Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 6 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Aljaška a západní Kanada - léto 2015 Whiterhose a peřeje Pět prstů
Poslalpepik v Wednesday, 24. February 2016 @ 10:17:00 CET
Přispěno pepik

Ve Whiterhose jsme se konečně dočkali! Celé dva dny nám sice prší, ale v motelu na Alaska Hw máme apartmán včetně prádelny a vybavené kuchyně, vše za 124 CD i s daní. Pepík báječně vaří, sprcha je horká, prádelna i sušička úžasná, vínečko prvotřídní – a tak mám možnost celé naše chilkootské dobrodružství sepsat. A že prší, to nám až tak nevadí.

Whiterhose není žádné výstavní město – pravoúhlé široké ulice, které v dešti vidíme rozmazaně, chodců minimum, uplakaná smutná nálada. Jako dvě jiskřičky v hromadě popela nám zasvítilo moderní informační centrum, kde se zadarmo stejně jako na celém Yukonu můžete připojit k wifi, i počítače tady nabízejí, a potom kolesový parník. Už dávno nekolesuje, umístěný na břehu řeky Yukon se pyšní čerstvě natřeným červeným hnacím kolem na zádi. Je to jedna z hlavních atrakcí města, domorodci z něj udělali muzeum. Ovšem když k němu dorazíme, je zavřeno.

A tak z celého města, kde je i pěkná procházka podle řeky, se nám nejvíce líbí jeho název, který lze přeložit jako Bílý kůň. Je pojmenované podle peřejí nad městem, jejichž pěna se prý podobala hřívě bílých koní. Podle jiné verze se zde utopil bílý kůň, podle další se měl utopit náčelník Bílý kůň. Jisté je jen jedno: peřeje nad městem už dnes nenajdete, pohltila je elektrárenská nádrž.

V době rozkvětu města se však v peřejích utopilo téměř 500 lidí a rozbilo 1500 lodí. Přes Whiterhose vedla po Yukonu říční cesta v dobách zlaté horečky: od Bennettova jezera až do Dawson City. Když zlatokopové překonali šílený Chilkootský průsmyk a dostali se k Bennettovu jezeru, začali stavět lodě. Popoháněni myšlenkou na zlato (zlatá horečka se anglicky nazývá gold rush, tedy zlatý spěch) začali kácet stromy, tesat prkna, montovat vory a lodě v takovém fofru, že pokáceli stromy na kilometry daleko od jezera – údajně se pro dřevo chodilo až 10 km!!! A to byl teprve začátek: na nezkušené holiče, bankovní úředníky, prodavače, účetní i různé soukromníky čekala cesta po vodě, která jim připravila nemalé nástrahy. A jednou z nich byly právě peřeje Whiterhose. Nicméně nechvalně proslulé místo dopomohlo vesnici s původně několika sty obyvatel vyrůst na aljašské poměry v poměrně velké město. V roce 1900 jsem poprvé přijel ze Skageway vlak, který tu končil, a dál se už do Dawson City jezdilo právě tím kolesovým parníkem a jeho druhy. Ale když už vše bylo takhle pohodlné, zlatá horečka pomalu končila.

Ale zůstaňme ještě chvíli v těch dobách, kdy se po Yukonu plavily více méně neumělá plavidla s posádkou toužící být co nejdříve u zlatonosných potoků. Další z pastí, kterou Yukon nachystal pro nezkušené lodníky, byly peřeje Pět prstů – Five Fingers . Dnes je toto místo výletním cílem pro davy turistů a překvapivě vypadá velmi neškodně. Tehdy však prý byla pod peřejemi natažená z jednoho břehu na druhý veliká síť, ve které se zachycovali utopenci. Policajti síť pravidelně kontrolovali a snažili se nešťastníky identifikovat. A když kolem zrovna proplouvali další dobrodruzi, měli za úkol utopence pochovat. Náležel jim za to plat 10 dolarů. Dnes je nad peřejemi postavena vyhlídková terasa a je možné sejít po dřevěných schodech níže k vodě. Vodní soutěska je upravená, části skály jsou odstraněné a jezdí zde novodobí vodáci. Přesto ale prý není dobré peřeje podceňovat: v tichých vírech uprostřed zdánlivě klidného proudu i v dnešní době občas někdo zahyne. Pořizujeme foto z mnoha stran, aby aspoň v albu vypadaly peřeje hrozivě. Moc se nám to ale nedaří. Tak se nasvačíme a zvědavě pozorujeme autobus, ze kterého se hrne dav důchodců. Na dřevěné terásce je energicky do houfu uspořádá malá hlučná průvodka, řidič si vyleze na střechu a panoramatické foto je na světě To by se tehdejší dobrodruhové, kteří zde často bojovali s proudem o život, asi divili………

 
Příbuzné odkazy
· Více o Aljaška a západní Kanada - léto 2015
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Aljaška a západní Kanada - léto 2015:
Z Anchorage do Skagway


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Aljaška a západní Kanada - léto 2015

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.10 Sekundy