Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Singapur, Malajsie a Thajsko 2002 Koh Mook
PoslalPepik v Monday, 18. October 2004 @ 11:16:46 CEST
Přispěno Pepik

Tip z pevniny zní na ostrov Muk - thajsky Koh Mook, kde je prý levný a krásný resort (něco jako náš kempink) Garden. Těšíme se jak blázni: voda není teplá, ale přímo horká, sluníčko, jemné mráčky, svěží větřík …… A rána do palice! Z krásného resortu se vyklubala nesmírná blešárna se znečištěnou pláží nedaleko špinavého přístavu. V restauraci spaly dvě staré nerudné babky….. Bylo nám do pláče. Za tím se pachtíme? Na to čekáme? Po tomhle toužíme? No, to bude odpočinek. Ale nikdo ani slovo, vzájemně se pozorujeme. Vždyť jsme ve vytouženém Thajsku, máme dovolenou, musíme se radovat a po cestovatelských útrapách tady budeme odpočívat! "No, turnovský starosta tu byl a říkal něco o Charlie beach resortu," špitnul Vašek. A už to jde ráz na ráz. Bágly zpět do mixéru, o ceně velitel Pepík nesmlouvá. Námitky majitele resortu, že Charlie je velmi drahý, už zanikly v burácení motoru. Turnovský starosto, buď pozdraven! Charlie, to je opravdu ráj!!!! Bílé dlouhé čisté a prázdné pláže, průzračná voda, nikde nikdo a jako koruna všemu zcela novotou zářící a vonící bungalovy. To vše za pouhých 500 bathů za bungalov, pokud zůstaneme 5 nocí, máme ještě 15% slevu. Kdo by nezůstal?

Problém však nastal při placení. Dolary? Nebereme. Eura? Neznáme. U nás se platí jenom bathy. No samozřejmě: „nejsme blbí, měníme málo, nenecháme se okrást“ se ukázalo jako jedna velikánská past. Tak co teď? Nejprve do vody. Amandanské moře je jen o trošku teplejší, hladivější, příjemnější a klidnější, než jsme si vysnili. Dlouho nám však trvalo, než jsme si zvykli, že na té nádherné a čisté pláži se koupeme neustále sami. Až po návratu mezi lid turistický nám to mooooc chybělo. Během první koupele se rodí plán. Počítáme jako diví, kolik můžeme utratit, kolik peněz budeme potřebovat, jak dlouho vydržíme s našimi bathy. Když se hodně uskrovníme, tak nám naše finanční jistota bude stačit. Chceme být skromní? Počítat každé vypité pivo? Nikdy! Někdo tedy musí zpět na pevninu vyměnit peníze. Po ostrovech se budeme pohybovat skoro dva týdny a bez peněz? Pravda, po týdnu zjišťujeme, že všude jinde už byli na turisty připravení, jen na našem milém Muku je zatím domorodá nezkažená atmosféra, ale to už předbíhám.

Takže nakonec se obětoval Pepík a nazítří vyrazil. Litovali jsme ho, ale i on si svým způsobem užil. Představte si strávit den s Thajcem, který anglicky umí jen "pang pang bangalou". To se šibalským zábleskem v očích, vědoucím úsměvem a s posunkem rukou naznačujícím tleskání opakuje Pepíkovi vždy, když je na dohled nějaká mladá baba. Onen Thajec byl zásobovač ostrova. Objížděli spolu všechna tržiště v Trangu a nakupovali zásoby. Zajímavé to nesporně bylo, i když den u moře musel Pepík oželet. Za to mu budiž vzdán dík. Přijel docela spokojen, což nás moc potěšilo, dokonce nám přivezl i dárky! Ananasy, mango, banány.... největší bombou však byl dozlatova upečený a mastnotou se lesknoucí bůček!! Vyšťoural ho na tržišti a moc se těšil, jak si všichni pochutnáme. Představte si následující scénu: tropické slunce, palmy, žluťoučký píseček s prázdnou pláží na dohled, moře šumí a na terase: pivo, bůček, hladoví a spálení Středoevropané. Už už se na vše vrháme, když Pepík zjistil, že jeho scénář není dokonalý. „Chybí chleba,“ zaúpěl. Sice ho koupil, ale někde po cestě potratil. Nedá se nic dělat, režisér je neoblomný. Bez chleba se jíst nebude. A tak nám mizí ...... Avšak Vašek, aby si uchoval tvář a neskolilo ho pokušení, začal kolem stolku se zrakem křečovitě odvráceným kroužit. "Nezlob se, ale nemůžu vydržet, než se vrátí Pepík, já bych vám to určitě sežral…." Vašek i bůček vydržel, chleba dorazil, my se úplně zničili a masa ještě zbylo. Za resortem kluci objevili domorodou prodejnu, spíš velký mrazicí box pod střechou s prázdnými regály. Milá žena nám tam zbytky spolu s ananasem nechala v lednici. A tak potěšení mělo další pokračování.

Ostatní dny na ostrově plynuly standardně. Ranní koupel, kluci na snídani, lenošení, plavání, akce. Pokaždé jiná akce byla samozřejmě denně. Například fišink. Otevřeně přiznávám, že ten jsem sabotovala. Kluci vyjeli s mixérem na půl dne, lovili, lovili, lovili. Přivezli asi šest mřenek, které Úlisák odmítl připravit. Ovšem možná, že je zbufnul sám. Úlisák - výrazná postava ostrova. Šéf resortu, který se snažil být jedničkou, byl však tak průměrnou šestkou. Po první večeři, kdy Pepík objevil, že nám dal dablovku (jednou tak velký účet), se jen lísal a už na nás nic nezkoušel. Každý večer přinesl na plac čerstvé ryby, nám vždy jako prvním dal vybrat a nechal je opravdu výborně připravit. Ochutnali jsme mimo jiné i barakudu - dvakrát a pokaždé jinak. Má velmi příjemné tuhé masíčko skoro bez kostí. Skvostná byla narozeninová ryba celá za 400 bathů. Zvládli jsme ji (s Admirálem u stolu nelze jinak) , ale byla to fuška!

Další akcí bylo opakované šnorchlování. Tento druh sportu, který nás zatím úspěšně míjel, byl asi nejvýraznějším rysem naší thajské anabáze. Objevit podmořský svět plný světel, barev, pohybu a úžasného ticha, to bych přála každému! Jak jsem stará a choulostivá, tak neustále potopenou hlavu v hnusné slané vodě, plný nos, plné uši, v puse odporný šnorchl, oči slzí, ale nikdo mě od toho už neodradí. Jeden z mixérů nám poradil ostrov Kradan. Podobně jako na našem Muku, je i tady minimum turistů. Nachází se zde však přírodní korálová rezervace, která za našeho pobytu byla neustále prostá lidí. Hned poprvé, když kluci skočili do vody, naházel za nimi náš průvodce kousky chleba. Nevídané! Obklopilo je bleskurychle hejno malých barevných rybek, bylo to až nepříjemné. A to byl teprve začátek. Půlmetroví modří "kapři", žlutočerné ploché rybky s kokardou, fialové, červené, zelené, puntíkaté, pruhované, dvojbarevné, malé, velké - neskutečný svět. Korály hrají nejrůznějšími barvami a tvary. Jsou mezi nimi houby, buchty, hranolky, krajkoví. Velmi zajímaví jsou i ježci, které důvěrně známe z Chorvatska. Tady mají dlouhatánské černočerné bodliny, které natáčejí po směru každého pohybu narušitele svého světa. Diamantová očka se třpytí a na klidu pod vodou nepřidávají. Vašek, zkušený potápěč, nás důkladně poučil. Nic nebrat, na nic nesahat, nic netrhat, ničeho se nedotýkat. Jmenoval i několik jedovatých a nebezpečných ryb. Při jednom z prvních pozorování začal počítat, kolik druhů ryb lze vidět. U šedesáti ho to přestalo bavit. Šnorchlovali jsme všude, kde jsme se octli, ale na Kradanu to bylo bezkonkurenčně nejlepší. Pokud v Thajsku šnorchlovat, jedině zde! Na samotném ostrově je jeden starý a dost ošuntělý resort, hospoda se nám zdála drahá, oběd dost podprůměrný. A tak jsme ani nezalitovali, že bydlíme naproti.

Velkým objevem, zvláště proto, že naprosto nečekaným, byla pro nás Emeralde cave. Už v Trangu toto slůvko každý meldoval, všichni z resortu tam mířili, a tak tedy jednoho dne byla kejv (cave - jeskyně) další z našich akcí. Mixér nás zavezl před skálu, u které už jedna loď, naštěstí pro nás, jak se ukázalo později, kotvila. „Kapitán“ lodi nás posunkem poslal do vody a ukázal dovnitř skály. Tož, jdeme do toho. Jeskyně byla velmi nízká, žádná loď tudy nemůže neproplout. Po chvíli plavání jsme se ocitli ve tmě, navíc se začaly ozývat roztodivné, velmi strašidelné zvuky. Hukot, rachot, jak vlny v malém a úzkém prostoru narážely do skal, kde se tříštily. Být pravěký člověk, nikdo mi nevyvrátí, že jsem v sídle zlého vládce oceánu ….. Naštěstí lidé z loďky před námi třímali nad hlavou malou blikavou baterku. A tak jsme se nechali vést. Po chvíli baterka zhasla, hlasy ustaly. Byla tma jak v pytli, nikde nic, nikde nikdo, pouze hukot neustává. To je ta slavná kejv? To se sem jezdí lidé bát, či co? Po krk ve vodě, v hloubce, v nepropustné temnotě, moje zpocená záda ani ustrašený výraz bohudíky nikdo nemohl vidět. Ale za pár minut jsme překonali neviditelnou zatáčku a v dálce se objevilo světýlko, které se s každým tempem zvětšovalo. Jakmile jsme si již mohli stoupnout, nebyli jsme mocni slova. Výjev, který se před námi rozprostřel, nám vháněl slzy do očí. Tak tady snad poprvé na zemi stanuli Adam a Eva, takhle snad vypadá ukázka opravdovského ráje. Byli jsme uprostřed hory v krasové jeskyni asi o průměru 50 m, strop žádný, modrou oblohu jsme viděli v 300 metrové výšce. Celý obrovský skalní komín byl porostlý bujnou vegetací, která přecházela na zemi do malé jakoby pocukrované plážičky s modroskvoucí vodou bez jediné vlnky. Oč nečekanější to byl pro nás zážitek, o to silnější. Samozřejmě nikde žádný papírek, nikde žádná plechovka. V plavkách si sem nikdo nic nepropašuje! Naprosté ticho a klid, ani větřík, ani mráček. Tak tady je opravdu božský mír. Pokud se někdy ocitnete v těchto krajinách, Emeralde cave si jistě ujít nenechte.

Jeden podvečer jsme se vydali po pravidelném odpoledním tropickém lijáku napříč ostrovem do domorodé vesnice. Vlhké horko, rozbahněná cesta určená jen pro pěší a motorky, spousta komárů. Liány a ostatní porost sváděly s cestou nekonečný boj o místo. I velikého varana a nádrž na "pitnou" vodu jsme zahlédli. Domorodá vesnice, to byl takový svár starého a nového. Kluci hrají fotbal před školou, pod každou střechou a stříškou bliká televizní obrazovka, všeobjímající pach jídla a smrad rybiny zahaluje udusané podlahy v chýších a doplňuje nesmírný bordel v přístavišti. Pocity opravdu smíšené. Rychle zpátky k Úlisákovi.

Z dalších komuckých zážitků se vymyká koupání v tropické bouřce provázené blesky a hromy a přívaly horké vody, každovečerní esemeskování, kdy se musí najít místečko vhodné pro chytání zbytků signálu, pozorování posádek plachetnic, které zde občas kotví. Lid turistický se tu chová zvláštně. Není zde žádná zábava, žádné nakupování, žádný taneček ani hudba. A tak mladí pobudou den, výjimečně dva a putují dále. Hned první večer jsme si všimli jednoho Angličana, který sdílí bungalov s Thajkou, kteří pobyli v Charlie nejdéle. Moji pánové dvojici pozorovali, zkoumali, stala se vděčným tématem hovoru. Po dvou týdnech putování po ostrovech jsme zjistili, že podobný typ trávení dovolené je dost rozšířený. Pánové, i ti dost staří, si na celý prázdninový pobyt koupí mladou místní dívku, která jim cestu organizuje, provází je a poskytuje služby nejrůznějšího druhu. Ta naše byla moc milá, přátelská - hlavně na moje kluky, kteří byť starší než její chlebodárce, určitě movitější a zábavnější. Věrko, neboj, nedala ani nepůjčila jsem žádného! A tak teda ve volných chvílích (Pepík nám tvrdil, že holky mají pauzy nařízené od odborů) si zvyšovala kvalifikaci - studovala průvodce Thajskem. A to bylo dobře, protože na své cestě jsme je oba ještě několikrát na nejrůznějších místech potkali. To už jsme se zdravili jako staří známí. Jinak mladí většinou cestují ve skupinkách, dvojice nejsou tak časté. Všichni jsou milí, usměvaví, komunikativní - hlavně navzájem. Nás na první pohled starších a jazykem exotičtějších si příliš nevšímali. Mají evidentně spoustu volného času, a co mě překvapilo, pořád čtou. Na pláži, na lodi, v restauraci, na terase. V ubytovnách a levných hotýlcích pro mladé jsou pak zřízena centra, kde si knihy vyměňujou nebo kupujou a prodávají. 
Příbuzné odkazy
· Více o Singapur, Malajsie a Thajsko 2002
· Novinky od Pepik


Nejčtenější článek o Singapur, Malajsie a Thajsko 2002:
Přesun do jižního Thajska


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.33
Hlasů: 3


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Singapur, Malajsie a Thajsko 2002

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy