Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Mexiko 2003 Teotihuacán
PoslalPepik v Thursday, 14. October 2004 @ 19:10:28 CEST
Přispěno Pepik

Poslední den v hlavním městě jsme se vydali autobusem na výlet do asi 50 km vzdáleného Teotihuacánu. Město bohů, jak se tomuto místu také přezdívá, byla naše první zkušenost se starými pyramidami. Největší mexické starověké město a současně hlavní město asi největší předkolumbovské mexické říše bylo založeno asi roku 150 př.n.l. Rozkládá se na téměř 34 km², přístupná je ovšem pouze jenom část. Odhaduje se, že město kdysi obývalo až 200 000 obyvatel. Obyvatelé žili v přísně rozvrstvené třídní společnosti. Najdeme zde mezi jinými stavbami také dvě mohutné pyramidy Slunce a Měsíce. Zhruba od severu k jihu směřuje slavná Cesta mrtvých, pojmenována byla pozdějšími Aztéky, kteří věřili, že mohutné budovy, lemující ulici, byly ve skutečnosti obrovské hrobky, postavené obry pro první vládce Teotihuacánu. Největší stavby mají podobu stupňovitých pyramid. Toto prastaré město má dodnes funkci významného poutního místa, u jehož pyramid se každoročně shromažďují tisíce Mexičanů, kteří zde oslavují jarní rovnodennost a přijímají mystickou energii, jež zde v daný den prý vyvěrá z hlubin země.

My jsme si v Teotihuacánu užili celý den, a to velmi příjemně. Bylo sice horko, ale povíval mírný vánek, navíc dle rad paní Ivy jsme měli s sebou pití – to v areálu koupit nelze, stejně jako žádné jídlo. Koupit ale můžete, jako na jiných turistických místech v Mexiku, neskutečné množství suvenýrů, jež vám prodavači vnucují na každém kroku. Zde nás opravdu překvapili, nutíce nám zboží s výkřiky: Deň dobry, pani. Polska, Polska? Ale připomínkou našich sousedů a Hančiných hostitelů obměkčili pouze Vaška. Ten pak poctivě kupuje drobnůstku v každém navštíveném místě. Že by jednou Admirálovo muzeum?

Součástí návštěvy byly i výstupy na obě pyramidy – Pyramida del Sol (Slunce) je třetí nejvyšší pyramidou na světě. Dnes měří přes 70 metrů, její základna má na všech čtyřech stranách 222 metrů a na vrchol vede 248 schodů. Byla postavena přibližně kolem roku 100 n.l. ze 3 milionů tun kamene, cihel, sutin, a to bez použití kovových nástrojů, tažných zvířat nebo kola. Vydrápat se na takový kolos, to není žádná legrace. Zpočátku, když se můžete přidržovat zábradlí, je hej. Ale ve vyšších patrech! Stupně jsou vysoké a plocha schodů hodně úzká. Navíc výška pořádná. Ale při pohledu na drobné staré Japonky, které v jedné orukavičkované ruce svírají slunečník, ve druhé foťák a svižně se drápou nahoru, jsme se nemohli nechat zahanbit. Pravda, při focení jsem se křečovitě držela vždy jednoho z kluků, ale bylo tam nahoře pěkně, rozhled byl po celém bývalém městě. Po Cestě mrtvých jsme doputovali až k Pyramidě del Luna (Měsíce), která je sice menší, výstup na ni obtížnější, ale pohled seshora daleko mystičtější.

Nelze nepřipomenout osvěžující setkání s jedněmi z minima Čechů, které jsme letos potkali. Paní Alenka nechce být zelenou vdovou, byť je manžel v balíku, mají v Praze obrovskou firmu, zaměstnávají nevděčné pracovníky, syn je postižený, manžel na konferenci a pan doktor se o ně má starat, ale klidně si šplhá na pyramidu...... Ale přece jen trochu zdravého rozumu měla – s těmi vysokými podpatky se po příkrých schodech na vrchol nevydala. 
Příbuzné odkazy
· Více o Mexiko 2003
· Novinky od Pepik


Nejčtenější článek o Mexiko 2003:
Závěr - Mexiko 2003


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.33
Hlasů: 3


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Mexiko 2003

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Hledej diskusi
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Re: Teotihuacán (Skóre: 1)
podle coach008 v Tuesday, 21. October 2014 @ 04:35:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.coachoutletsonlinestore-usa.us
Nelze nepřipomenout osvěžující setkání s jedněmi z minima Čechů, které jsme letos potkali. Paní Alenka nechce být zelenou vdovou, byť je manžel v balíku, mají v Praze obrovskou firmu, zaměstnávají nevděčné pracovníky, syn je postižený, manžel na konferenci a pan doktor se o ně má starat, ale klidně si šplhá na pyramidu...... Ale přece jen trochu zdravého rozumu měla – s těmi vysokými podpatky se po příkrých schodech na vrchol nevydala.
Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy