Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 5 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015 Mauricius
Poslalpepik v Saturday, 20. February 2016 @ 20:43:47 CET
Přispěno pepik

Když budu upřímná, tak na ostrově Mauricius je dle mého názoru nejkrásnější jeho jméno. Díky přeslavné známce ten cizokrajně znějící název slibující netradiční chutě, vůně a vůbec vjemy, se dostal do podvědomí všech, kdo touží po dálkách, exotice a dobrodružství. My už přece jen máme v turistice něco odpracováno, a tak se přiznám, že jsem byla krapítko zklamaná. Moře pěkné, teplé, lidé příjemní, draho asi stejně jako u nás. Mluví se hlavně francouzsky, anglicky se domluvíte. Takže pohoda a klídek, ale žádná extáze.

První den pobytu naštěstí krásné sluníčko, teploučko, a tak lenošíme na pláži. Ve Flic-en-Flac je nejdelší pláž celého ostrova. Pěkný žlutý píseček, moře s příjemnou teplotou, nepříliš koupálků. Celý den trávíme na veřejné pláži, ani jsme ji celou neprošli. Kupodivu se nám ani nechtělo do prozkoumávání městečka. Prvotní křižování úzkými uličkami se v nás nějak negativně odrazilo…

Quatre Bornes

Na druhý den si najímáme auto, abychom se po ostrově porozhlédli. Bohužel se počasí zkazilo, většinu dne smáčí teplý déšť. A tak kroužíme jihozápadní částí Mauritia povětšinou na čtyřech kolech. Dopoledne jsme ještě zasucha promarnili na velkém předměstí Port Louis Quatre Bornes, kde se každou sobotu koná obrovský trh. Obrovská blešárna, obrovské zklamání.

Curepipe

Pršet začalo už při naší další zastávce, ve městě Curepipe. Ani jsme si město kvůli dešti neprohlédli, pouze se nechali vysadit na autobusovém nádraží. Ne, neměnili jsme dopravní prostředek, ale fotili jsme se pod obrovským názvem nádraží. Že vám to připadá směšné? Asi jen do té doby, než se dozvíte, že autobusák se jmenuje Jan Palach. Proč? To nikdo z námi oslovených ostrovanů nevěděl. Údajně je podle nich „Jan Palak“ nějaký Evropan….. Až naše chytrá kniha nám prozradila, že místní radní pojmenovali autobusové nádraží a přilehlé obchodní centrum po našem rodákovi, protože ostrov získal nezávislost v témže roce, kdy Jan Palach na protest proti okupaci Československa obětoval svůj život. To museli být v roce 1969 opravdu osvícení radní!

Textilní továrna

Před deštěm jsme utekli do „továrny“ na ruční výrobu kašmíru. La fabrigue se skutečně z francouzštiny překládá jako továrna, ale byla to normální bejkárna pro turisty. Všude svítivý pořádek, naleštěné kliky, vytřené podlahy a navoněná snad i futra u dveří. Dámy v běloskvoucích uniformách a úsměvem přibitým na tváři si v tomto zcela nefabrikovém prostředí hrály na dělnice. Ulízaný manažer, posléze navoněná manažerka se nám věnovali, vysvětlovali, ukazovali. Tak takhle, takhle by určitě plán práce nesplnili, myslím si uštěpačně. Pepík si nemyslel nic, Pepík se bavil. Nejprve se nechá fotit s manažerkou, pak s dělnicí – jednou, druhou, třetí …. Už v tu chvíli Továrníčci a Admoš opouštějí kolbiště a užívají si venku sluníčka. Prchám za nimi. Ale to by nebyl můj milovaný muž, aby si svou chvilku neužil. Vzpomněl si, že by si mohl jeden svetřík koupit a abych mu ho prý pomohla vybrat. Opětovně jsem tedy přinucena vstoupit a přede mnou kýčovitá scéna jako ze špatného seriálu: Pepík se naparuje uprostřed a kolem něj všichni krouží, snáší, vychvalují a přemlouvají. „Tak který, co myslíš? Ten modrý, nebo radši ten šedivý?“ Je mi to samozřejmě jedno, ale rozhodnout musím. Na Pepíka navlékají hebkou modrou vestičku, která je mu ovšem taktak. „Potřebuji větší,“ rozhodl se. Takovou radost v očích těch dobrých žen a mužů jsem nečekala. Jen špitnu: „A kolik to stojí?“ „Ruční výrobky se zde prodávají na váhu,“ radostně vykřikne babice a už jednu krásnou starožitnou přináší. Měla jsem chuť nechat zvážit ten menší svetřík, ale proč bych Pepíkovi kazila radost, že? Důležitě a obřadně zvážili a s nadějeplným úsměvem vyřkli ortel: 1 000 euro. Pepíkův poker face jsem bohužel neměla čas vychutnat, ihned volím ústupovou cestu. Prchám rovnou do auta, obávajíc se, že můj nejdražší zvolí svou oblíbenou fintu: „Já bych koupil rád, ale to víte, ta moja, ta nechce……“ Ale zachoval se tentokrát férově. S Továrníčkama i s Vaškem se mu přesto pochechtáváme ještě dlouho….

Grand Bassin

Dalším naším cílem byla procházka po horách. Ale courejte někde v tropickém lijáku….. U Grand Bassin nám ale s počasím došla trpělivost a navzdory nesouhlasnému a překvapenému mručení taxíkáře vyrážíme živlům vstříc. Jezero Grand Bassin je známým poutním místem mauricijských hinduistů, kteří se sem vydávají každý rok, aby vzdali poctu Šivovi. Údajně je to kolem půl miliónu lidí, kteří se sejdou na největším hinduistickém svátku mimo Indii. Že je těch věřících tolik, to bych i věřila, protože k obrovité soše Šivy vede vedle silnice široký desetimetrový betonový chodník, který slouží potřebám procesí. A jak se toto jezero stalo takto posvátným? Podle dávné legendy Šiva a jeho žena Parvati kroužili nad zemí, když je okouzlilo souostroví uprostřed smaragdového moře. Šiva nesl na hlavě řeku Gangu, aby svět ochránil před ničivými povodněmi. Z hlavy mu ale ukáplo několik kapek do kráteru, kde vytvořily jezero. Řeka Ganga byla smutná, že její vody mají být zanechány na neobydleném ostrově. Šiva ji ale uklidnil slibem, že jednoho dne se zde lidé usadí a budou každý rok vykonávat pouť, během níž bude voda z jezera používána k obětování.

Obyvatelé Šivu nezklamali. Jednak mu postavili u jezera obrovitou sochu a pravidelně pořádají slíbenou pouť, jednak ale k jezeru chodí obětovat i v mezičase. Obdivovali jsme rodiny, páry i jednotlivce, jak na břehu jezera provádějí hinduistické obřady, zapalují kadidlo i kafr a vodě obětují květiny a potraviny.

I naše usebrání se na tomto posvátném místě přineslo své ovoce: počasí se umoudřilo a definitivně přestalo pršet.

Národní park Black River

S dobrou náladou putujeme dál, ale likérka, kde pálí zdejší rum, byla bohužel (neděle) zavřená, stejně jako místní vyhlášená restaurace. Tak to jsme se zase až tak moc Šivovi nelíbili  A na dnešním programu už zbývá poslední položka: Black River. Vcházíme do největšího a nejlepšího národního parku a už máme všeho plné zuby. Renatu bolí nohy, Vašek se s ní solidárně vrací. Mne koušou komáři jako zběsilí, ovšem za zbytkem naší aktivní skupiny trpně klopýtám. Na chviličku mi svitne naděje, když se doklopýtám k brodu: „Otáčím! Nemůžete po mně chtít, abych se do té studené vody zouvala, a boty si namočit nehodlám,“ hulákám na druhý břeh. Co se nestalo! Pepík se beze slova ve svých mokrých sandálech vrátil a úsečně zavelel: „Naskoč!“ A tak se Admoš mohl vrátit do dětství při vzpomínce na pohádku Čert a Káča. Moc se mu to líbilo, stejně jako dalším přihlížejícím párům. O něco méně ovšem pánovi, kterého partnerka také přinutila, aby se stal na chvíli čertem.

Po čtvrt hodině dalšího klopýtání se tiše odvážím: „Ale na Šumavě je to u Vydry daleko hezčí!“ Jako by oba kluci na ten podnět čekali. Jako vzorní vojáci vykonají čelem vzad a bez dlouhých řečí míříme zpět. Ještě jednou pohádka, ovšem za Pepíkova řevu: “Foť nás, dělej, už ji dýl neudržím….“

K večeři samozřejmě pivo, víno a dobré špagety se zbytky sýru. A zítra? Zítra už nás čeká „olinka“ na lodi. Tak se moc nepřejídejme!!!

Nalodili jsme se v pohodě, ovšem lodní benefity tentokrát byly tak osekané, že jim musím věnovat celou jednu kapitolu. Pro výstrahu Aby se už nic podobného neopakovalo…..

 
Příbuzné odkazy
· Více o Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015 :
Mauricius


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy