Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014 Monument Valley
Poslalpepik v Friday, 19. February 2016 @ 20:38:35 CET
Přispěno pepik

Po ukázkovém a turistickém Grand Canyonu, kde jsme strávili dvě noci, odjíždíme krajinou indiánského kmene Navajů do Monument Valley. Po cestě nespočítaně krámků se suvenýry pro turisty, v tuto dobu ovšem většina z nich opuštěných. Ne že by čínští dělníci s výrobou suvenýrů stávkovali, ale není sezona, tak se prodejci s originálním indiánským zbožím nepřetrhnou.

V Monument Valley je to ale jiná káva. V místním muzeu má Pepík orgasmus. Objevili jsme místnost věnovanou navajským bojovníkům ve 2. světové válce. Pepík mi přednáší a já s údivem naslouchám. Američané naverbovali do svých vojenských služeb asi 400 Navajů, kteří se v radiovém spojení domlouvali svým jazykem. Nebylo třeba šifrování, všechny důležité zprávy a pokyny byly udíleny navajsky. A Japonci se mohli jít klouzat, tzv. navajský kód nikdy nerozluštili. Ani se jim nedivím. Viděla jsem tabuli s překlady a fonetickým přepisem – to by opravdu nerozluštil ani Schliemann.

No a poté jsme se vrhli na cestu údolím – ono to vlastně není údolí, ale náhorní plošina. Z roviny vyrůstají neuvěřitelné skalní útesy, které vás okamžitě okouzlí, neb jsou svým způsobem tak nějak známé. Ano, ty bechderoucí útvary jsem už někde viděla. „Aby ne,“ zpraží mě Pepík. „Tady se natáčelo 70% všech filmů o Indiánech i většina westernů. Podívej, támhle u té skály si předávali banditi peníze,“ poučuje mě. „Jo a támhle, tam se schovávali Indiáni, když je napadly bledé tváře.“ Asi měl pravdu, v dané lokalitě je spousta míst, kde se na filmové hrdiny a jejich představitele odkazují. Měli jsme velké štěstí, že jsme tu projížděli skoro sami. Neumím si představit ve zdejších skalách vedro a spoustu aut, jejichž množství dává tušit obrovité parkoviště. My zapřádáme hovor s Indiánem, který prodává suvenýry. Hrdě ukazuje šíp, jenž ochrání naši domácnost a který prý v noci pro nás vyrobil. Hrot je z pravé kosti nějakého zvířete… I když byl opravdu přesvědčivý, šíp jsme koupili hlavně proto, že byl tak milý a navíc, o polovinu levnější než v oficiální prodejně suvenýrů. A tak nám jako dárek poradil cestu dál na východ. Vede přes pastviny a je to velká zkratka. „Ale pozor, žije tam hodně zvířat, tak ať nějaké neporazíte,“ nabádal nás na rozloučenou.

Samozřejmě jsem tudy nechtěla jet, ale Pepík si prosadil svou. Naštěstí jsme se vyhnuli jen dvěma kravám a divoký pes se v poslední chvíli asi sám lekl a uskočil před autem stranou. Ale své malé dobrodružství jsme si našli – po stepi jsme se vydali k čepicové skále a narazili na čerpadlo s velkou nádrží. Že by tu čerpali vodu? Než jsem stačila domyslet, už byl Pepík asi dvacet metrů nad zemí na vachrlatém žebříku a hlásil: „V té veliké nádrži není voda, ale nafta. A fotíš mě?“ Strachy bez sebe mačkám zběsile foťák a modlím se, aby co nejrychleji slezl.

Další zastávka v malém městečku Buff, kde zcela nečekaně objevujeme skanzen původní pevnosti. Vše je zde zbudováno přesně tak, jak stálo při osídlování Ameriky. Včetně oplachtěných dostavníků a elegantních dvoukolek. Tak honem vše vyfotit a sluníčko se už pomalu ukládá ke spánku – bohužel pro nás už v 17 hodin, během hodiny je úplná tma. A v takové krásné krajině jezdit potmě, to je úplný hřích.


 
Příbuzné odkazy
· Více o USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014:
Francouzská Polynésie – Bora Bora


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.09 Sekundy