Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014 Údolí smrti
Poslalpepik v Friday, 19. February 2016 @ 20:29:02 CET
Přispěno pepik

Do Death Valley – Údolí smrti se nejvíc těšil Pepík. Ubytování jsme měli zamluvené už z Prahy v malém městečku Beaty. Za 80 dolarů, naše druhé nejdražší ubytování – v naší pofidérní soutěži vede hotel Best Western v Tusayanu (100 dolarů). Jinak spíme většinou za cca 50 dolarů, v The Rivers dokonce za 40, včetně taxy. Z NP Zion dojíždíme do Beaty brzo odpoledne, ani nevykládáme zavazadla a rychle do parku. To se nám to jezdí, když máme na parky permanentku NP Death Valley je jedním z nejnižších míst na zeměkouli. Když jsme zajeli do Badwater, byli jsme dokonce 86 metrů pod hladinou moře. A bylo tam náramné horko! Ještě později odpoledne bylo na sluníčku kolem 30 stupňů. Dost jsme si medili a vyhřívali se, v následujícím kaňonu s krásně zbarvenými červenými skalami jsme se chytali každičkého stínu, když už horka bylo dost. Velmi příjemná změna!

V tomto parku se také nádherně jezdí autem. Většinou je všude dobře vidět, rozpínající se plošinu lemují malebné skály, do kterých jsme ovšem kvůli času nezajížděli. A tak jsem si také trošku zařídila, naším fordíkem se jede skvěle. I když díky názvu lokality jsem přece jen za volantem byla trochu nesvá. A název sedí – neumím si představit v té obrovské rozloze zabloudit, nemít s sebou vodu a nikde žádná směrovka…. Brrrrrrrrrr. To se tu ostatně před několika málo lety stalo dvěma francouzským turistkám. Došel jim benzín, byly bez mobilního signálu a nikdo je nehledal. Naštěstí, když už byly na pokraji sil, ze zoufalství zapálily pneumatiky. Kdyby ale kouř nikdo nezpozoroval, byla by to jejich konečná - v 21. století. Navečer jsme ještě zajeli do Města duchů, lokality vyznačené na mapě hvězdičkou. „To jsme klidně mohli zajet někam do českého pohraničí,“ komentoval rozpadlé a opuštěné baráky Pepík. „Ovšem v českém pohraničí se netěžil borax ani ho poté neopustili horníci, když těžba byla utlumena,“ chtělo se mi oponovat, ale raději jsem se soustředila na cestu, protože jako už tolikrát najednou spadla tma a bylo těžké se orientovat.

Druhý den ráno projíždíme NP směrem na Sequoia park. Stavíme ještě u pískových dun, které jsou za svítání krásně ozářené vycházejícím sluncem. Ano, fakt jsme u dun za svítání, protože vyjíždíme ještě skoro za šera. Náš přesun do dalšího parku nebyl totiž tak jednoduchý.

Když nám díky nucené změně letenek vybylo pár dní navíc, rozložili jsme mapu a usoudili, že kousek od Údolí smrti je národní park sekvojů, takže bychom ho ještě jako bonus mohli zvládnout. Malinký zádrhel byl v tom, že mezi oběma parky vedly na mapě jen takové malinké někdy neznatelné cestičky. Už asi pět dní předem se ptáme každého, kdo nám aspoň trochu rozumí a kdo umí číst v mapě, jestli přes parky vede nějaká cesta. Odpovědi se různí podle toho, jak se nám kdo chce zavděčit…. Domluvíme se, že za rozhodující stanovisko budeme považovat informaci z návštěvnického centra. Trochu rozechvěně přistupujeme k přepážce, vstříc nám jde statná milá třicátnice. „Aaaaaaaaaaaaa, to je ale dlouhá cesta, asi 6 – 7 hodin,“ zakroutí smutně hlavou. „Kecá,“ briskně utrousí Pepík. Jako by dáma rozuměla česky, chytře vytáhne nějaký papír s plánkem a ukazuje nám, kudy musíme jet. „Skoro až do LA? Ta se snad po….,“ vzpírá se Pepík. Asi fakt česky rozuměla. Vytáhne fix a nekompromisně naši trasu na papíru krvavě vyznačí. Fakt, zajížďka asi 500 km. Nechce se nám tomu věřit, dáma opět argumentuje dokumentem, nakonec rezignovaně rozhodí rukama. Je to tak! Jako opaření vycházíme z infa a teprve venku si všimneme, že papír, který nám tak červeně počmárala, byla oxeroxovaná přehledná mapička s trasou do NP Sequoia a NP Yosemity, spolu s délkou v km a v mílích i s předpokládanými časovými údaji. „Jo, to tady připravili přesně pro takové pitomce, jako jsme my,“ došlo mi. „Nejsme asi první ani poslední, kteří si mapu představují jako dětskou skládačku!“

A je to jasné. Nazítří musíme ujet skoro 700 km, abychom se podívali na sekvoje. Cesta ale nakonec nebyla tak hrozná, i když ty kilometry jsme spolykat museli. Žasli jsme, když jsme ujížděli z nehostinné Nevady a Arizony, kde mastíte stovky kilometrů po liduprázdných silnicích a po nehostinné krajině, a najednou přijedete do Kalifornie. Jako mávnutím kouzelné hůlky jsou silnice najednou lemovány vinicemi, zavlažovanými poli, ohradami plnými dobytka. Těch vinic bylo desítky kilometrů a z obou stran!!! Tak jsme si hned kalifornské víno koupili, ale bohužel žádná sláva. Asi jsme sáhli do blbého regálu a volili dle číslic. Zato mandarinky!!! Po cestě opět stovky keřů obsypaných oranžovými kouličkami. Oko jásalo!! A jásala i duše, když narazíme na plantáž, kde se kouličky válely pod stromy. A že jich zase bylo!!! Hodně, jako všeho v Americe. Pepík zastavil, ani jsem nevylézala z auta a pár jich sesbírala. Pak se v nás ale hnulo svědomí a u cesty u babky několik mandarinek za pár dolarů kupujeme. Večer přišla degustace: které je lepší? Kradené nebo koupené? Nepoznali jsme, obě strany výborné. I když kradené chutná samozřejmě sladčeji.


 
Příbuzné odkazy
· Více o USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014:
Francouzská Polynésie – Bora Bora


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

USA, Havaj, Fr. Polynésie - podzim 2014

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy