Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 9 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Gruzie - léto 2014 Cesta do hor
Poslalpepik v Sunday, 28. December 2014 @ 11:41:09 CET
Přispěno pepik

Snídaně se nesla ve stejném duchu jako večeře – hodně nevýrazného jídla – pouze byla změna u stolu: Holanďátka dospávala prohýřený večer. Náš velitelský čas byl ovšem neúprosný: „V osm vyrážíme na túru, počasí nepočasí,“ rozhodl El Kapitáno. Nutno přiznat, že nikdo ani moc neprotestoval, na hory jsme se těšili všichni. Vyhastrošeni vším možným do deště a nepohody jsme se bičováni studeným deštěm vydali poznávat kavkazské svahy.

Vzhledem k počasí byl stanoven mírný cíl: kostel Tsminda Samba. No mírný – to se mi teď zdá z pohodlí domova, ale když jsem v trhajících se mracích viděla nebezpečně vysoko vzdálenou stavbu, moc do zpěvu mi nebylo. Kostel Nejsvětější Trojice v Gergeti byl postaven ve 14. století ve vesnici, která však zcela zanikla. Pouze jméno kostela ji připomíná. Pravděpodobně vzhledem k romantické poloze na vrcholu hory se kostel stal symbolem Gruzie. V 18. století sem byly údajně převezeny a uschovány vzácné památky z církevního gruzínského centra – města Mccheta. Za doby existence SSSR zde byly veškeré bohoslužby zakázány, ale kostel se stal přesto významným turisticky navštěvovaným místem. Tak tam tedy musíme, to je jasné.

Někdo nahoře asi ocenil naši snahu porvat se s počasím, a tak déšť brzy ustal. Procházíme městečko, hledáme cestu vzhůru. Divíme se kamenným stavbám jakoby vystřiženým ze začátku minulého století – některé z nich jsou opuštěné, jinde ale zaznamenáváme stopy života. Jaké by to bylo, žít zde v údolí sevřeným horami v kamenném jednoduchém příbytku? Naše romantické sny o životě bez civilizace ale brzdí hnusné roury značící rozvod plynu, který je zde důsledně veden vrchem. Zdá se mi, jako bych se probíjela na sebe vrstvenými fotbalovými hřišti, kde o sebe zavází jedna brána za druhou. Fakt jsem měla pocit, že by se tu skvěle hrál fotbal – ovšem to by ta hřiště nesměla vést do kopce…. U jednoho domu nevěřícně zastavujeme: rozestavěná hrubá stavba velkoryse pojatého obydlí: stěny se pnou vyčítavě k nebi – střecha a krovy v nedohlednu. Zdi obrůstá plevel, okolí je zarostlé kopřivami. Novotou svítí pouze hnědě natřené moderní kovové dveře do neexistujícího dvora. „Jedině dodavatel vrat dodržel harmonogram stavby,“ utrousil suše Vyky, čímž mě úplně odrovnal.

Jo, u těch vrat, to bylo ještě hej!! Jakmile se cesta vymanila ze sevření domů, začala stoupat víc a víc. Kroutila se a zatáčela v rovnoměrných intervalech. Prvního to otrávilo právě zase Vykyho. Na zvolání „Tady je zkratka,“ slyšel okamžitě Pepík. Oba se škrábali strání a na další silniční zákrutě byli o poznání dříve. V druhé zatáčce jsme se k němu přidali i s velkou Petrou, po pár metrech zbyl na silnici sám Luděk. „No, nebyla to nejlepší volba,“ myslím si, když se na zkratce boty obalily bahnem a pod podrážkami mi ujíždí svah. Klopýtám, padám, někde lezu skoro po čtyřech. Kdyby nebyl terén tak rozbahněný….

Ale výsledek stál za všechna příkoří! Stojíme na terase kostela a před námi jako na dlani celé městečko, ověnčené krunýřem hor. Když se otočíme, můžeme obdivovat krásné táhlé pláně vedoucí ke kostelu. Jsou zatravněné, občas pocákané barevnými plachtami stanů. Uvědomila jsem si, proč zdejší hory vyhledává tolik českých turistů: stále ještě můžete svůj plátěný příbytek rozbalit, kde chcete. Vyberte si pěkné místečko v horách jen sami pro sebe – a prosím, račte se utábořit. Být tak mladá jako ty rozesmáté skupiny z městečka, neváhala bych ani vteřinu.

Jak se tak zasním hledajíc ztracená léta, najednou zjišťuji, jak poklidný obrázek táhlých pastvin narušují nepatřiční pohybující se brouci. Na zelených pláních za sebou nechávají bahnité šmouhy od pneumatik, během chvilky slyším i vytí motorů. A už jsou tady! Pod kostelem z každého minibusu vyskákají turisté s foťáky a ženou se na nás. Rychle, ať nás nedostanou!!! Než se jejich zadnice ztuhlé sezením rozkomíhají, vbíháme do kostela. Předem je ale nutné si obléci (muži i ženy) nabízené hadry naznačující sukni a zahalit se jakýmkoli šátkem - kostel je nyní ve správě Gruzínsko-pravoslavné církve a pravidla se musí dodržovat. Zapalujeme svíčku za zdar naší expedice a po chvilce rozjímání už jsou tu!!! Hluční, nesprávně oblečení, ohrožují klid a rovnováhu celého prostoru. Místní pop je sice vyvádí ven, ale kouzlo okamžiku je pro mne již ztraceno.

Masochisticky jdu opět ven se podívat na ty parazity, kteří jako dotěrný hmyz za mrzký peníz dobývají místo ticha, klidu a narušují zdejší úžasnou rovnováhu. Jejich nezadržitelná rojnice mě utvrzuje v názoru, že poetika místa, hrdost hor a posvátnost prostředí vezmou rychle za své, stejně jako kouzlo celé Gruzie.

Dolů sestupujeme všichni opět jinou cestou, popravdě podstatně horší. Zabláceni, unaveni, ale spokojeni se usadíme v naší osvědčené hospodě. „Pivo,“ zazní unisono z našich hrdel. Pivo super, super i jídlo: nic nenecháváme náhodě a objednáváme dle osvědčeného mustru. Při placení jsme ovšem dost překvapeni, účet podstatně vyšší než předchozí den. Zkoumáme čísla a doposud vlídný personál se mění v nepříjemnou a uštěpačnou dámu. Tak bacha!! Gruzínci jsou mimo jiné i hrdí, dost urážliví a nedůtkliví. Sčot byl správně, zaplatíme vše, závěrečného úsměvu se nám nevěřícím Tomášům ovšem nedostane.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Gruzie - léto 2014
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Gruzie - léto 2014:
Cesta do Kazbegi


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Gruzie - léto 2014

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.10 Sekundy