Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 6 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Aljaška a západní Kanada - léto 2015 Banff
Poslalpepik v Tuesday, 23. February 2016 @ 21:15:23 CET
Přispěno pepik

Malé městečko ve stejnojmenném parku je takový kanadský Špindl. Kdo tu nebyl, jako by nežil Centrum tvoří v podstatě jedna živá a velmi frekventovaná silnice, na které jsme ke svému velkému zděšení zastihli hned při příjezdu zácpu. Prioritu ve městě mají turisté, jim se přizpůsobuje chod celého městečka.

Banff byl vytvořen výhradně jako turistické centrum, aby do zdejšího národního parku a jeho horkých pramenů přitáhl co nejvíce lidí. Park Banff byl založen jako první kanadský národní park roku 1885 a byl vytvořen kolem termálních sirných pramenů a zaujímá nyní 6 641 km, nachází se zde 30 hor převyšujících 3 000 m a je určitě nejznámějším a nejoblíbenějším národním parkem ve Skalistých horách. Horské turistické městečko je nabité výletníky, žije z obchodů, restaurací, kaváren a prodejem suvenýrů. Turisté naplňují onu jedinou hlavní třídu, valí se v pětistupech. A aby banffští vyhověli jejich pohodlí, na každé křižovatce – je jich tam něco kolem deseti, mají klasické přechody pro chodce doplněné ještě o možnost, že můžete projít křižovatku křížem. Zastaví se provoz ve všech čtyřech směrech a ze všech stran se vyhrnou chodci, kteří se uprostřed srazí :) Dost bejkárna, zvláště pro řidiče, jež stále čekají.

Ubytováváme se v našem prvním (a posledním) B&B u milé dámy. Jedno z našich nejdražších přenocování (135 CAD) má kuchyňku (ovšem společnou se dalšími čtyřmi lidmi, jak se později dovídáme), terasu (při neustálém dešti je nám k ničemu), samostatnou sprchu a malou společnou postel.

V prvotním nadšení z kuchyně kupujeme v obchodě mleté maso, vzpomínka na úžasné karbanátky z Palmeru je totiž ještě pořád živá. Jaké bylo naše překvapení, když se zmrzlí a zmáčení dostaneme domů a zjistíme, že ve společné kuchyňce není sporák!!! Zkontrolovali jsme hrnce, pánve, nádobí, vše na svém místě, ale sporák jaksi chyběl. K snídani nám spoluobyvatelé snědli, co se dalo, a tak původně královské ubytko se mění na propadák. Zpětně děkujeme Bohu, že madam neměla volno i na původně zamýšlenou druhou noc. Po chvilce šmejdění ve městě se nazítří stěhujeme do prostorné místnosti v hostelu (114 CAD) s obrovskou postelí a velikou (společnou kuchyní), kde karbanátky dopékáme.

Banff nás nezklamal jen ubytováním, ale také počasím. Lije opravdu poctivě celé tři dny, které tu trávíme. Prší, prší, prší. V Banffu nám pořád prší a je zima. Kluk v infu je roztomilý – ne, zima bude pořád, ale už nebude pršet, začne sněžit. „Vy máte auto z půjčovny? No ti nemají zimní pneumatiky, musíte jezdit strašně opatrně, bude to klouzat,“ domlouvá nám vážně. „Half speed limite,“ doporučuje. Večer u baby koukáme na počasí na Nory a najednou se na monitoru objeví - 9 stupňů. Tak to tedy ne!! Čeká nás krásná cesta napříč Skalistými horami a kvůli počasí nic neuvidíme? A co když nám zamrzne ostřikovač?“ Aniž bychom se nějak domlouvali, oba najednou vyhrkneme „Calgary!“ A Norové hlásí ve městě pod horami krásných plus osmnáct. Na bookingu rezervujeme zlevněný hotýlek cca 2km od centra a je rozhodnuto.

Nazítří ještě jeden uplakaný a zmrzlý den v Banffu: dopoledne jen občas mrholí, a tak jdeme na 8km túru k hoodoos – speciální skalnaté útvary vypadající jako vztyčené ukazováky pokryté pukličkami. Pukličky jsou tvořené tvrdou horninou, která brání zvětrávání. Byla to moc pěkná asi tříhodinová procházka. Odpoledne pak doděláváme v hostelu karbanátky a těšíme se do horkých pramenů. Upper Hot Springs všude v Banffu doporučují. Tak to byl prozatím největší omyl naší cesty. Vymyšlené jsme to měli skvěle: do šesti jezdí k pramenům (asi 4km za městem) zadara shuttle bus, prameny jsou otevřené do 11, tak se porochníme a zpět městským busem, jenž jezdí každých 20 minut.

Cesta tam klapla. Ale ouha, před lázněmi dlouhá fronta. Je zima, prší. Útrpně a trpělivě čekáme v dešti přes půl hodiny - problém byl kasa, která nestíhala inkasovat oněch 8 dolarů + tax na osobu. Když se konečně dostaneme dovnitř, je tam hlava na hlavě, ani hnout se nedá, navíc přechlorovaná voda jen 38 stupňů teplá. A když vám prší na hlavu a venku je zima …. Vydrželi jsme asi půl hodiny a pryč!! Jediný plusový bod má ten vytrvalý déšť. Hlavu jsem měla úplně mokrou, ale po vyfenování vlásky jako hedvábí. To říká vždycky moje maminka: na vlasy je nejlepší dešťovka.

Ráno ještě krátký treček Tunnel Mountain Summit – 4,5 km do kopce, převýšení 260 metrů. Vidíme pěkně město z výšky a celé údolí řeky Bow. Nahoru pohoda, dolů utrpení. Probudili se Asiati a rozhodli se snad všichni najednou vylézt nahoru. Do toho pejskaři a rodiny s dětmi – no hrůza!

A tak nás ani příliš nemrzí, když Banffu dáváme sbohem. Šťastni opouštíme kanadský Špindl a sjíždíme cca 120 km do Calgary. Ovšem Banff se nám za zbabělý úprk pomstil – rozbila se naše milovaná manča. Praskla jí obrazovka, i když sklo bylo netknuté. Chuděra mluvila, mluvila, ale neukazovala. A vzhledem k tomu, že neměla žádná nastavená data, mlela zcela z cesty. Ach jo. Ale není čas ji oplakávat. V nejbližším městečku kupujeme její novou sestřičku. Vybíráme pečlivě Garmin, aby mezi uvedenými jazyky byla i čeština. Celí šťastní ji zapojíme, ale tahle nová holka je záludná. Píše česky, ale mluví anglicky!!! To nás nenapadlo v obchodě zkontrolovat. A tak se první kilometry v autě dohadujeme, cože nám to ta naše nová manča vlastně povídala. Utěšujeme se jen tím, že se od ní aspoň naučíme správně anglicky.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Aljaška a západní Kanada - léto 2015
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Aljaška a západní Kanada - léto 2015:
Přechod přes Chilkoot


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Aljaška a západní Kanada - léto 2015

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy