Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Aljaška a západní Kanada - léto 2015 Seward
Poslalpepik v Wednesday, 24. February 2016 @ 09:58:47 CET
Přispěno pepik

Z Palmeru míříme dále na jih, máme pár dnů v zásobě, a tak se rozhodujeme pro Seward, město ležící na břehu moře, které je ze tří stran obklopeno horami. Modř vody, zeleň strání a svítivá běloba ledovců na vrcholcích hor. Ano, byla to dobrá volba, říkáme si na hřejivém sluníčku při příjezdu do tohoto místa. Ovšem jen do té doby, než začínáme shánět ubytování. Seward jako dobrou volbu vnímá hodně turistů, ale koncem srpna, kdy táhnou lososi, se do města sjíždí i hodně místních rybářů.

A na ty nebohé ryby se zde pořádá obrovský hon. Podél moře je několik kempů, všechny přecpané do posledního místečka. Stany, árvíčka, přívěsy. Všude samí rybáři bažící po nevšedních úlovcích. U každého auta lednice a gril čekající na čerstvé ryby, láhve vína či piva, množství prutů a většinou i řvoucí děti. To aby se ti nebozí lososi rovnou vzdali. Ale oni ne. Rvou se proti proudu zdejšího potoka, skáčou, odírají si boky o kameny, zápasí mezi sebou, mnozí hynou, ti šťastnější se předhánějí, kdo se dříve dostane až tam, kde má možnost se vytřít.

Neskutečné divadlo, které nám Seward přichystal. Nad potokem, kde se každoročně pořádají lososí nájezdy, je vybudováno několik lávek, čumily neustále v obložení. Já se moc dlouho koukat nevydržela: úplně prachobyčejně mi těch nebohých ryb bylo líto. Vím, je to příroda, je to tak po stovky let, ale ….. Nakonec ti, které rybáři chytili ještě před hrdlem potoka, ti byli šťastnější: jejich trápení skončilo rychle, i když svoji biologickou úlohu v koloběhu života nesplnili.

A tak koukáme na rybáře a závidíme jim jejich včasnou rezervaci místa v kempu. Několik zdejších motelů a penzionů je také beznadějně vyprodaných – strefujeme se totiž jako už několikrát do prodlouženého víkendu, kdy každý majitel rybářského prutu spěchá kam jinam než do Sewardu. Naděje nám svitla v jedné lodgi: „Máte štěstí, máme poslední volný apartmán,“ mile se na nás usměje recepční. Povytáhne obočí (ach, jak to gesto důvěrně známe), když neakceptujeme 420 dolarů za jednu noc a chvatně se loučíme.

Máváme městečku zachvácenému rybářským amokem, když tu na výjezdu z města Pepík na poslední chvíli zahlédne ceduli kemp. Jako již několikrát: čeká na nás poslední místo za 10 dolarů na noc. Sice fouká studený vítr, ale zase máme výhled na ledovec a můžeme si udělat ohníček.

Nazítří vyrážíme na túru na ledovec Glacier Exit. Podle získaných informací je tato túra placená. A tak dojedeme do výchozího bodu autem, prohlédneme infocentrum a rozhodneme se pro procházku na úpatí ledovce. Na údajně placenou osmikilometrovou túru Harding Ice Field Trail nás ovšem nalákala dvojice mladých, kteří se do ní vnořili – a kasa k zaplacení nikde. „Jdeme taky,“ rozhodl Pepík. A už šplháme do kopce. Nádherné počasí – sluníčko pálí, barvy skoro kýčovité. Ledovec si s námi hraje na schovávanou, stoupáme lesem, později klečí po uzounké stezičce. Po asi třech hodinách se dostáváme k nádherné vyhlídce, kde hodláme pouť ukončit. Sluníme se, fotíme a když přijdou dvě německy mluvící dámy, je nám jasno: platí se pouze procházka po ledovci, túra k ledovci je zadarmo. „Pojďte nahoru, neváhejte, dnes je úžasné počasí, vyplatí se to,“ lákají nás. My ale máme dost. S sebou ani kapku vody, k jídlu pouze jednu zapomenutou tyčinku z minulého výletu.

„Copak jídlo,“ rozumují turistky, a nabízejí nějaké sušenky, „ale voda, to by mohl být velký problém,“ uzavírají své přemlouvání. My se potutelně usmíváme. Vodu, tu by Pepík oželel, jen kdyby bylo pivíčko…. Je nám to líto, ale bez tekutiny se v poledne při strmém stoupání a připalujícím slunku nemůžeme fakt pustit dál. I tak ale výlet stál za to. Při sestupu ještě narazíme na účastníky zájezdu Livingstone (Aljaška + Havaj) a litujeme je, že na místě jich většina musí setrvat až do 21 hodin, než se jejich několik členů vrátí z ledovce. Ostatní jdou také jen na naši vyhlídku.

Večer ještě do přístavu opět na lososí divadlo. Na molu zastihneme profesionální i amatérské rybáře, jak čistí a porcují své úlovky. Hrůza, i Pepíkovi vstávají vlasy na hlavě. Z těch nádherných velikých lososů odřízne (ten profík, amatér ne) pouze dva filety, vše ostatní opovržlivě hodí zpět do moře. Nevadí to pouze mořským vydrám, které tu číhají a na zbytcích ryb si za cvakání turistických foťáků pochutnávají. My jen lítostí usykávali.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Aljaška a západní Kanada - léto 2015
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Aljaška a západní Kanada - léto 2015:
Z Anchorage do Skagway


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Aljaška a západní Kanada - léto 2015

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy