Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 6 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Indie 2004 Goa - Adjuna beach
PoslalPepik v Wednesday, 05. January 2005 @ 22:17:21 CET
Přispěno Pepik

Nikdo na nás nemůže chtít, abychom strávili celý týden na jednom místě, i když u moře. A tak se po čtyřech nocích v Palolem s těžkým srdcem stěhujeme do Adjuna beach. Průvodce říká, že je to středisko pro baťůžkáře, ale jeho sláva hippies už minula. Dříve prý zde bývaly velké mejdany, nyní klid. Můžeme potvrdit. Byl zde opravdu větší klid než na „klidné a dosud neobjevené“ Palolem.

Charakterem je zdejší středisko zcela odlišné. Většina ubytovacích kapacit je ve vesničce, poměrně daleko od pláže. Mladí, kterých je tu valná většina, si nejčastěji najímají motorky a na nich se prohánějí jak blázni a vymetají okolní pláže, závodí na silnicích a rozvalují se v restauracích. Pláže jsou tedy opravdu poloprázdné. Je tu ale sem tam nějaká skála, nerovnost, koupání v Palolem bylo určitě lepší. My se ale opět dokázali dobře zorientovat. Po první noci jsme vyšejdili nejkrásnější ubytování v celé oblasti. Guest house Pearl Ocean. Samozřejmě berte tato slova s velkou rezervou: zatuchlé místnosti plné pavučin, spousta komárů, sem tam nějaký šváb a ušmudlaná sociálka. Ale hlavně terasa!!! Krytá veliká terasa s báječnými lehátky, ze kterých byl výhled na kýčovitě nakloněné palmy, žluťoučký píseček, šumící moře a čarovný západ slunce. Platili jsme na místní poměry nestydatou cenu 800 rupií, i když mistr Pepík 200 usmlouval, ale nelitovali jsme ani chvilinku. Na lehátku jsme vyjma pravidelných koupacích meziher leželi dva dny jak přikovaní, Vašek venku dokonce spal, a místní scenérii si dodnes bleskově přivolám pod zavřená víčka, jakmile mám trošinku splín.

A proč jsme se vůbec stěhovali? Chtěli jsme být blíže bývalému hlavnímu městu Old Goa, které jsme plánovali navštívit, a také nás náš průvodce nalákal na tradiční středeční adjunské trhy.

Do Old Goa jsme se vydali brzo ráno. Náš taxíkář, kterého jsme podezírali, že chce jet tak časně proto, aby byl brzo zpět u maminy, měl dobrý nos. Na dobu našeho pobytu připadalo výročí úmrtí svatého Františka Xavera, patrona Goy, který je v Old Goa pohřben. Jedná se o světce, jenž v první polovině 16. století neúnavně působil jako misionář hlavně v jihovýchodní Asii. Na jeho ostatky, konkrétně uříznutou pravou ruku, jsme shodou náhod narazili před dvěma lety ve starobylém městě v Malajsii – v Melace. A nyní nám naše cesty znovu překřížil. Byl uznán za svatého, protože jeho tělo samo o sobě vykazuje zázrak. Přestože pochován v 16. století, dodnes je jeho tělo jako tělo čerstvě zesnulého, neporušené. Dochovalo se, byť bez pravé ruky, kterou poslali právě do Malajsie, ve velmi dobrém stavu. Není to ale mumie. Je to prostě zázrak. A vždy jednou za 10 let tento zázrak věřícím ukazují. Náhoda, že jsme zde zrovna pobývali, a tak jsme se jeli také podívat. Zázrak jsme na vlastní oči viděli. Měli jsme štísko, že jsme čekali brzo ráno jen asi 20 minut, později fronta narostla do zrůdných několikahodinových rozměrů. Ze svatého se stala matějská pouť. Všude věřící, mše, stánky, krámky, zlodějíčci, obrovská spousta aut na velikém provizorním parkovišti, žebráci, prodavači, špinavé děti....... Ve staré Goe nečekejte žádné malebné městečko. Jedná se o pár obrovských chrámů roztroušených v zanedbaném parku, které zde zůstaly po Portugalcích. Určitě má svoji atmosféru, ale vystavený František ji zcela zdevastoval. V jedné katedrále je domov pro staré ženy, pravděpodobně smutně vyhlášené indické vdovy. Jisté je, že vystavené tělo provokovalo neskutečné množství lidí a zároveň velkou solidaritu. Dobrovolné příspěvky se vybíraly všude, někde se dokonce vypisovaly darovací šeky.

Vyhlášené adjunské trhy byly pěkným zpestřením našeho třetího dne. Ale nemyslím si, že kvůli tomu by se sem muselo jezdit. Je to koneckonců pěkná bejkárna a to zvláště pro bohaté cizince. Na písku je spousta krámů, krámků a nejrůznějších chodících prodavačů všeho možného. Je to nesmírně barevná a hlučná podívaná. Ženy jsou oblečeny do pestrých sárí nebo různých krojů, malé dívky také, muži jsou dotěrní a za každou cenu se všichni snaží něco prodat. Překvapilo nás dost velké množství evropsky vyhlížejících lidí, kteří evidentně žili v Indii delší dobu a zde také prodávali. Po několika dnech, když jsme porovnávali zdejší ceny v Bombaji, nám to bylo jasné. Zde je to skoro „dablovka“ a to u většiny produktů. Vyplatí se tedy v Bombaji nakoupit a tady prodat. Přesto je zde ještě pořád levně, hlavně pro bohaté turisty, kterých tu bylo požehnaně. Za celou dobu našeho putování jsme jich neviděli tolik. Sváží je sem autobusy a loděmi z okolních destinací, kde odpočívají v luxusních komplexech. Sami si o nějaké to ošizení doslova říkali.... Spokojení, tlusťoučcí, vymydlení a zjevně sterilně chovaní ve čtyřhvězdičkách s plnou penzí.

Atmosféře jsme samozřejmě podlehli a něco nakoupili. Úžasný byl Vašek. Všude v Indii se musí smlouvat, tady zvláště. Nechá se usmlouvat až třetina ceny. Vašek to ví, Vašek nedbá. Po chvilince smlouvání vždy zaznělo: „Podívej na něj/na ni, určitě má doma děti jako stupínky......“ A už nastupuje charita, už je po smlouvání. Prodavači se o něj přetahovali. Nejzajímavější ze všeho je ale dát si v provizorním stánku chlazené pivko a jen tak pozorovat cvrkot.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Indie 2004
· Novinky od Pepik


Nejčtenější článek o Indie 2004:
Udajpur


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.6
Hlasů: 5


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Indie 2004

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy