Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 5 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Ze Štrasburku na kole - 2012 1. den - Přes most z Německa do Francie
Poslalpepik v Saturday, 28. July 2012 @ 22:05:38 CEST
Přispěno pepik

Noc proběhla úžasně, jak jsme se všichni ráno shodli. Není divu, čtyři šampíčka na čtyři osoby a k tomu nádherný dovolenkový pocit. V Offenburgu vlak staví v půl šesté ráno, to už jsme umytí, oblečení a perfektně na výsadek připravení. Vystoupíme jako blesk, snad jsme byli jediní, kdo chtěl v pátek brzo ráno poznávat město, které bychom v překladu mohli nazvat jako Otevřený hrad. Nutno říct, že město vůči nám bylo opravdu velmi otevřené, velmi vstřícně. Po včerejším nervózním začátku nás u německých sousedů vítá klid, pohoda, čistota a milí a přívětiví lidé. Nejprve si v centru dáváme jednu z nejlepších snídaní celé dovolené – horké kapučínko a sladký šnek za 2.10 euro. K tomu milá pekařka a libé vůně z jejích produktů. Jsme nevyspalí, roztřesení, určitě nevypadáme příliš majetně, navíc cizinci a ona se k nám chová jako k nějakým VIP hostům. Krásný začátek!

První německá konfrontace

Na náměstí fotíme, vozíme se na speciálním kolotoči zpodobněném do dvou příšer, Pepík se dává do řeči s metařem. Mladý sympaťák si stěžuje, jak se nyní špatně v Německu žije … taky bych se chtěla mít tak špatně, myslím si, když si vzpomenu na Lidové noviny, kde asi před měsícem uveřejnili srovnání výdajů za dva stejné nákupy v Česku a Německu. Ani by tak nevadilo, že německý nákup byl levnější, kdyby ve vedlejším sloupci nefigurovala výše průměrného výdělku v obou zemích. A tam, přátelé, tam jsme se dostali na slabou čtvrtinu německých příjmů.

Na ranním náměstí se pomalu zahušťuje provoz, roztřásá nás chlad, a tak hledáme, kudy na Strasbourg. I když zde sídlí téměř 60 000 lidí, nepřipadá nám město nijak obrovité. Zamíříme na západ a během chvíle si to už drandíme po cyklostezce mezi poli a loukami. Ranní nesmělé sluníčko sice ještě nehřeje, zato nám na stéblech trávy nadělilo spoustu drahokamů jako od Swarovského. Blyštící se krůpěje rosy v nás probudily nesmělou naději, že snad bude pěkné počasí. Dýcháme svěží vzduch a kocháme se jízdou. Dovolená začíná!!

Most snů

Po dvaceti pohodových kilometrech nás zastaví stavba, jež nám bere dech. Spanilý, vzdušný a obrovský most přes řeku Rýn. Obdivujeme se nevšední architektuře a nechce se nám věřit, že taková velká stavba je určena jen pěším a cyklistům. Velkorysost, s jakou byla realizace mostu pojata, dává tušit jeho význam: jedná se o spojnici mezi dvěma zeměmi. Mostní oblouky spojují dva odvěké rivaly – Německo a Francii. Pepík, který má na cyklistickou Francii ne příliš povzbudivé vzpomínky z loňské cesty, velí k odpočinku a svačině. Přestože ho podezírám, že chce spíše nabýt duševní síly, než se zařadí mezi Frantíky, odkládám kolo a fotím. Fotíme všichni, pak svačíme, pak klábosíme, telefonujeme .. jako by se nám ani do Francie nechtělo. Zbytečné strachy. Most se přejede pohodově, cesta do Strasbourgu dobře značená. Pravda, už nejsou cyklostezky, jen krajnice u silnice nebo chodníky, ale my si jedeme bez problémů.

Jsme očekáváni?

Na předměstí Strasbourgu zažíváme menší překvapení. Hrneme se do krásného, proskleného, moderního a nadčasového informačního centra. Ale ouha, je zavřeno!! Lomcujeme dveřmi, když tu zpozoruji televizní vůz, spoustu kabelů a kamery namířené naším směrem. No toto!! Oni nás budou natáčet? Kdo novinářům naši jízdu prozradil? Všichni se na nás dívají zkoumavě a s velkým zájmem. Zkušeně očima hledám reportéra a v duchu se bleskově rozhoduji, jakou řečí budu na jeho zvídavé otázky odpovídat. Profesní deformace velí ještě rychle sundat helmu a rukou zkontrolovat neposlušné vlasy. Zářivý úsměv ovšem namířím ke dvěma opuštěným stojacím mikrofonům. A v tom mi to dojde! Ty vozy, ti novináři, ti samozřejmě nečekají na nás! Právě se tady chystá slavnostní otevření infocentra a ty kamery, mikrofony a všichni lidé kolem vyhlížejí nějaké papaláše…

Bleskově zařadíme zpátečku a opouštíme scénu. Ještě s Jolčou závistivě hledíme na obrovské, čisťoučké a voňavé toalety. Ale nebudeme to bohužel my, kdo poprvé zahřeje prkénko. Radosti se nám dostalo až po chvíli na městské pláži, na břehu jednoho z ramen řeky Ill, které centrum města rámují. Vyvalujeme se na lehátkách a teplé sluneční paprsky nám hladí tváře, nemůžeme se této sluneční lázně nasytit.

V centru pak obdivujeme katedrálu Notre-Dame de Strasbourg postavenou z červeného pískovce ve 12. – 15. století. Pyšní se věží, vysokou 143 metrů, která byla až do roku 1874 nejvyšší stavbou na světě. Katedrála je 110 m dlouhá a má neobyčejně bohaté západní průčelí s velikou růžicí a pět bohatě vyzdobených portálů. K nejcennějšímu z vybavení patří gotická barevná okna a astronomický orloj, původně postavený roku 1354 a později několikrát přetavovaný.

Také zkoušíme navigaci. Pepík ji s sebou táhne s nadějí, že nám usnadní orientaci v terénu. Klapeme do chytré krabičky adresu a zápasíme s ní dobrou půl hodinu, než dospějeme ke konečnému verdiktu: v autě dobrý, na kole blbý. A tak se poslušně vracíme ke starému známému dotazování se kolemjdoucích a dobrým tištěným mapičkám.

Hotel Victoria Garden v Rue des Magasins se nachází přímo u nádraží, máme jedinečnou příležitost, kterou nikdy nepropásneme, pozorovat vznešenost a ladnost rychlovlaků TGV. K dispozici jsou pro nás dva veliké trojlůžkové pokoje. Recepční nás ale nepříjemně zaskočila při placení. Přestože jsme s Pepíkem rezervaci na bookingu změnili a ohlásili menší počet lidí, musíme platit původní cenu. Trpká zkušenost, kterou předáváme dál: na bookingu se v případě změny rezervace musí kompletně zrušit a udělat nová, pokud chcete změnit i cenu. Takhle si počítač jen zapamatoval, že nás přijede míň, ale laskavě nám ponechal velké pokoje, samo sebou za stejnou cenu, tedy 30.50 euro pro jednoho bez snídaně. Když chceme pokoje menší, nabídnou nám je, ale za vyšší cenu než naše trojlůžáky, protože booking má údajně ceny zvýhodněné. No co už! Rozvalujeme se s Jolčou a užíváme luxusu místa.

Petite France a Evropský parlament

Odpoledne vyrážíme do malebné a velmi turistické čtvrti Petite France (Malá Francie). Jedná se o malebnou skupinku historických domů nad jedním z ramen řeky Ill a s přilehlými kanály.

Večeříme společně na pokoji, ke zbytkům jídla z domova přidáváme ze supermarketu francouzské dobroty. A večer? Sice se nám už nikam po prvním dlouhém dni nechce, ale když už jsme jednou členy té velké Evropské unie, byla by hanba, kdybychom se na ten „náš“ parlament, který ve Strasbourgu sídlí, nepodívali. A tak sedláme kola, jež našla své útočiště v prostorné a prázdné garáži, a vydáváme se cca 5 km na předměstí, kde evropský komplex sídlí. Fotíme se se všemi evropskými vlajkami, před nimi, pod nimi, ze strany i ze předu. Kde se v nás tolik evropanství bere, netuším, zvlášť když si uvědomím, kolik nás každého stojí každoměsíční stěhování celého parlamentního cirkusu z Bruselu do Strasbourgu a zase zpět. Zažila jsem to na vlastní kůži, a tak vím, kolik se musí stěhovat úředníků, papírů, šanonů, řidičů, asistentů i obslužného personálu. A to vše jen proto, aby Francouzi měli pocit, že jsou v Unii rovnoprávní. No – hrůza. Přesto kolem budovy parlamentu zvědavě kroužíme, dokud nám nezahrozí tma.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Ze Štrasburku na kole - 2012
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Ze Štrasburku na kole - 2012 :
3. den - Heidelberg


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.75
Hlasů: 4


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Ze Štrasburku na kole - 2012

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.10 Sekundy