Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 9 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Indie 2004 Úvod
PoslalPepik v Wednesday, 05. January 2005 @ 22:28:48 CET
Přispěno Pepik

Takže letos to byla Indie. Odlétali jsme 11. listopadu, zpět v Ruzyni sedli 5. prosince 2004. Indie pro nás byla něčím nevídaným, úžasným. Potvrdila se slova zkušených cestovatelů, že Indii lze buď milovat, nebo nenávidět. Nic mezi tím. Jak jsme se s ní vypořádali my?

První naše dojmy, zážitky a zkušenosti lze vyjádřit Pepíkovým zoufalým výkřikem: „Tahle zkurvená země mě už nikdy neuvidí.“ A po třech týdnech pobytu začal uvažovat, že bychom si mohli eventuálně, kdyby to nebylo tak daleko, zde koupit jeden z krásných starých koloniálních domů, které tu opuštěné zůstaly po Portugalcích…. Tak takovým vývojem jsme prošli.

Indie totiž není země, Indie je fenomén. Neplatí tady normální pravidla fungování, na jaká jsme zvyklí z Evropy, žije se zde úplně jinak. Tomu, kdo se nepřizpůsobí a nepoddá místnímu životnímu stylu, tomu zde pšenka nepokvete. V Indii není nic problém. Nastoupíte do taxíku, motorikši či na nějaké šlapadlo s udáním cíle cesty a pravidelně uslyšíte: OK, no problem. Vozítko se okamžitě rozjede, i když šofér zpravidla vůbec netuší, kde udaná destinace vlastně je. Nebo se někdo ochotně nabídne, že vás dovede tam, kam potřebujete, ale bezradně vás vodí kolem dokola po parkovišti. Na letišti vás odbaví, nastoupíte do letadla, zavelí vám připoutat se a po dvou hodinách čekání bez jakéhokoli udaného důvodu vás z letadla vyženou, za další dvě hodiny bez náhrady let zruší. Nebo: na krásné nové moderní dálnici se v rychlém pruhu proti vám najednou řítí vozidlo v protisměru. Šofér se sice podiví, ale pouze vašemu šoku….... a tak by se dalo pokračovat donekonečna.

Jakmile se ale těmto podivnostem přestanete divit a začnete je brát tak, jak přicházejí, jakmile v Indii přestanete plánovat a začnete žít z jednoho dne na druhý s dychtivým očekáváním věcí příštích, jakmile přestanete Indy podezírat, že vám to všechno dělají naschvál, protože naschvály oni opravdu nedělají, pak začnete být spokojení, pak se vám Indie začne líbit a teprve potom si ji vychutnáte. Nám toto poznání trvalo skoro týden, po třech týdnech jsme odjížděli zkroušení s příslibem, že se sem ještě jednou musíme někdy podívat.

Co nás v Indii nejvíc překvapilo? Jednak jsou tu fantastičtí lidé. Mírumilovní, přátelští a oproti jiným asijským zemím, které jsme navštívili, také velmi otevření. Jsou zvídaví. Pořád vás někdo zastavuje, na něco se se zájmem ptá, nebo si s vámi chce jenom potřást rukou. Podle našich zkušeností jsou Indové většinou také velmi inteligentní a mají poměrně dost znalostí.

Je zde binec, to nás ani tolik nepřekvapilo, daleko více však hluk. Když hudba, tak hlasitá, když autem, tak s rukou na klaksonu. Indové troubí všude, neustále a hlavně hlasitě. Navíc je to země hodně lidnatá, a tak je zde všudypřítomný nepořádek a občasný smrádek v jedné ruce s neustálým hlukem.

Atmosféra země je nesmírně tolerantní. Každý si žije tak, jak se mu zachce. Nikdo se ničemu nediví, nikdo nikoho neomezuje. Omezována nejsou ani zvířata. Ať už světoznámé posvátné krávy, nebo prasata, psi či veverky. Všichni si v klidu vedle sebe žijí, zvířata nejsou plachá, bojácná ani agresivní, dokonce i míň nebohá a nemocná než jinde.

Úžasná kuchyně, fantastické jídlo, což gurmáni už dávno vědí. My se obávali, jak se vypořádáme s absencí masa, nicméně vegetariánské pokrmy jsou tak chutně a vynalézavě připravené a upravené, že koncem pobytu už jsme ani na kuřecím, které je běžně k dostání, tolik nelpěli. Máme rádi čapátí, indický chleba, který vypadá jako naše bramborové placky pečené na sucho. Podává se vždy jen čerstvě pečený v tanduri, jakési rozpálené podlouhlé peci. Čapátí jíme i samotné, jen tak pro chuť. Zamilovali jsme si dál, typické indické jídlo, které má více podob a všude ho vaří jinak. Dál s fazolemi, s houbami nebo se špenátem, vždy jemně pálivý. Polévky se vždy servírují kouřící, horké, často pálivé. Rýže, těstoviny, zelenina, vše čerstvě připravené, chutné, prostě mňamka. A víte co je chees pakora? Obalené sýrové kuličky jemně osmažené. Hm, delikates. A psát o čerstvě upravených rybách na pobřeží, to už snad ani nemá cenu.

A co nás nejvíce překvapilo po návratu domů? Že ti hodní, vstřícní a přátelští Indové, kteří se v Udajpuru nabídli, že nám pošlou napsané a ofrankované pohledy, se na nás totálně vykašlali. Pohledy nedorazily ani po měsíci, kdy píšu tyto řádky…

 
Příbuzné odkazy
· Více o Indie 2004
· Novinky od Pepik


Nejčtenější článek o Indie 2004:
Udajpur


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.66
Hlasů: 3


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Indie 2004

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy