Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Gruzie - léto 2014 Kazbegi
Poslalpepik v Sunday, 28. December 2014 @ 11:43:57 CET
Přispěno pepik

„A kde jako budeme bydlet?“ zaznělo na náměstí v Kazbegi, kde nás unavený řidič chtěl vypakovat. „Nepouštějte ho, dokud neseženeme ubytování,“ nabádá zkušený cestovatel Pepík.

Jako by šofér rozuměl, už se domlouvá s místním, kam nás může zavézt. „A tak to tady funguje všude,“ pochvaluje si náš šéf, když na první dobrou máme postele. Náš „penzionek“ je malý rodinný dům s několika místnostmi. Ve dvou hostinských pokojích bydlí momentálně rodina Holanďanů, a tak místa pro hosty jsou obsazená. Hbitá majitelka nás však odejít nenechá: nabídne svoji ložnici, svůj obývák i pokoj u sousedů. Po spravedlivém „stříhání“ vyfasujeme s Pepíkem pokoj přes dvorek, kde sice máme soukromí, ale zimu a pouze studenou vodu. Peřiny ale čisťounké a na třetí posteli dostatek přikrývek, kterými se v noci nechám zcela zavalit. Majitelka je na tom nejhůř: zůstalo na ni jen polní lehátko na terase. Ale zase ji zahřívá naděje na 6x 35 lari, které jsme jí za ubytování s polopenzí bez smlouvání přislíbili.

Odpoledne je uplakané. Prší a prší, bájnou kavkazskou horu Kazbek (gruzínsky Mkinvartsveri) s jejími 5 033 metry zahlédneme mezi mraky jen jednou. A tak si jen pod kapucemi představujeme, jak asi muselo bát Prométheovi, když musel přikován ke zdejší hoře trpět i v takovém počasí. Nám je vlastně hej, zakončíme své antické úvahy. A tak vzhůru do hospody. Nebylo to tak jednouché, lokály v tomto nečase byly samozřejmě narvané. V jedné přesto ukořistíme stůl a máme se božsky: domácí brambory, šašlik, chačapuri a samozřejmě pivo, pivo a pivo. Kazbegi je vlastně krásná vesnice i v tomto počasí. „Ale v tom dešti se krásně dejchá,“ nacházím aspoň nějaké pozitivum, i když boty už mám promáčené. Po krátké procházce, kdy jsme zjistili, že nejvíce turistů sem přijelo překvapivě z Česka a Polska – mladí lidé s bágly lezou po horách, spí volně v přírodě a všichni jsou tak nějak krásně rozzáření, i když celí špinaví a zmáčení. Za malou chvilku jsme v centru napočítali pět slovanských skupin.

My ale už tak mladí zase nejsme, a tak se před večeří uchýlíme ještě do další hospody. Pepík objedná pivo a spravedlivě usíná a mně se tu nečekaně otevřel další rozměr mého žití: Libor s lišáckým úsměvem vytáhl společenskou hru Dobble. Měl mě zarazit chtivý lovecký záblesk v očích obou Peter i Luďka, měly mě varovat roztřesené ruce, které po rozdaných kartách chňaply, měl mě varovat i zrychlený dech všech zúčastněných – ale otupená pivem, roztřesená deštěm a zimou, nechráněná spícím Pepíkem si bezelstně beru do ruky svou část dětské hry a blahosklonně si nechám vysvětlit pravidla: máš kartičky a hledáš stejný symbol na kartičce na stole. Kdo ho najde, svou kartičku odloží a symbol pojmenuje. „Jak primitivní,“ říkám si ještě ve chvíli, kdy už všichni napjatě čekají na první otočenou kartu. „Šašek, strom, houslový klíč, sluníčko, vykřičník, auto, lebka, svíčka ….“ Padají na mne ze všech stran úsečná slova a karty zběsile létají kolem mne. Než se naděju, držím všechny své kartičky v ruce a upírají se na mne čtyři páry vítězných očí. „Z toho si nic nedělej, to se stává každému začátečníkovi,“ chlácholí mne jeden z těch pekelných hráčů. A v tom okamžiku jsem zahořela vášní a rozhořela se láska zvaná Dobble. „Ještě jednou,“ nemusím ani říkat, pokračovat chtějí všichni. A zase zakleknout do startovních bloků, pekelně se soustředit a rozjet to. Pomyslný startovní výstřel mne už nepřekvapil, dokonce jsem sem tam i nějaký symbol našla, ovšem než jsem se zmohla na jeho pojmenování, už jsem zase byla poslední.

Hráli jsme asi hodinu a mně to bylo pořád málo. Propadla jsem hráčské vášni jako už dlouho ne. Asi to na mně bylo vidět, při loučení na letišti mi Libor ty úžasné kartičky věnoval. Už dlouho mi nikdo neudělal takovou radost …. Až později každý nový hráč, kterého jsem ke hře donutila. A protože Dobble propadl i náš vnouček, hrajeme doma často, i když nás ten sedmiletý spraťáček většinou vyklepne. Díky, Libore!!!

Na večeři dorážíme v tak rozjařené náladě, že jsme si dokonce zapomněli koupit něco k pití, i když jinak pitný režim dodržujeme pravidelně. Paní domácí nachystala velký kulatý stůl pro deset lidí a nosila a nosila. Jídla bylo hodně, hodně rozmanité, ale popravdě si jejich chuť, která mne moc neoslovila, ani nepamatuji. Pravděpodobně bylo na vině čertovské Dobble nebo únava či litry vypitého piva – nevím. Ostatní to měli asi jinak, zvláště Luděk vedl čilý hovor s holandským učitýlkem francouzštiny i jeho velmi sympatickou manželkou. Nakonec se na stole ocitla velká petka vína, kterou dcery odmítají pít, a tak manželům Luděk s Petrou obětavě pomohli ji zdolat. A to už jsem sotva koukala a těšila se na horu peřin v našem studeném odchovu.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Gruzie - léto 2014
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Gruzie - léto 2014:
Cesta do Kazbegi


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Gruzie - léto 2014

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy