Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015 Madagaskar – Nosy Be
Poslalpepik v Saturday, 20. February 2016 @ 20:33:43 CET
Přispěno pepik

Druhá naše zastávka je na Madagaskaru, na jeho východním pobřeží. Pohledem z lodi se naplňuje naše představa o půvabném zeleném ostrově, kde se nacházejí četné deštné pralesy a bujná vegetace. Máme zde tři stopy, přesto je nám jasné, že toho příliš neuvidíme. Ale aspoň nakouknout do života Malgašů, prohlédnout si některé pozoruhodnosti a seznámit se krapet se zdejší florou a faunou, to snad zvládneme.

Naše první kroky na Madagaskaru byly podmíněny záchrannými čluny. Ve zdejším přístavu není připraveno kotviště pro velké lodě, a tak musíme podstoupit tzv. tendering – čluny pendlují mezi pobřežím a lodí. To je vždy nepříjemná ztráta času. Vašek volí výlet od lodi, s průvodcem a několika parťáky se vydává do pralesa, a má tak možnost vystoupit na pevninu mezi prvními. My s Továrníčkama domlouváme auto na celý den za 60 euro pro všechny (Vašek platil 89 euro). Měli jsme štěstí. Náš šofér George je velmi příjemný, mluví pěkně anglicky, a nejenže je krásně čokoládový, je také velmi milý a komunikativní. V Nosy Be nám myslím ukázal vše, co je zde k vidění.

Nejprve se ale musíme rozkoukat. Na Madagaskaru jsme poprvé a nejsme připraveni na sociální prostředí, které tu panuje. Z bohatého Mauritia a z turistických Seychell se ocitáme v krásné zemi bez základního dovolenkového zázemí. Pro nás jako cestovatele nic neobvyklého, nicméně je nutno rychle přeřadit na jinou realitu.

Lemura park

Začínáme pozvolna: nejprve Lemura park, bývalá továrna na výrobu parfému Chanel 5. Parfém se vyrábí z vonné esence, jejímž základem jsou žluté květy stromu ylang ylang. Květy jsou ceněny pro svou intenzivní a nezaměnitelnou vůni, provoněn je celý areál. Neodolám a vetknu si kytku do vlasů, aby mě ta silná a typická hořkosladká vůně provázela co nejdéle. Strom ylang ylang neboli také Kananga vonná dorůstá až 12 metrů, přírůstky jsou kolem 5 metrů ročně. Také proto dělníci stromy při každé sklizni nejprve ořežou, teprve pak dělnice vonné květy sklízejí a trhají je do obrovských vaků. Továrna i veškeré stroje zde jsou vyleštěné, opatřené cedulkami, ale opodál fungují dvě aktivní výrobny parfémů.

V parku vidíme typické zástupce zdejší fauny: několik druhů lemurů - kouzelných opiček s dlouhými ocasy, jež žijí pouze na Madagaskaru, dále chameleony, krokodýly a želvy. Upoutala nás obří želva, stařičká dáma. Náš průvodce nás vybídl, ať se na ní povozíme. To víte, že mi to nebylo příjemné, takhle obtěžovat starou dámu, ale fotky z „jízdy“ máme všichni parádní.

Ještě nesmím zapomenout na jev, který nás velmi upoutal, pobavil a nikdy na Madagaskaru neomrzel. Ženy i dívky mají pomalované tváře, buď si aplikují na celý obličej jakousi pleťovou masku, nebo mají bílou barvou zdobený obličej. Malgašským ženám to dodává jistého půvabu, nesmírné tajemnosti a zcela jistě tak přitahují pozornost. Zdobené obličeje nemají všechny, ale zvláště ty, které jsou ve styku s cizinci, hlavně prodavačky suvenýrů.

Poté vyrážíme na sever, na pláž. Tady se potkáváme s dalšími kolegy z lodi a hlavně s místními prodejci. Není zrovna sezóna, a tak se prodejci snaží cokoliv nám vnutit. Pepík pózuje se ženami, s dětmi a rozdává ovoce. Přestože suvenýry už dlouho nesbíráme, kupujeme, „abychom rozhýbali zdejší ekonomiku“. Bohužel poprchává, a tak si na pláži dopřejeme výborné pivčo a koupel oželíme.

Provinční neturistické městečko

Na zpáteční cestě si vynutíme zastávku v obyčejné vesnici, spíše v takovém maloměstě. Chvíli trvá, než náš Georg pochopí, o co nám jde. Proč stavět? Není tu žádná turistická atrakce! Nedá se tady koupat! Co tady budete dělat? Jak se řekne anglicky vočumovat, to nikdo z nás neví, a tak se musel chudák smířit s pouhým „walking“. A že bylo co vočumovat: na hlavní ulici jeden stánek (na zemi roztažená plachta) vedle druhého, prodávaly se luštěniny, rýže, boty, krémy, kuchyňské náčiní, zelenina a kdovíco ještě. Trhovci na nás ani nepokřikovali, ani nás nelákali ke koupi, spíše jen tak zírali s otevřenou pusou, kde se tady ti bílí vzali. Na konci ulice nás čekalo zajímavé překvapení: muž se ženou ručně drtili rýži velkým sochorem v dřevěné misce. Zkusili jsme si, jak namáhavá je to práce …..

Nejzajímavější v celém městečku pro nás ale bylo mobilní řeznictví. Že si pod tímto pojmem neumíte nic představit? My bychom si také nedokázali představit, že v horku, které zde panuje, vezmete dlouhou tyč, navážete na ni z obou konců kusy syrového masa a to celé si přehodíte přes rameno. Mladík vypadal jak žena, která jde s vahadlem ke studni pro vodu. Stejně tak důležitě se tvářil. Špacíroval si po prašné silnici, otáčel se, natáčel, aby si každý mohl jeho houpající se zboží prohlédnout. Tedy na flákotu, která se v horku klimbá na provázku v oblacích prachu, na tu bych chuť určitě neměla. A přesto mu obchody docela kvetly……. Náš průvodce vysvětlí, že prodává hlavně maso „zebu“, což je název pro zdejší dobytek.

A nakonec ještě v přístavu do supermarketu koupit pivo, rozloučit se s Georgem a popřát mu hodně štěstí v jeho zamýšleném podnikání. Úplně na závěr kupujeme od krásné holčiny čerstvou vanilku. Václav byl se svým výletem také spokojen, takže náš první den na Madagaskaru byl pro všechny velice úspěšný. George nám (když dostal štědré spropitné) ještě slíbil, že v příštím přístavu na nás bude čekat jeho kamarád. Tedy - těšme se!

 
Příbuzné odkazy
· Více o Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015 :
Mauricius


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy