Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Na malé plachetnici v Karibiku - 2012 Ostrov Svatá Lucie
Poslalpepik v Monday, 21. May 2012 @ 15:40:46 CEST
Přispěno pepik

Ráno nás budí šramot v kuchyni. To Aluša vstává jako první a chystá snídani. Je u vytržení z dobrot, které jsme z Čech přivezli. Když se včera lifrovala lednička, stále se jen s rozšířenýma očima ptala, kdo to všechno sní … Ona i kapitán jedí málo, spíše jen tak něco uzobávají. Nám budiž k dobrému připočteno, že jsme je za ty dva týdny trošinku rozjedli.

Káva voní a my se poprvé posadíme na palubu a každým kouskem kůže vnímáme teploučko, jemný vánek a zářící sluníčko. Prostě – Karibik. To je ta pravá dovolená, ve kterou jsem tajně doufala, říkám si a všechny černé myšlenky jsou rázem minulostí. Za chvíli ovšem kapitán velí do gumáku. Na pevnině musíme přihlásit a zároveň odhlásit pobyt, to je takový místní kolorit. Na každém ostrově je vždy nejprve nutno vyhledat policii – imigrační úřad, vyplnit spoustu papírů a samozřejmě zaplatit. Máme výhodu, že za nás veškerou úředničinu vyřizují již zkušení Alena s Mirkem. Když oni čekají na imigračním, my se zatím rozhlížíme po trhu se smutným zjištěním, že příliš levno tady není. Ceny většinou stejné jako v Evropě, a to na dalších ostrovech je občas ještě hůře. Jednou nám nabízeli na trhu jednu okurku za v přepočtu 120 Kč. Později v supermarketu (Leader Price) se řídíme pokyny, že na Martiniku je nejvýhodnější kupovat sýry, vody a alkohol. Tedy kartony piva, soudky vína a balíky vod – sýry máme z domova. Ohledně pitného režimu jsme ale hned první den udělali hrubou chybu – podcenili jsme rum. Našim následovníkům radím nakoupit rum a různé džusy, neboť míchaný nápoj, to je přesně to, co Karibik vyžaduje.

V poledne se konečně vydáváme na cestu. Kapitán vede loď do zátoky Santa Anna, kde jsme za necelou hodinku. Průzračná voda má božských 28,8°C, je čisťounká, hebounká. Připadám si v ní jak v maminčině lůně, nejradši bych vůbec na palubu nevylézala. Ale když tam tak voní domácí tlačenka! Tomu neodolá ani to mimino ve mně. Dostatečně vylouhovaní slanou vodou, napapaní a spokojení, vyrážíme vstříc dalším dobrodružstvím – ostrov Santa Lucie, městečko Rodney Bay.

Když to kapitán oznámí, jen spokojeně pobrukujeme a jsme natěšení. Vůbec netuším, co mne čeká. Proč taky? Obroušená několika desítkami plaveb po Středozemním moři se cítím býti zkušeným mořským vlkem.

Podél ostrova se nám to plachtí v pohodě. Vítr je tahavý, k motoru se přidá plachta a jedeme plnou parou vpřed. Jakmile se však ocitáme na volném moři, začíná souboj. Souboj mého těla s loďkou a mořem. Přestože si kapitán pochvaluje, jaké máme příznivé počasí, signály mého těla jsou znepokojivé. Jednak pálí sluníčko, musím se lépe namazat. Zapadnu do podpalubí pro krém, ale vůbec se mi tam nelíbí: dveře mi uštědří první z mnoha modřin. Lodička sebou houpá, trhá, naklání se a vzdoruje. Hlasitě vrže, skřípe a sténá, do toho se míchá druhý hlas rachotícího nádobí a sypajících se předmětů, které jsem nechala nezabezpečené na poličce. Vypadnu jak cukrář na palubu a stěží hledám klidné místo k sezení. Tady svítí sluníčko, ve stínu je díky větru zima, tohle místo se moc naklání a na druhé straně zase stříkají vlny. Že bych si mohla číst časopis, na to mohu úplně v klidu zapomenout. A tak se křečovitě čehosi držím a nesměle pípnu: „Jak dlouho ještě?“ Ujištění, že tak za tři čtyři hodinky budeme u dnešního cíle, můj žaludek neuklidní. Ten se totiž taky hlásí o slovo, neb to neustálé houpání či spíše kymácení ho pěkně štve. Já, které nikdy na lodi nebylo zle, mám najednou velký problém. A se mnou zároveň i Marcela. Jediný Jirka byl tak lakomý, že moři nedal ani kousínek té polední tlačenky. Ode mne dostaly rybičky nakonec ve chvílích, kdy jsem zoufale chtěla umřít, i poslední zbytky pražského šampaňského, jež jsem si v bříšku schovávala jako nostalgickou vzpomínku. Ale bez eufemismů: takhle zle jako první den na lodi mi opravdu bylo pouze párkrát v životě, přičemž na lodi nikdy.

Když konečně zakotvíme v Rodney Bay, nejsem vůbec schopna jít s ostatními na večerní procházku. Únava z cesty, nevyspání, změna podnebí i časového pásma se znásobila větrem a vlnami. „Víš, kolik lidí nám teď závidí, že jsme v Karibiku?“ pokouším se o černý humor, když jsme se stejně vyčerpanou Marcelou na lodi osaměly. S hrnkem hořkého čaje v ruce uklidňujeme žaludky i mysl a doufáme, že nazítří již bude lépe.

Přesto si chceme zapamatovat, že zátoka Rodney Bay je pojmenována po britském admirálu Georgovi Rodney. Ten ve své době mimo jiné kontroloval a zajišťoval francouzskou flotilu mířící na Martinik. Používal k tomu malinký ostrůvek přiléhající k zátoce se zvláštním jménem Pigeon – Holub. O tomto pidiostrůvku ještě bude řeč později.

 
Příbuzné odkazy
· Více o Na malé plachetnici v Karibiku - 2012
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Na malé plachetnici v Karibiku - 2012 :
Den nezávislosti


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.5
Hlasů: 4


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Na malé plachetnici v Karibiku - 2012

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.06 Sekundy