Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Aljaška a západní Kanada - léto 2015 Icefield
Poslalpepik v Tuesday, 23. February 2016 @ 20:58:42 CET
Přispěno pepik

A konec města, pelášíme zase do hor. Počasí nám přeje, sluníčko ozařuje zasněžené vrcholky hor rýsující se na obzoru. Jedeme směr Lake Louise , pidivesnice, která žije z malebného jezera, usazeného v malém ledovcovém údolí. Je zde hodně Asiatů, jako všude, kde je něco pěkného a zajímavého. Chvilku nás baví pozorovat, jak se šklebí a nastavují při neustálém focení, pak jdeme na krátkou procházku kolem vody. Procházíme se i u 14 km vzdáleného Lake Moraine , které je sice menší, ale podle mne daleko malebnější a romantičtější. V hluboké tmavě zelené vodě se odrážejí okolní hory a když poodejdeme asi kilometr podél vody, nejsou tu ani davy řvoucích turistů.

Mineme Banff, který si už na vždy budeme pamatovat s uplakanou clonou, a míříme na vyhlídkovou cestu zvanou Icefield . 230 kilometrů dlouhá cesta spojující Lake Louise a Jasper je považována za jednu z nejpůsobivějších cest v Kanadě. Silnice prochází údolím lemovaným jezery a obklopeným horami. Ty jsou zde nejvyšší, nejdrsnější a pravděpodobně nejfotogeničtější z celých Skalistých hor. Na tuto cestu se těšíme a máme štěstí. Je jasno, zasněžené vrcholky hor stejně jako tichá jezera si můžeme krásně prohlédnout. Pepík jede snad šedesátkou, rychlejší a netrpělivější turisty pouštíme před sebe a jen se kocháme. Občas si na nějaké vyhlídce – a že jich tady je – zastavíme a v němém úžasu obdivujeme, co příroda také umí.

Samozřejmě nechceme tu krásu přefrčet najednou, a tak přenocujeme v nádherném kempu kousek za křižovatkou Saschatkewan River: Rampart creek campground. Musím zde uvést celé jméno, je to opravdu úžasný kemp, má hodně míst - ty nejkrásnější jsou u řeky. My ovšem přijeli později, řeka obsazená, ale v srdci přírody nám to nevadí. Večer rozděláme oheň – na všech tábořištích v Kanadě je připravené ohniště, můžete si koupit dříví a topit. Kupovat dříví v lese? Většinou nasbíráme pár suchých klacíků, kterých je kolem spousta, a za půl hodiny se nám už stejně zavírají oči.

Ranní probuzení bylo pro mne nemilé. Ještě v polospánku zaznamenám nějaké rány na stan. „No to si ten Pepík dělá srandu, takhle mě budit,“ pomyslím si. Nedám se, převalím na bok a spím dál. Rány ovšem čím dál větší, jakoby padaly kroupy. Po dalších dávkách už spánek nemůžu dál předstírat, rozmrzele se vychumlám ze spacáku: „Jauvajs!“ dostala jsem šiškou do hlavy. Ne, nebyl to můj muž, to jenom veverka si z našeho stanu udělala skvělý terč. A že se bestie umí strefovat! Když jsme stan sbalili, zůstal po nás čistý čtvereček ohraničený valem šišek.

A teď nám zbývá dojet do Národního parku Jasper. Po cestě stavíme mimo jiné u ledovce Athabasca , kde se masňáčtí turisté nechají vozit speciálními autobusy. My volíme pěší cestu, kousek se k němu přiblížíme, tak, abychom slyšeli padající kusy ledu a drolící se kamení z jeho povrchu. Ledovec je jazykem ohromného ledovcového pole Columbia Icefield, které je tvořeno asi z 30 ledovců. Ten náš zaujímá 325 km² a místy je až 300 m tlustý. Voda, kterou jsme na úpatí ledovce fotili, spadla jako sníh asi před 180 roky.

Zastavujeme i u stejnojmenných vodopádů na řece Athabasca. Veliké, působivé. Sedíme na lavičce, kde někdo zanechal kytici s nápisem I love you. Už je značně opršelá, tak si jen trpce pomyslím, jak mohla nějaká baba opustit takové milé vyznání. Jo, houbeles!!! Po pár metrech dojdeme k tabulce, že před třemi lety a třemi dny se na tomto místě utopil mladý kluk – sklouznul z kluzkých kamenů. A ta kytička, ta byla určitě určena jemu na památku….. Smutná historie, ale přiměje mého pana Nepokojného, aby se k vodě přes veškerá upozornění opravdu nevydával.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Aljaška a západní Kanada - léto 2015
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Aljaška a západní Kanada - léto 2015:
Přechod přes Chilkoot


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Aljaška a západní Kanada - léto 2015

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy