Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 9 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Aljaška a západní Kanada - léto 2015 NP Jasper
Poslalpepik v Tuesday, 23. February 2016 @ 20:54:56 CET
Přispěno pepik

Malé městečko je srdcem stejnojmenného NP. Je menší a uchopitelnější než jeho hlučnější bratříček Banff. Také je tu podstatně méně asijských turistů. Hlavní silnice, kolem které se vše odehrává, je široká, přehledná a obchůdky a restaurace nejsou tak přeplněné a hlavně je jich podstatně méně. Jasper se nám líbil na první pohled. Ubytování jako většinou nemáme zajištěné, a tak mlsně a pomalu projíždíme hlavní třídu jako lovci na lovu, abychom si vybrali nějaké přístřeší. Máme sice vyhlídnutý kemp, ale raději bychom po „veverkovském“ zážitku zase jednou sprchu. Ovšem lodge v takové míře ošuntělosti, která by odpovídala našim možnostem, nenacházíme. Všude kytky, natřené okenice, jásavé barvy, a to jsou jasně minimálně dvě stovky za noc. Na pomoc přichází milá holka v infocentru: ani nepozvedá obočí nad sumou, kterou jsme ochotni za ubytování vydat, a nabízí ubytování v soukromí. Je opravdu milá, tak na jednu nabídku kývneme. Hurá! Spíme u řeckých starých manželů, k dispozici máme za 80 dolarů na noc plně vybavený byt – pravda, není tu wifi a byt je v suterénu… ale máme kuchyni a Pepík večer vykouzlí bifteky, volská oka a špagety….

Další den podnikáme výlet k jezeru Maligne . Je nádherně, sluníčko, modrá obloha, po druhém největším ledovcovém jezeře na světě se vozí Asiati v motorových člunech, protože údajně nejhezčí pohled na jezero s ostrovem se otevírá, až když se popojede pár kilometrů lodí.

My si u jezera vybíráme túru Bald Hills , celkem 10,5 km, převýšení 480m, tak akorát pro nás. Jdeme ráno sami po upravené štěrkové cestě, asi po hodině stoupání máme možnost volby: pokračovat po štěrku nebo se vydat uzounkou stezičkou mezi stromy. Ano, b) je správně. Krok sum krok po uzoulinké stezičce, překračujeme kořeny, klopýtáme po kamenech. Posvátné ticho ruší jen naše hlasité funění. Ovšem můj strach je skoro hmatatelný. Víte proč? Kolem stezičky je jako naseto medvědími lejny. Některá jsou opršelá, stará, jiná skoro ještě kouřící… Když jsme viděli první, dlouho jsme ho zkoumali, druhé bylo zajímavé nestrávenými bobulemi, třetí jsem pozorovala s respektem a pak už jsem se jen bohapustě bála. Tak, jak se já bát umím. Pepík u pasu připevněný pepřový sprej, myslím, že mu taky nebylo do zpěvu. Občas jsem lomozila já, občas on. Ale příroda byla tak úžasná a tak voňavá! Jak jsme stoupali výš a výš, stromy se zmenšovaly, plaše ustupovaly keřům a klečím. Všude borůvčí převlékající se do podzimních barev, ani se nám nechtělo křikem rušit posvátný křik. Ale všude ta hovna!!!!

Konečně nahoře. Sluníčko svítí, na blankytně modré obloze se rýsují velehory, v pozadí se leskne modrá hladina jezera. Neumíte si ale představit, jaké překvapení nám v té nádherné divočině ovšem nachystali…. To musel zrežírovat sám Hitchcock Na vršku se rozvaluje tlupa žluťáků. Kdyby se ale jen rozvalovali, ale oni neskutečně štěbetají, pobíhají, hlučí, řvou jak krávy, vyjádřil se Pepík. Jedna si dokonce nahoru vynesla i židličku, ostatní se pitvoří, fotí, svolávají skoro celé osazenstvo autobusu. Děs běs. „Tak už konečně chápu ta medvědí lejna,“ utrousil můj muž. „Ti chudáci medvědi se z těch Asiatů normálně podělali!“

Večer jsme zvládli ještě procházku k Mount Edith Cavell – 14 km stoupání autem, abychom se dostali k hoře 3 363 m vysoké. Na zvláštním místě se tu setkávají tři ledovce: St Angel se z druhé strany spojuje s dalším ledovcem a dohromady tvoří ledovec Cavell. Celé místo na nás působí velmi magicky – jsme tu navečer, stíny se víc než prodlužují, potkáváme jen pár jedinců. Vnímáme posvátné ticho, šepot, vrzání a skřípot pomalu pracujícího ledu a uvědomujeme si, jak jsme malincí a bezvýznamní oproti mocné přírodě.

Z Jasperu máme ještě další nezapomenutelný zážitek: Pepík zde málem přišel o život. Jelen wapiti je veliký druh jelena, s ohromným parožím (vzpomínáte Denali? Mateřská školka?) No a jeden takový wapiti se pásl u silnice se svým stádem. Je září, začíná jelení říje. Všude v chytrých knihách píší, že je třeba se k divoké zvěři chovat s respektem, zbytečně zvířata nedráždit, zvláště když jsou samci v říji. U kempu Wapiti (asi tady mají jeleni své domovské právo) se tedy jedno stádo s ohromným samcem páslo. Lidé stavěli auta, fotili. Pepík také stavěl, Pepík také fotil. Ale posedla ho touha ukořistit co nejlepší záběr a nastavil se jelenovi přímo před čumák. Narušil mu ale jeho vnitřní integritu, wapiti se logicky naštval a rozběhl se - Pepík uskočil za nějaké auto, řidič mu zabouchl dveře a dovnitř ho samozřejmě nepustil. Můj zuřivý fotograf metelí zpátky ke mně do auta a jelen mezitím to dědkovo auto nabral na parohy, až to cvakalo - no nádhera. Kdyby tak místo auta nabral toho mého pana Nepokojného …. měla jsem z toho málem infarkt. A jako důkaz, že tak to všechno bylo, máme záběry wapiti z dvou metrů, ale bohužel jsou rozmazané – když se utíká, tak se mobil jen třese :)

 Na závěr celého náročného dne Pepík připravil úchvatnou večeři, kterou pojal velmi velkoryse: v půl deváté servíruje polévku, jako předkrm ovar a finál tvoří vepřový řízek s bramborem, zeleninový salát nevyjímaje.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Aljaška a západní Kanada - léto 2015
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Aljaška a západní Kanada - léto 2015:
Přechod přes Chilkoot


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Aljaška a západní Kanada - léto 2015

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy