Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014 Západní Samoa – ostrov Samoa – Apia
Poslalpepik v Friday, 19. February 2016 @ 21:04:05 CET
Přispěno pepik

Samoa byla pro mne velkým příjemným překvapením. Jsme na největším ostrově z celého souostroví, hlavní město Apia má 40 000 obyvatel. Před lodí čeká hodně dopravců, bereme taxík společně se dvěma Kanaďankami – matka (83 let) a dcera, obě původem Němky, což je super, mluvíme si pěkně německy. Baba je aktivní, fotí na tablet, neustále šprýmuje se šoférem. Nakonec se ukáže, že se s ním spikla a požaduje, abychom my zaplatili šoférovi více. Ale dáme samozřejmě jen dohodnutou cenu 30 dolarů na osobu a k tomu navíc 10 jako spropitné. Šofér nakonec spokojený, baba mele. Soused na lodi dal za tutéž cestu 90 dolarů za auto – a ten náš nakonec dostal minimálně 130 (pokud baby daly každá smluvených 30/os).

Náš průvodce nás hned na počátku cesty vzal k sobě domů. Vidíme vyvýšenou upravenou planinu, všude trávníček a otevřený obývák – na kůlech postavenou a zastřešenou plošinku plnou podušek a koberců. Jestli to byl opravdu jeho dům, nevíme. Prý je svobodný a žije s rodiči …. Opodál pak dveře a uzavřená místnost stejně jako v Evropě. Ale kontakt byl navázán a stal se nám příjemným průvodcem. Ukazuje nám místa, která známe i z indonéského Floresu – posady podél cest, kde se leží, odpočívá, příjemně ve stínu tráví čas. Ale také plošiny, kde děti prodávají ovoce, potoky, kde pradleny perou prádlo. Domy otevřené, chráněné jen před deštěm, v jejich přímém sousedství pak hroby a hrobky. Všude vůkol krásná kvetoucí flora, kytičky, zeleň. Sluníčko, krásná děvčata, modrá obloha a v krámku u cesty chladné pivíčko.

Asi v polovině cesty kolem ostrova nádherná žluťoučká pláž, zadarmo. Teplounké moře, pozvolný vstup do vody – jedno z nejkrásnějších vykoupání. A hned u pláže hospoda. Jsou tam i bungalovy – tady bych týden lenošit vydržela…

Cestou se stavujeme ještě v domě spisovatele J. R. Stevensona, autora mnoha knih. Napsal mimo jiné i bestseler pro děti – Ostrov pokladů. Údajně ho psal pro svého malého nemocného synka. Jsme připraveni na nějakou domorodou chýši, ale!!! Obrovitá vila, snad padesátipokojová, celá bílá, obklopená obrovskou udržovanou zahradou. Domeček slouží dnes jako muzeum, na nádvoří se konají folklorní slavnosti pro turisty. Také jsme jednu zažili.

Ale bejkárny pro turisty, to nic pro nás, i když lidové tanečky polonahých tanečníků a tanečnic byly zajímavé a nevšední. Viděli jsme je skoro na každé zastávce lodi, pokaždé jiné, pokaždé zajímavé.

Po skončení cesty do místní hospody, kde sedíme mezi domorodci, pijeme pivo a spolu s nimi koukáme na televizi na nějaké rugby. Je super, jak místní mužstvo prožívá před zápasem starý domorodý rituál – velmi podobný tanečkům, které jsme viděli před chvílí.


 
Příbuzné odkazy
· Více o USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014:
Francouzská Polynésie – Bora Bora


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy