Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Mexiko 2003 Úvod - Mexiko 2003
PoslalPepik v Thursday, 14. October 2004 @ 19:25:24 CEST
Přispěno Pepik

Tři padesátiletí drobní škudlilové - Pepík, Vašek a Květa - vyrazili letos v polovině listopadu na tři týdny do Mexika. Kdože je to drobný škudlil? Ukažme si to na příkladu: drobný škudlil, milovník umění, neváhá utratit za lístky do opery 3000 Kč, ale během celého přestavení žmoulá kabát na klíně, protože je mu líto dát pět korun za šatnu.

Mexiko – země, kterou není možno charakterizovat jednou větou. Spojené státy mexické (31 států + hlavní město) zaujímají přibližně 1 970 000 km², což je pro ilustraci cca 25 našich republik dohromady. Žije zde asi 95 milionů obyvatel, z toho 22 milionů jenom v hlavním městě Mexiko City. Je to velmi různorodá země, co se týče přírody i kultury, s bohatou a tajemnou minulostí. Najdete zde hory, sopky, jezera, tropické džungle i pouště, neprozkoumaná archeologická místa stejně jako turistické ráje i turistická pekla. Je jasné, že poznat tak obrovskou a zajímavou zemi není za 24 dní, které jsme měli k dispozici, byť jsme ujeli skoro 2 500 km, možné. A proto tedy jen pár postřehů.

Co nás nejvíc překvapilo?

1. Země není zdaleka tak nebezpečná, jak se dočtete ve většině bedekrů a cestopisů. Ostražitost je samozřejmě na místě, ale bez té se neobejdete ani v pražském metru. Všechny doklady jsme nosili přímo na těle, vyrobili jsme si i kopie dokladů, které jsme rafinovaně ukryli na různých místech, první dny jsme se pořád ustrašeně rozhlíželi a hlídali se. Buď to byla náhoda, nebo naše připravenost a obezřetnost, ale nikdo nás neokradl ani nevykostil, jak neustále prorokoval Admirál. Dokonce se s námi nikdo ani nechtěl dělit o naše věci. Setkávali jsme se pouze s milými a srdečnými lidmi, kterým byla pověst jejich země jako zlodějské a nebezpečné, velmi proti mysli. Pepík dokonce jednou ztratil peněženku, to už naše obezřetnost začala povolovat, a malá dívenka mu ji s úsměvem přinesla zpátky. Nevím, kdo byl víc překvapený, zda Pepík, když viděl svoji peněženku v drobných snědých ručkách, nebo dívenka, když nevěřícně svírala 50 pesos nálezného.

2. Zarazila nás bezpečnostní opatření, která jsou zde součástí každodenního života. Šoféři taxíků hlásí vysílačkou, nebo přímo vojenským hlídkám na silnici kam a koho (počet a národnost) vezou. Autobusy zastavují u vojenských hlídek a jsou pravidelně kontrolovány. Po zuby ozbrojení vojáci s prstem na spoušti hlídkují i na pláži mezi polonahými turisty.

3. S výjimkou turistických přímořských letovisek u Karibiku se nikde nedomluvíte anglicky, německy, francouzsky, ba dokonce ani česky. Na naši naivní otázku „Do you speak english?“ Odpovídali pouze ti pokročilejší a zběhlejší suverénním „nou“. A tak jsme celou dobu museli vystačit s mými čtyřmi zlatými lekcemi španělštiny, s Pepíkovými 20 italskými slovíčky a citoslovci s intenzivní mimikou. Vzhledem k přátelskému a ochotnému obyvatelstvu to však na přežití a semtam nějakou chuďoučkou konverzaci bohatě stačilo. Vaškova vylepšená angličtina se uplatnila až v závěru cesty.

4. Těžko jsme se srovnávali se spoustou pracujících dětí. Škol jsme viděli málo, většinou pro starší děti, nebo naopak pro předškoláky, ale dětí na ulicích spousty. Čistily boty, pracovaly v restauracích, nejčastěji něco prodávaly. Ať už na ulicích, nebo přímo v obchodech. Malí desetiletí pikolíci v kravatě rovnali zboží, nebo pomáhali u kasy. Společnost tuto skutečnost bere jako všední a normální normu.

5. Vysoké úrovni cestování autobusem (samozřejmě je řeč o 1. a 2. třídě, nikoliv o lokální dopravě), bychom se mohli od Mexičanů učit. Každé větší autobusové nádraží má svou velkou a velmi čistou halu. Lístky se kupují přes počítač, místní se musí prokázat osobním průkazem, cizinci zapisují své jméno. Do autobusu jako do letadla – přes bezpečnostní rám, na bagáž dostanete lísteček. Každý spoj má svoji odbavovací halu, kde čekáte, než zřízenec zavelí k nástupu do letadla, pardon, do autobusu. Systém odbavování však skutečně připomíná spíše letiště než autobusové nádraží. V Čechách však nemusíme kopírovat všudypřítomné televize. Těch filmů, co jsme na vymydlených kazetách během našeho 2 500 km putování zhlédli v autobusech či v halách! A některé dokonce dvakrát. Jen jsem se vždy modlila, aby to nebyl horror, většinou ale byl. Výkřikům, rámusu a skřekům ovšem neuniknete ani s vatou v uších.

6. Na většině veřejných místech panuje úzkostná snaha o čistotu a hygienu. Tam, kde se pohybují lidé, najdete všudypřítomné zametače, vytírače a prachoutírače. V Antropologickém muzeu v hlavním městě má každá místnost dokonce svého zřízence, jehož úkolem je pořád dokola vytírat svůj rajón čítající právě jen tu jednu místnost. Na jednom autobusáku jsme viděli, jak uklízeč vyhodil od přepážky úředníka – zrovna jsme byli na řadě my - a začal mu šůrovat stůl i počítač. Poté, co se deska blyštěla jako zrcadlo, ho tam milostivě pustil zpátky. A drhnout chodník před krámem saponátem? Mexická normálka.
Hygiena při prodeji fantastického křupavého pečiva nebo různých druhů uzenin je až nelidská. Prodavači musí pracovat s rouškama na ústech!! Marně tady Pepík hledal „špinavé Mexikánce“, jak je zná z béčkových kovbojek.

Nádherná příroda, fascinující historické objevy, půvabná městečka i exotické vesnice – to je skutečnost, kvůli které se do Mexika jezdí a kterou jsme si náležitě užili. Pokud vás zajímá jak, můžete číst dále. 
Příbuzné odkazy
· Více o Mexiko 2003
· Novinky od Pepik


Nejčtenější článek o Mexiko 2003:
Závěr - Mexiko 2003


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 1


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Mexiko 2003

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy