Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Gruzie - léto 2014 Mccheta
Poslalpepik v Sunday, 28. December 2014 @ 11:38:47 CET
Přispěno pepik

Dole ve městečku stále prší, a tak měníme plány a vyrážíme z uplakaných hor zpět do vnitrozemí. Najmeme si mikrobusek a za 130 lari s batohy na kolenou vyrážíme směr Tbilisi. Když předem víme, co nás čeká, ani nijak nepřekvapí středověká děrovaná cesta. Teď už chápu stoický klid všech řidičů – prostě silnice není a z bodu A do bodu B se projet musí. Než jsem se nadála, už byl zase asfalt.

Sehnat ubytování ve Mcceše bylo dílem dvou okamžiků. Šofér byť neznalý poměrů ve městě, se dvakrát optal kolemjdoucích a už stojíme na nádvoří rozlehlého domu, ze kterého dýchá starosvětský klid a pohoda. Zapadající sluníčko dokresluje prostředí, ve kterém bych se zdráhala říct nahlas nějaké sprosté slovo. A za chvilku je mi jasné, kde se ve mně ten pocit bere. Spíme v rezidenci u místního popa, který si přivydělává – spíše jeho partnerka – pronajímáním pokojů. Po chvilce dohadování (svatí nejsou ) máme pro sebe dva dvoulůžkové pokoje každý s přistýlkou. A přístup do společné kuchyně s ledničkou!!! Tož to je výzva – kluci hned letí nakupovat, samozřejmě pivo a nějaké studené dobroty k večeři. Využívám pauzy a rochním se v teplé vodě, ke slovu přijde i fen) A pak už za duchovními zážitky!

Město se nachází na soutoku řek Aragvi a Mtkvari, asi 20 km od Tbilisi. Jedná se o jedno z nejstarších osídlení v oblasti – již před rokem 1 000 př.n.l. Do 5. století n.l. byla Mccheta hlavním městem Gruzie, ale jen do té doby, než bylo založeno Tbilisi. Dodnes zde sídlí arcibiskup a zároveň patriarcha gruzínské autokefální církve (zdroj internet - tak chytrá nejsem ) Město je nyní považováno za duchovní centrum země. Na skalnatém vrcholku nad soutokem Aragvi a Mtkvari se tyčí chrám Džvari z přelomu 6. a 7. století n.l. Když jsme seděli večer na terase, byl na něj v zapadajícím sluníčku úchvatný pohled. S několika vypitými pivy lákal kluky, aby si ráno na něj vyšlápli, Pepík naléhal aspoň na zdolání kostela taxíkem. Tentokrát však výzva byla oslyšena, ranní rozbřesk (po opulentní snídani) nás zastihl již v přípravách na balení, naše karavana se posouvá dál.

A tak jsme ve Mcchetě navštívili pouze druhou nejvýznačnější památku, katedrálu Sveticchoveli, která je stejně jako Džvari zapsána od roku 1994 na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Katedrála pochází z 11. století a její jméno znamená živoucí pilíř. To osvětluje legenda, která vypráví, že gruzínský Žid Eliáš byl v době ukřižování Ježíše v Jeruzalémě a koupil od vojáka na Golgotě Ježíšovo roucho, které potom s sebou přivezl do Gruzie. Po návratu se setkal se svojí sestrou Sidonií, jež poté, co se roucha dotkla, zemřela – tak silný to byl pro ni zážitek. Vzhledem k jejímu náboženskému vytržení nemohlo být roucho vyjmuto z jejího sevření, proto byla pohřbena i s rouchem. Na místě pak vyrostl obrovský cedr, jejž svatá Nino nařídila setnout a na jeho místě postavit chrám. Cedrové dřevo pak bylo použito na pilíře. Jeden ze sedmi pilířů ale nešel usadit do země a vznášel se nad zemí. Ustal až po celonočních modlitbách sv. Nino. Podle jiné verze legendy vydával tento pilíř svaté světlo, které léčilo. Tuto legendu zobrazuje ikona umístěná v chrámě a hojně reprodukovaná ve všech chrámech v Gruzii.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Gruzie - léto 2014
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Gruzie - léto 2014:
Cesta do Kazbegi


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Gruzie - léto 2014

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy