Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Au, Šalamounovy ostrovy, N. Zéland -2013 Úvod
Poslalpepik v Thursday, 06. February 2014 @ 22:36:59 CET
Přispěno pepik

Na sklonku podzimu roku 2013 (24. 10. – 17.12.) jsme se na téměř dva měsíce vypravili na druhý konec světa. Je nám už o něco víc než dvacet let, angličtinu příliš neovládáme, ale přesto jsme zatoužili ještě krapet po dobrodružství. Na cestě po NZ jsme se „radili“ s několika cestopisy, které nám svými zkušenostmi hodně pomohly. A i proto, jako poděkování jejich tvůrcům, přidáváme i my trochu informací, pokud by se případní zájemci chtěli našimi zkušenostmi inspirovat nebo se vyvarovat našich chyb.

Na cestování po Au i po NZ jsme si na internetu pronajali auto. A hned chyba: měli jsme si auto pronajmout až v místě samém – vyjde to určitě levněji a můžete si vyjednat lepší podmínky. S autem na NZ jsme pořídili velmi dobře, půjčovnu Apex možno doporučit. Objednali jsme si auto z Čech po internetu přímo u nich, vše skvěle fungovalo. Uvažovali jsme i o „spacím“ autě, ale po konzultacích s jejich řidiči jsme nakonec usoudili, že naše varianta limuzína + levné ubytování (spacák s sebou) je pohodlnější i levnější. Dočasní majitelé minibusů skuhrali, jak je drahý benzín. Do starší varianty minibusu, který vyjde na půjčení nejvýhodněji, benzín padá jak Niagara. Takové vozítko by vás finančně doslova sežralo. Navíc se za auto v kempu platí skoro stejně jako za levnou kabinku. Auto v Austrálii jsme si půjčili přes traveljigsaw. V Americe společnost fungovala super, v Au jsme hodně prodělali na pojištění a navíc jsme ještě museli platit znova jednosměrnou cestu. V Au je lepší si pronajmout auto hned u kováře,v našem případě, kdy jsme jeli jen východní pobřeží, u společnosti East coast.

Spací kabinka v autokempech – vynález, který jsme si museli objevit sami. V Au stejně jako na NZ existují kempy, často zvané jako Holiday Park. Je jich velké množství a hodně druhů: Kiwi Holiday Park, Top 10 Holiday Park, Tourist Park a nevím jaké ještě. Naprostá většina z nich nabízí tzv. „cabins“, chatičky. Některé jsou s příslušenstvím a s kuchyňkou, jiné jen s kuchyňkou, existují ale také kabinky úplně bez ničeho, pouze s postelemi – povlečení (spacáky) a samozřejmě ručníky nutno mít s sebou. Ty jsme vyhledávali nejčastěji - v každém kempu jsou totiž bezvadně čisté sprchy a záchody, stejně jako vybavená kuchyně. Vlastně stopro vybavená kuchyně není všude. Je dobré mít s sebou příbor, ostrý nůž, skleničku či hrnek a pokud vlastníte i hrnec, jste v některých kempech král!! Vychytávka je chladící taška, do které veškeré jídlo naskládáte a podepsanou tašku pak celou uložíte do společné lednice. Ale většinou uvaříte i bez svého nářadí, navíc občas natrefíte i na free potraviny. Také jsme k nim přispěli, když jsme odlétali.

Ubytování je vždy dobré mít zajištěné na tu noc, kdy do dané lokality přiletíte. Člověk je z dlouhého a únavného letu krapet oblblý a uvítá, když na něj někde čeká postel. Během putování jsme pak neměli problém najít si ubytko – v Au i na NZ perfektně fungují informační střediska. Všude vám ochotně a vstřícně jakékoli ubytování zajistí. Vždy je třeba uvést budget, kterým disponujete, a oni už se snaží… Je dobré znát slovíčko „cheap“  Nevýhodou takovéto spací jistoty je, že v infu chtějí za rezervaci hned zaplatit (platíte bez přirážky), takže si ubytko nemůžete předem prohlédnout a ani nemůžete nijak zásadně měnit plány. My ale většinou ubytování sháněli bez předchozí rezervace a v naprosté většině jsme se ubytovali podle svého gusta.

V roce 2013 bylo jak v Au tak na NZ pro Čechy drasticky draho. Pro ukázku: chleba (spíše jeho buchtová varianta) stál cca 60 Kč, třetinka piva v supermarketu cca 50 Kč. Naučili jsme se kupovat pivo v kartonech po 24 lahvích, to vyjde nejlevněji - i když máte chvilkový pocit, že jste beznadějní opilci, po čase si zvyknete… Benzín drahý asi jako u nás, ovoce a zelenina o něco dražší. Nejlevnější bylo kupovat syrové maso, zvláště hovězí, a pak si v kempu vařit. Zajímavá byla varianta nákupu u silnic. V Austrálii se u některých farem daly najít tzv. samoobsluhy. Boudy s vystaveným zbožím – ovoce, zelenina, vejce - často v lednici. Každý pytlík či kus měl svoji pevnou cenu. Poblíž stála kasička, do které jste obnos vložili, a zboží si sami odebrali. Fungovalo perfektně: zboží levné a vždy čerstvé. Na NZ tomu tak nebylo. U silnic se prodávalo zboží většinou dražší než v supermarketu, a často ještě horší kvality.

V následujícím povídání jsem se omezila zvláště na fakta, která by vám event. mohla pomoci, text pak je doplněn autentickými a občas i emocionálními vsuvkami, jak jsem je průběžně na místě klovala do počítače.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Au, Šalamounovy ostrovy, N. Zéland -2013
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Au, Šalamounovy ostrovy, N. Zéland -2013:
Austrálie - Queensland


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Au, Šalamounovy ostrovy, N. Zéland -2013

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy