Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Gruzie - léto 2014 Borjomi
Poslalpepik v Sunday, 28. December 2014 @ 11:35:33 CET
Přispěno pepik

Unaveni po prohlídce Gori, kde je mimochodem i pěkný chrám a na okraji města i několik velkých soch „Iljů Muromců“ – nevím přesně, co ty sochy rytířů v nadživotní velikosti vlastně znázorňovaly – pokračujeme dále do Borjomi.

Borjomi je příjemné město, které nás překvapilo svojí výstavností, množstvím parků, kolonádou i bezstarostnou lázeňskou atmosférou. Šofér nás vysypal na hlavní třídě a hajdy pryč! Luděk s Liborem se jali shánět ubytování, nás ostatní zanechali na lavičkách ve stínu. Po chvilce nečinného sezení začínám bloumat po okolí.

„Can I help you?“ ozve se po chvíli za mnou. „Ne, ne,“ vysvětluji svojí lámanou angličtinou, že kamarádi šli hledat ubytování a já jen čekám. „Já vím, je vás šest, ostatní čekají támhle na lavičce,“ konverzuje on svojí milou a srozumitelnou angličtinou. „Vím o jednom penzionu kousek od centra, můžete se tam jít podívat, je velmi levný,“ nabízí. Chvíli se vzpouzím, ale když se ke mně přidá i Pepík, už si to frčíme krásným mikrobusem pro osm lidí. První penzion se nám moc nezdá, už způsob nabídky byl takový typicky gruzínský: blížíme se k rodinnému domku, když majitelka něco zakřičí a vmžiku se ze dveří vyřítí rozcuchaný chlap. Dáma aniž hne brvou nás s úsměvem zve dál a ukazuje na postele, kde lze ještě vypozorovat teplý důlek po onom rozcuchaném…. Musím ale spravedlivě dodat, že i když jsme spali často opravdu v pokojích a postelích obývaných majiteli, vždy před námi pokrývky čistě převlékli.

Snaživou dámu zklameme, ovšem druhou variantou, kterou nám šofér nabízí, jsme přímo nadšeni. Rodinná vilka s přistaveným podkrovím, které je celé k dispozici turistům. Dvou i více lůžkové čisté pokoje obložené dřevem, kuchyňka i toaleta a „koupelna“. Uvozovky zde jsou zcela na místě. Vysvětlím: přestože celé patro je nově zbudované a čítá takových 14 až 16 lůžek, mají všechny pokoje společnou nudličku, ve které je natěsnán záchod, umyvadlo a jedna sprcha, která je umístěna v prostoru a z níž voda obsáhne jak toaletu, tak i umyvadlo. Nadstandard sanity spočíval v jednom extra záchodě. A to vše pro 16 lidí!! Úroveň národa poznáš dle záchodů, traduje se. Ale já si vzpomněla na veřejné záchodky u nás ještě v osmdesátých létech – tam se člověk většinou bál vkročit a o toaletním papíru jsme si tam mohli nechat jen zdát. A za tři desítky let se pohoršuji nad gruzínskou úrovní. Ale je fakt, že na poli příslušenství mají Gruzínci ještě hodně co dohánět.

Každopádně z ubytování stejně jako z našeho šoféra, který nám na zítří nabízí výlet do Vardzie, jsme nadšení. Teď ještě, co na to El Kapitáno. Ouha!! Luděk s Viktorem se již dohodli v jednom rodinném domku. Naštěstí pro naši variantu hraje roli turecký nečistý záchod v jejich návrhu. A tak máme jedno z nejlepších ubytování celého pobytu – tři dvoulůžkové pokoje za 20 lari na osobu.

Ještě nakoupit, neboť penzion je na kopci, ať nemusíme všechna těžká piva tahat v ruce a už se stěhujeme!! Během chvilinky a jednoho malého „bučki“ máme sbalené plavky a vyrážíme do sirné vany. Když už jsme v lázních, vykoupeme se v teplé sirné vodě, že? Informaci, že vana je asi 5 km daleko, převážil fakt, že je zadarmo. A tak i když máme za sebou den plný zážitků, vzmužíme se na desetikilometrový pochod. Přes město se jde dobře,m je pořád se na co dívat. Potom parkem, kolonádou a nakonec velkou zahradou, kam se platí vstupné. Je plná nejrůznějších atrakcí,m krámků, hřišť pro děti i podií. Taková velká Julda Fulda v dobách své největší slávy. Ovšem zde pulzuje život, je tu hodně lidí a zvlášť dětí. „Projdete parkem a jste u sirné vany,“ odpoví každý na naše otázky. Zahrada rozlehlá, a teprve když ji celou projdeme, vcházíme do lesoparku. A nyní nastává ten dlouhý pochod. Jak se stíny prodlužují, přidáváme do kroku. Optimismu mi nedodávají ani skupiny koupálků jdoucích proti nám. „Budeme v lázních aspoň hodinu,“ plánují všichni kolem mne. „To už se budeme vracet za tmy,“ honí se mi hlavou a bezděky přidávám, i když už mé kyčle a kolena hlasitě protestují. Už jsem dost unavená, když se otázka času bleskurychle vyjasní. Stojíme u sirné vany a je mi jasné, že do města se dostaneme ještě za světla, protože tady, tady já se dlouho zdržovat nebudu!! Na sirný smrad jsem připravena, ale na rozpadající se špinavý bazén velký asi 10x10 metrů, ve kterém dovádí pouze děti a chlapi, kam neustále někdo skáče, cáká a řve, na to tedy zvědavá nejsem. Dobrovolně se ujímám role strážkyně svršků a vůbec mi nevadí, že jsem z naší skupiny jediná zbabělá. Bavím se pohledy okolostojících, kteří obdivně provázejí naše dvě krásné Petry v plavkách a ve vzduchu cítím sborové nevyřčené přání, aby jejich váhání, zda vstoupit či nevstoupit do smrduté lázně bylo co nejdelší. Holky byly odvážné, já zase suchá bez nutnosti převléknout se za keříčkem. K „lázním“ došla i jedna česká skupina a jejich očividné rozpaky mi daly za pravdu, že až taková fiflena zase nejsem. Ani jejich parta celá do vany nevlezla.

Návrat do města byl radostný stejně jako večer: tradičně dobré papů a vychlazené pivo nad městem, kam nás vyvezla lanovka.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Gruzie - léto 2014
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Gruzie - léto 2014:
Cesta do Kazbegi


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Gruzie - léto 2014

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy