Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 5 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Z Dubaje Suezem do Itálie - jaro 2013 Spojené arabské emiráty - Abu Dhabi
Poslalpepik v Monday, 07. October 2013 @ 20:05:58 CEST
Přispěno pepik

V dalším Emirátu kotvíme ráno v 8 hodin. „Tak Pepo, kdy je sraz a kam jdeme?“ zazní u snídaně otázka, která se pak bude pravidelně opakovat v každém novém přístavu. Je pravda, že Pepík je na dovolenou připraven nejlépe. Má většinu zastávek prostudovaných, a stává se tak přirozeným vůdcem celé naší skupiny.

Pevnost Al-Hosn Fort

V Abu Dhabi si jako hlavní atrakci vybral pevnost Al-Hosn Fort, která byla vybudována na konci 18. století. Přezdívá se jí také Bílá pevnost, protože byla v 80. letech minulého století rekonstruována a při té příležitosti natřená bílým vápnem. Je to nejstarší stavba ve městě, proto Pepíka láká. Samotné Abu Dhabi je totiž opravdovou moderní metropolí. Ještě v 50. letech minulého století tu nebylo nic než ta stará pevnost a pár chatrčí na písečném pobřeží. Když se dnes projíždíte po několika kilometrových širokých bulvárech, když obdivujete technologii výškových budov a mrakodrapů, kterých se rýsuje na obzoru nepočítaně, připadá vám, jako byste byli na Manhattanu. Město vyrostlo na ostrově stejně jako newyorské centrum, i tento fakt podobu násobí. Ovšem nejsme v Americe, ale v Perském zálivu. Svědčí o tom zvláště spousta zdejších mešit i údajně největší mešita na světě pro 20 000 věřících, která se staví na okraji města.

Ale zpátky k pevnosti. Když jsme vyšli před brány přístavu, abychom si vzali taxíka, došlo k velkému překvapení. Nikdo nevěděl, kde se Bílá pevnost nachází, dokonce ani v oficiálních výletech organizovaných Costou její jméno nefigurovalo. Ale to by nebyl Pepík, aby pevnost nevypátral. Nakonec jsme našli řidiče, který nás k pevnosti dovezl. A jakmile jsme před ní stáli, bylo nám hned jasné, proč se k ní nikdo nehlásil. Jednak je pro veřejnost uzavřená, jednak se momentálně opravuje.

Hotelový šok

A co dál? Ono toho v Abu Dhabi není moc k vidění …. Přesto se nám taxikáři snažili ukázat vše, co mohli. Když jsme odmítli navštívit velkou mešitu šejka Al Zayeda (pořád v nás ženách zůstává ta hořkost z mešit v Dubaji), vezou nás k obrovské stavbě Emirates Palace. V úžasu fotíme rozlehlý palác na břehu moře, který se roztahuje jeden kilometr do šířky. Před areálem ovšem hlídka: zastavuje auta a nekompromisně zakazuje naší pánské osádce vjezd dovnitř, protože mají krátké kalhoty. Tentokrát můžeme vstoupit kupodivu my, dámy, a to i s obnaženými rameny. Zajedeme taxíkem na nádvoří, fotíme se u fontánek a palem, a dokonce se vydáme i vzhůru po obrovském schodišti. A na jeho vrcholku strneme. Žádná pokladna s lístky, jak lze při vstupu do paláce předpokládat, ale olivrejovaní dveřníci, kteří nám s úsměvem otvírají dveře a zvou nás do dvorany, jakou jsem v životě neviděla. Obrovitý luxusní prostor…. A uprostřed recepce! Ano, my jsme v hotelu. Emirates Palace je hotel, a to jeden z nejdražších na světě. A chovají se tady k nám velmi přátelsky – dodnes nepochopím, proč tam nepouštějí pány s krátkým kalhotami. Že by malá pomsta řetězce Kempinski, který hotel provozuje, za dámskou šikanu v mešitách? Ať je to jakkoli, připadáme si na malou chvilinku jako královny. Hotel, jehož náklady při stavbě dosáhly 3 miliardy amerických dolarů – údajně nejvyšší částka na světě, která byla kdy do stavby hotelu investována, se pyšní šesti hvězdičkami. Neopravujte mne, nespletla jsem se: přestože oficiální hotelová hodnotící stupnice má nejlepší známku pět, zdejší hotel má na fasádě umístěno hvězdiček šest! Ale asi si to zaslouží… budova se může pochlubit 114 kupolemi pokrytými zlatem a stříbrem, přičemž nejvyšší z nich je 60 metrů vysoká. Firma Swarovski dodala 1002 křišťálových lustrů, ale že jsou to pěkné kolosy! Ve dvoraně nás také zaskočilo obrovské množství mramoru – tisíce a tisíce metrů čtverečních desek bylo dovezeno z Itálie, Španělska, Číny a Indie. Hotelový park se rozkládá na 85 hektarech a roste zde 8 000 stromů, vzduch osvěžuje 200 fontán. A víte, co mne dorazilo? Na výzdobu hotelu se prý denně spotřebuje 20 000 růží. Dopřáli jsme si luxusu dámských toalet – růže i zde, dále nahřáté vlhké ubrousky, všude mramor, zářící zrcadla a dáma decentně čekající, až vypadneme, aby po nás mohla bezprostředně uklidit. Dáma byla jedna z tisíci zaměstnanců komplexu. Jako dokreslení obrovitého luxusu: heliport, soukromá pláž přes 1 km a asi 20 restaurací. Máte chuť se ubytovat? Popravdě řečeno, já ani ne. A naši pánové, ti už vůbec. Ale musím jim přidat ke cti, že celou dobu, co my si užívaly uvnitř, neprotestovali a ve velkém vedru pokorně čekali ve stínu pod stromem. Takže také kvůli nim jsem musela aspoň stručný popis hotelu připojit.

A kam dále? Heritage Village – skanzen historie a tradic emirátu, kam je vstup zadarmo a kde vás seznámí s historií města, s tradičními lidovými řemesly a kde si můžete koupit leccos od vonných olejů až po šaty, můžete se i nechat pomalovat hennou. Podobné skanzeny, které jsou financovány vládou, jsou k vidění v Emirátech všude, popravdě jejich návštěva nám nic moc nepřinesla.

Odpočíváme na pláži

A tak už zbývá jenom krásná písečná pláž. Moře je v Abu Dhabi nádherně modré, příjemné a v tuto roční dobu osvěžující. Na Corniche beach vybíráme pláž placenou, i když hned vedle bychom se mohli koupat zadara. Ale sluníčko začíná nemilosrdně připalovat, a tak volíme luxus stínu na báječně udržovaném trávníku za 10 dirhamů. S úlevou se rozvalíme a většina z nás si i schrupne. Vlastně na pláž jedeme pouze s Birhanzlovými a Lidkou, zbytek výpravy se vrací na loď.

Já jsem spokojená, když se na loď vrátím vždy až v nejzazším termínu – ne že bych tam nepobývala ráda, ale moje slabá povaha vždy na palubě podlehne vábení připraveného a chutného bufetu, kafíčka nebo zákusků, či jen ovoce. Vždy si říkám: jen se mrknu, jen si dám pití … a je z toho pokaždé aspoň malá mňamka. No, nedejte si, když je vždy vše tak vkusně naaranžováno a na Costě Classice navíc vše tak báječně chutná. A tak si užívám chvíle na pevnině mimo jiné i tím, že si pěstuju aspoň minimální hladíček.

Na pláži tedy pouze popíjím a když nespím, podivuji se zdejší skladbě opalujících se a relaxujících návštěvníků. Zaujmou mě mladé maminky, které se věnují svým malým ratolestem až k sebezničení. Nespouštějí je vůbec z očí, běhají za nimi úplně všude, vyplní jim každé jejich přání, trpělivě čekají, než si miláčkové vycákají nožičky, snášejí, když po nich spratkové hážou písek. Jeden takový malý hyperaktivní valibuk nám brouzdá po ručnících a jeho štíhlý pěkný stín se nám neustále úsměvem omlouvá. Spratka ale neplácne, nechá ho být. Říkám si, jak to vlastně tu budoucí generaci vychovávají? Co z nich vyroste? A najednou se jedna malá holčička po pláži rozeběhne s řevem „mam, mam, mam,“ a letí k tlusté rozvalující se bubačce (i na pláži jsou muslimky zcela zahalené). A já pochopím, že ty mladinké ustarané a hubeňoučké dívky nejsou rodička, ale jenom placené chůvy.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Z Dubaje Suezem do Itálie - jaro 2013
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Z Dubaje Suezem do Itálie - jaro 2013 :
Omán - Khasab - Musandam


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Z Dubaje Suezem do Itálie - jaro 2013

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy