Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Gruzie - léto 2014 Kutaisi
Poslalpepik v Sunday, 28. December 2014 @ 11:27:07 CET
Přispěno pepik

Ve městě, které toužil navštívil Pepík, jsme se nakonec ubytovali velmi dobře. Penzion na vršku Katzberg neměl chybu. Jedna pěkný chladný vzduch v domě obklopeném zahradou, jednak každá dvojice obývá svůj pokoj – Luděk s Petrou dokonce mnohalůžkový, a do centra asi 15 minut chůze. Koupelna standard, záchod sice splachovací, ale vodu domácí zavřeli hned po prvním spláchnutí, a nenápadně před dveře na dvorek připravili kýble a kanystry. Nu což, už jsme zvyklí na ledacos.

A proč tak Pepík toužil po Kutaisi? Nikoliv proto, že se jedná o druhé největší město Gruzie, ani ne proto, že zde žije v současnosti zhruba 180 tisíc obyvatel, chlubí se bohatým kulturním životem a brzy se stane sídlem gruzínského parlamentu. Ale proto, že se jedná o bývalé hlavní město dávnověké Kolchidy. Historie města začíná 2 000 let př. n. l. a je známo z řeckých legend jako cíl výpravy Argonautů za zlatým rounem kolchidským. Každý z nás měl o poznávání Gruzie své představy. Moje mrzké pohnutky jsem vyzradila hned v úvodu, Luděk si chtěl ověřit, jak se za dva roky země změnila a chtěl vidět ono proklaté muzeum, jeho Petra se těšila, že pozná místa z manželova vyprávění, Vyky myslím chtěl objevovat neznámé a velká Petra se těšila z dovolené a z Vykyho přítomnosti. A Pepík? U něj dominovali právě ti Argonauti se svým rounem! Na cestu byl v argonautím směru pečlivě připraven, aby mohl vzdělat a poučit eventuální Neználky. Po počátečním ostychu jsme se přiznali všichni, že Argonauti ano, rouno ano, ale jak to tenkrát vlastně doopravdy bylo……. A tu Pepík přispěchal s několika ofocenými stránkami a s vítězným „Tady máš, čti!“ každému neznabohu vrazil listy do ruky. Ještě teď u počítače přiznávám, že já jediná se nevzdělávala. Ale jen proto, aby mi to můj souputník mohl po večerech převyprávět.

No a když už má většina výpravy Argonauty nastudované, vyrážíme za nimi do města. Je to hanba, že nás po těžkém dni zlákala zahradní restaurace? Že jsme si unisono notovali, že nejdůležitější je nasát atmosféru města a že se nasává nejlépe se studeným lahodným mokem? Nečisté svědomí jsme obelhali fontánou na hlavním náměstí, kde se uprostřed svítících vodotrysků zjevoval nějaký beran

Po pivu je hlad, a tak jsme se jako jeden muž vrhli na stánek s rychlým občerstvením, kde mladý muž do připraveného těsta ubalil kebab, přiložil zeleninu a zaplácal to lžící majonézy a nějakého kečupu. To byla pravá a nefalšovaná MŇAMKA.

Ale zas tak obrovští neznabozi nejsme, abychom si z Kutaisi odnesli jen gurmánské zážitky. V podvečer jsme navštívili i polorozbořenou katedrálu Bagrati, která dominuje městu právě na našem vršku Katzberg. Katedrálu nechal vystavět v 11. století král Bagrat III. a byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je považována za mistrovské dílo středověké gruzínské architektury, což bohužel dnes není možné zcela ocenit, protože katedrála byla během okupování města osmanskými tureckými vojáky pobořena. V současné době je v rekonstrukci, ale rekonstrukce je to taková velmi zvláštní. Pro údajnou neodbornost prý katedrále Bagrati hrozí vyškrtnutí ze Seznamu Unesco. Když jsme v kostele stáli, neomalenost, s jakou je stavba obnovována, byla do očí i mne, architektonického a historického laika. Kam se hrabe náš Krumlov s otáčecím hledištěm!! Točna je ve světle této rekonstrukce úplná prkotina.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Gruzie - léto 2014
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Gruzie - léto 2014:
Cesta do Kazbegi


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Gruzie - léto 2014

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy