Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 5 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Aljaška a západní Kanada - léto 2015 Calgary
Poslalpepik v Tuesday, 23. February 2016 @ 21:12:02 CET
Přispěno pepik

Zamluvený hotýlek svou celkovou sešlostí odpovídá dané ceně. Pokoj máme ale prostorný, wifina funguje. Jako první krok dáváme vždy po příjezdu do cíle tzv. dojezdové pivo a potraviny ukládáme do ledničky. Ale co to? Na pokoji není lednička, postrádáme dokonce i všudy přítomnou mikrovlnku. Už ovšem nejsme žádná vohrábla, a tak hned zapojíme internet, na bookingu nalistujeme potřebou stránku a babě v recepci ukazujeme ledničku, na které stojí mikrovlnka a tomu všemu korunuje kávovar. Tak tohle jsme si objednali!! „OK, mikrovlnku vám přinesu,“ reaguje smířlivě. „A na té lednici trváte?“ pokusí se vyjednávat, jako by nevěděla, že pivo se nedá pít teplé.

Po chvíli Číňan přivalí ledničku, baba ťuká na dveře s mikrovlnkou v náručí a kávovar? Ten jim milostivě odpouštíme. Prospektem města zalepíme díru ve dveřích, zatopíme si fenem a krásně bydlíme.

Calgary nás naprosto okouzlilo. Přibližně milionové město je velmi přátelské a příjemné. Přestože se k obloze vypíná několik desítek mrakodrapů, provoz je skoro vesnický. Vzduch úžasně čistý, na blankytném obzoru se rýsují zasněžené vrcholky velehor. Centrum města se rozkládá na břehu nám dobře známé řeky Bow, kde je vytvořena nádherná klidová zóna. Po tzv. Riverfrontu můžete obsáhnout celý střed města. Širokánská cyklostezka, odpočinkové zóny, dva pěší chodníčky a každou chvíli lavičky, někde dokonce i lehátka. No nádhera. Tady zcela jistě razí heslo: vše pro lidi…

Nejhezčí nám připadal park Price´s Island. Leží na malém ostrůvku a má pečlivě upravenou zeleň. Na severní straně vedou od mostu velké dřevěné schody končící na útesu, odkud je jedinečný výhled na celé město. Sedíme na lavičce a dumáme, jak by se v Calgary krásně žilo. Nazítří nám tuto teorii potvrdí dva Slováci, které náhodně potkáme v obchodu se zbraněmi a armádními potřebami: jsou tu už pět let a nepřestávají být zdejšími životními podmínkami doslova nadšení: krásný vzduch, čisté životní prostředí, spousta příležitostí ke sportovnímu vyžití, kultura, ale hlavně je tu údajně dostatek práce pro každého. Nejvíce rozmazlované jsou prý děti – hodně aktivit je pro ně zadarmo. Kluci si do obchodu přišli obnovit výstroj, protože „polovnická sezona právě začíná.“

Shodou okolností jsme na Riverfrontu a v parku v poledne. Kolem půl dvanácté začíná nevšední divadlo, jež za hodinu a půl skončí. Nejprve nesměle, potom ve stále větším množství se začínají objevovat BĚŽCI . Většinou mladí, ale ve velkém počtu i starší. Perfektní boty, propocená trika. Běhají, posilují, vláčí s sebou břemena - medicinbaly nebo jakési těžké disky. „Těžko na bojišti, lehko na cvičišti,“ napadá mne při pohledu na ta zpocená těla. Pravá extáze však nastává na oněch dřevěných schodech. Skoro se bojíme na ně vstoupit. Nahoru, dolů, nahoru, dolů….. já je sotva vylezu, několikrát odpočívám, oni klušou tam i zpět. A pořád s sebou vláčí nějaké to závaží, nahoře se protahují, všelijak kroutí, klikují. Potem úplně těžkne vzduch…. Kolem půl jedné šílenci pomalu mizí, až najednou je park zase tichý, sem tam někdo se psem či s kočárkem. Zpocenci pravděpodobně ve sprše a pak v kostýmku či obleku za blikající obrazovkou v některé z výškových budov.

V Calgary navštěvujeme také tzv. Devonské zahrady , místní specialitu. V obchodním centru Toronto Dominion Square ve 4. patře nějaká chytrá hlava vymyslela botanickou zahradu: palmy, jezírka, lekníny, fikusy, ibišky – co hrdlo ráčí. Do toho dětské hřiště, lavičky a můžete relaxovat Je to zvláštní myšlenka – možná v zasněženém městě se taková oáza hodí, ale kolik energie musí spotřebovat…. To mi jen potvrzuje domněnku, že Calgary je bohaté město.

Ještě musíme povinně na věž – dominantu města, na pěší zóně stíháme happy hour – místní výborné pivo za 3 dolary a hurá domů!! Málem bych ale zapomněla na Pepíkovu nejšťastnější calgarskou chvilku - oběd. V čínském městě v nákupním centru Dragon mall, 2.patro. Za 13 dolarů bufet, ale jaký!!! Napočítala jsem kolem 30 druhů jídel (včetně vegetariánských), zelenina, ovoce, sladkůstky a čtyři druhy zmrzliny. Do druhého dne už Pepík pil jen pivo, snídal minimálně…..

Cestou z města se ještě stavujeme v olympijské vesnici, olympiáda se tu konala v roce 1988, jednopatrové uniformní domečky dnes osídlily rodiny s dětmi. Vesnice je však umístěna pod skokanským můstkem, vedle je obrovitá hala na zimní sporty a další cvičiště. Od můstku je také pěkně vidět celé město.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Aljaška a západní Kanada - léto 2015
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Aljaška a západní Kanada - léto 2015:
Přechod přes Chilkoot


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Aljaška a západní Kanada - léto 2015

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy