Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Aljaška a západní Kanada - léto 2015 Fairbanks
Poslalpepik v Wednesday, 24. February 2016 @ 10:08:47 CET
Přispěno pepik

S novou pneumatikou, lehčí o 120 dolarů se nám cestuje podstatně lépe. Kempujeme u jezera Quartz asi 20 km za Delta Junction. Moc příjemný kemp, stranou od silnice, slouží především místním lidem k rekreaci. Procházíme se u jezera, diskutujeme s vdovcem, jenž si tu léčí smutek ze ztráty manželky.

Před Fairbanks máme „povinnou“ zastávku v městečku North Pole . I zde stejně jako v Chicken založili místní svoji proslulost na jméně svého bydliště. Pojmenovat městečko Severní pól, to už chce nějakou fantazii….. A navíc se obyvatelé celoročně zaměřili na Vánoce. Vánočně mají vyzdobené ulice, najdete tu spoustu krámků s vánočními předměty. Největší atrakcí je pošta, kam na adresu Santa Claus, North Pole, Aljaška, chodí každoročně statisíce dopisů z celého světa od všech, kteří prosí Ježíška o nějaký vysněný dárek. Zhmotnělou veleatrakcí je pak Santa Claus Haus. Hrůza, kde Pepík vydržel asi tak dvě minuty: obrovitá stavba plná vánočních ozdob, cingrlátek, vánočních bonbonů, zlatých řetězů, Santů v nejrůznějších velikostech i provedeních. A vše okořeněno vánočními melodiemi, světélky a prskavkami. Brrrrrr. Chtěla jsem něco koupit pro vnoučky, ale sotva se porozhlédnu, Pepík už za volantem startuje. Kdybyste se v těchto místech ocitli a měli o malinko více trpělivosti, můžete si užít Vánoce i v létě. Ježíškovský dům najdete snadno: vévodí mu příšerná sádrová socha Santa Clause ve větší než nadživotní velikosti přímo u hlavní silnice.

Ani nestačím litovat, že jsme odtud vypadli jak cukráři, a už jsme ve Fairbanks. A jako vždy, když se na této dovolené dostaneme do většího města, je zataženo a prší. Takže žádné velké prohlídky se nekonají, na muzeum není nálada. Pepík se co nejdříve chce zbavit staré píchlé pneumatiky, jež s sebou vláčíme na důkaz toho, že jsme museli koupit novou. V autopůjčovně na letišti sehráváme skoro profesionálně scénku.

Dějství první: „Jezdit na tak sjetých pneumatikách, to bychom v Evropě museli platit tučnou pokutu.“

Dějství druhé: „Neopravitelná pneumatika nám přivodila opravdu velké problémy.“

Dějství třetí: „Museli jsme koupit fungl novou, stálo nás to spoustu času a peněz.“

Na dějství čtvrté s názvem: „Proplatíte nám tu koupenou pneumatiku?“ už kupodivu nedošlo.

Naše amatérské herecké mistrovství podtržené neodolatelnou angličtinou přineslo okamžité výsledky: „Vyměníme vám auto, dostanete o třídu lepší.“

Ještě se zmůžeme na dotaz, jestli nebudeme připlácet, a po záporné odpovědi už nevěříme vlastním očím. Pro naše účely je k dispozici zcela nové SUV. Sice není „v plné palbě“ jako to, které nás čeká doma v garáži, přesto si libujeme a bleskově přebalujeme.

Již v novém frčíme do Chena Hot Springs , horkých lázeňských pramenů. Jedeme asi hodinu a půl severně od Fairbanks podle říčky Chena. Úzká silnice, kde nejde jet příliš rychle, ovšem vroubená lesy a horami - výletní místo s četnými parkovišti, občasnými kempy a upravenými treky. Na samotném místě je hodně drahé ubytování, naštěstí bereme jedno z posledních míst v kempu – zastrčené, o samotě - přímo u říčky. Bohužel si ho příliš neužijeme, prší tak intenzivně, že dokonce večeříme v autě.

V lázních je ale blaze – horká voda v plenéru – za 15 dolarů vydržíme pouhé dvě hodiny, pak už naše unavená srdíčka klepou jak ruce starého parkinsoňáka. Ovšem nenudíme se, přihlásili se k nám Jana a Miloš, mladí manželé, kteří žijí na Aljašce už několik let. Bylo úžasné si zase po dlouhé době pokecat česky, navíc získat informace o zdejším životě.

Nazítří ve Fairbanks dobře nakoupíme, spíme v motelu u letiště vedeném stařičkou dámou. Za devadesát dolarů se přenášíme do doby asi tak před padesáti lety. Madame si váží hostů, s každým pociťuje potřebu si popovídat, nabízí i snídani, což už dnes je v této cenové úrovni velmi neobvyklé. Je tu teplo, čisto, rychlý internet a horká sprcha. Venku déšť, déšť.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Aljaška a západní Kanada - léto 2015
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Aljaška a západní Kanada - léto 2015:
Přechod přes Chilkoot


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Aljaška a západní Kanada - léto 2015

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.09 Sekundy