Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 5 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015 Réunion – St. Denis
Poslalpepik v Saturday, 20. February 2016 @ 20:22:53 CET
Přispěno pepik

Říkat, že známe Réunion, to by bylo velmi odvážné tvrzení. Spíše to pojmu takto: známe i neznáme. Byli jsme zde a strávili tu celý den, to je fakt. Většinu dne pršelo a bylo zataženo, to je taky fakt. Přesto samozřejmě nezůstáváme na lodi a vyrážíme za poznáním. Admirál opět organizovaně, naše stmelená a prověřená parta na vlastní pěst.

Z velké nabídky, co na Réunionu jeden den podniknout, jako první škrtáme koupání. Toho si snad na Rodriguesu užijeme dost. Z vrcholů, na které se lze dostat, volíme Vulkán, oficiálně Piton de la Fournaise. Jedná se o jednu z největších a nejaktivnějších sopek na světě, logicky tedy největší atrakci celého ostrova. V současné době sopka činná není, naposledy soptila před pěti lety. Seismologové bedlivě starou dámu hlídají, protože v době erupcí dokáže na malém ostrově napáchat poměrně dost škody. Naopak, pokud jsou erupce menší, ohňostroje se stávají velkým turistickým lákadlem.

Vulkán

Před lodí jsme vybrali přepravce – moc se tady nesmlouvá, ceny jsou dané předem - a s Továrníčky vyrážíme do krásného slunečného dne. Cesta podle pobřeží mě trochu znejistila, jestli jsme nakonec přece jenom neměli volit koupačku, ale předpověď velela jasně: zataženo, déšť. Jedeme asi hodinu, když se dostáváme na úpatí sopky. Pořád krásně, míjíme výstavní městečka i malé upravené vesničky. Jaký rozdíl proti Madagaskaru! Když začínáme stoupat, musí šofér volantem opravdu hodně otáčet. Cestou vzhůru míjíme několik vyhlídek, stavíme jen u jedné. Šofér nás neustále pobízí ke spěchu: bude pršet, bude zataženo, nic neuvidíte. Ale tváří v tvář modré obloze, úžasným výhledům na zelený ostrov, hlubokým údolím a rozeklaným skalám se pospíchat nikomu nechce. Do toho malebně zasazené žluté kytky a zářivé sluníčko – fotky se opravdu vyvedly.

Jakmile však dosáhneme parkoviště nahoře, odkud začíná výstup na vulkán, zatahuje se, nastupuje vítr, chlad a mlha. Vystoupíme z auta, drobně mrholí. Jsme na Réunionu, na jedné z nejzajímavějších sopek světa, přece to nevzdáme? Balíme se do všeho, co máme při ruce, foťák schovat do igelitu a vyrážíme stylem „mha přede mnou, mha za mnou“. Jako v pohádce. Cesta je naštěstí dobře značená, není problém po chvilince dorazit k bráně, která se zavírá, pokud u sopky není bezpečno. Dnes je otevřená, jdeme. První část výstupu začíná klesáním. Ano, nejedná se o překlep, nejprve jsme sestupovali dolů po nekonečných a kluzkých (samozřejmě, když prší) schodech. Bylo jich jen 527, ale byly velmi příkré. Dole jsme pokračovali po polích ztuhlé lávy. Připadali jsme si jako průzkumníci na Marsu: mlha, vítr, déšť, pláštěnky se nám ovíjely kolem zmrzlých těl jako fantaskní skafandry a kráčeli jsme po zvrásněném povrchu, sice pevném, ale kluzkém a nevypočítatelně nerovném. Cesta byla značena bílými skvrnami na zemi, postupujeme od jedné značky ke druhé. Nikde nikdo, opravdu jak na jiné planetě nebo v nějakém fantasy filmu béčkové kategorie. A asi po půl hodině cesty najednou: „Dej pozor, tady to klouže“, volá proti nám někdo z mlhy. Pár starších turistů z Prahy se vrací z ranní túry. Měli jsme radost, že si můžeme popovídat, oni ale příliš sdílní nebyli. Na Réunionu jsou již po několikáté, na Vulkanu poprvé. „Ale ani dál nechoďte, nemá to cenu. Nic není vidět, šli jsme hodně dopředu a ráz krajiny je pořád stejný. Vrchol vidět není,“ dostali jsme cennou informaci. A tak otáčíme, ještě vylézáme na nějaký malý vulkáneček, fotíme mlhu a to už se rozpršelo velmi silně. Je zima jak v Rusku, jsme mokří, unavení, zbědovaní. Zpět jdeme jak horolezci v Himalájích, každý sám na sebe. Sraz je na parkovišti v informačním centru, kde zkřehlýma rukama svíráme kalíšky horkého čaje.

A to je celé naše réunionské dobrodružství. Zpět si vynutíme cestu vnitrozemím (šoférovi se moc nechce, později poznáme proč), občas se v nepřetržitém dešti protrhají mraky, na malinkou chvilinku vykoukne dokonce i sluníčko a potvrdí se nám tak náš názor, že ostrov je překrásný. Obrovské vodopády, nádherné kopce, svěží zeleň.

Jako třešničku na dortu si chystáme posezení v hlavním městě St. Denis u kafíčka, pivíčka či vínečka, každý podle své chutě. Ale provazce deště nemilosrdně bičují ulice, ulice se mění v řeky a stěrače nemají šanci zvládat nápor vody. Ani vystupovat se nám nechce, navíc šofér nás neustále pobízí k návratu na loď. Škoda, Admirál večer vyprávěl, že právě posezení ve zdejší kavárně bylo jedním z vrcholů dnešního dne. Samozřejmě, koukal po holkách v mini a zmáčené dívčí svetříky mu poskytovaly nevšední podívanou :)

 My se tedy z hlavního města vracíme po pobřeží a šoférovi neustále někdo telefonuje. Přidává plyn, rychle předjíždí, až ho musíme krotit. Náklaďáky za sebe odhazují tsunami vody, všude stříkají gejzíry, po stranách teče každou chvíli na silnici nějaký vodopád. Spielberg by byl ze zdejších exteriérů k vodnímu horroru určitě nadšený. Já nadšená nejsem, já se zase tradičně bojím. Uff, dojeli jsme do přístavu. Neodfrkla jsem si jen já, viditelně a překvapivě si odfrknul i náš šofér. Teprve nyní se dovídáme, že při velkém lijáku se pobřežní silnice zavírá. Dnes je uzávěra stanovena na 17.00 hodin. A my dojeli chvilinku před pátou. A teprve teď se opravdu orosím: kdyby nám silnici zavřeli, museli bychom ostrov objet z druhé strany a to bychom do 18.30, kdy loď odplouvá, zaručeně nestačili.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015 :
Mauricius


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Mauricius,Madagaskar,Rodrigues - 2015

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy