Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Z Hamburgu na kole - 2010 6. etapa: Lutherstadt Wittenberg - Strehla
Poslalpepik v Thursday, 16. September 2010 @ 21:25:36 CEST
Přispěno pepik

Snídaně ve velké mládežnické ubytovně celkem slušná. Uvědomuji si obrovské místnosti, vysoké stropy - vzhledem k minulosti města je nasnadě, že jsme nocovali ve velmi staré budově, která pravděpodobně patřila k nějakému školskému či duchovnímu zařízení. Proto ten povznášející pocit, když se kloužeme po zdejších širokých a dlouhých chodbách.

Naši miláčkové v kleci přežili a nám to nedá a městu věnujeme ještě jednu hodinu. Fotíme se na sluncem ozářeném náměstí, najdeme Lutherův dům a neradi se s tímto městem, kde je minulost tak hmatatelná, loučíme. Každopádně minulý den musíme násobit vysokým koeficientem historie.

Syčák hostinský

A opět v sedle. Jedem čerstvou krajinou mezi poli, rybníky, loukami. Ráz okolí se začíná podobat české krajině. Kdepak jsou strohé červené domy! Cestou natrefíme na funkční větrný mlýn. Je až dojemné, jak se v tomto kraji starají o turisty: všude vyznačené pamětihodnosti a zajímavosti, například tento větrný mlýn je zdarma přístupný veřejnosti, vybavený popisky, schémátky a obrázky a ještě přikvačí pověřený občan, který vědomostem chtivým pánům klukům princip fungování vysvětlí, dokonce i klikou zatočí.

Na oběd zastavujeme v malé vesničce, kde se setkáváme s jediným „banditou“ na naší cestě. Tvrdí, že má na toaletě nepitnou vodu a vodu do láhve jen prodává. Syčák. Kašlu na něj, vzteky jsem si ani jméno té vesničky nepoznamenala. Tady se musím zmínit, že vodu si natáčíme vždy z kohoutku, je dobrá, v poho. Dokonce v jedné restauraci mě při cestě na vécko zastavili, že kohoutek je nízko nad umyvadlem, že mi vodu natočí servírka sama. A s úsměvem. Jen v této poloprázdné hospodě to nefungovalo.

V městečku Torgau místo abychom obdivovali zdejší zámek, po němž jen sklouzneme unaveným zrakem, si dopřáváme dobrůtek. Pepík s mužskou částí expedice u řezníka - teplý Leberkäse, řízečky, ovárek, my děvčata raději v pekárně-cukrárně. Ach jo, kde je mé předsevzetí zhubnout? Nějak se nenápadně převtělilo do pouhého neztloustnout …..

První a poslední vrcholová etapa

Dohadujeme se, kde dnes složíme hlavu. Jirka prosazuje maximální variantu, tedy dojet co nejdál, většina z nás je proti. A tak rozhodnutí necháváme na pozdější dobu, až jak bude cesta ubíhat. Ubíhala sice dobře, ale teplo se opět stupňuje, a tak vítězí varianta Strehla. Odpoledne kolem třetí roztáčí Vašek telefon a ejhle!!!! Ve Strehle sice ubytování dost, ale v naší kategorii pro osm jen osmilůžkové penzionky (ach jo, snídani budeme brakovat jen sami sobě), ale horší je, že všechny postele už zamluvené. Jaká byla naše radost, když poslední penzionek konečně zafungoval: Zur Nixten. Ale náš nebeský ochránce to nenechal jen tak. Za to, že jsme byli takoví laxní a že s námi měl tolik práce, nás pěkně potrápil.

Jednak ve městečku je Nixten téměř všude. Skoro každá hospoda, každý penzion, každý krám, vše je s různou obměnou Nixten – copak to asi je? A tak když konečně dorazíme, nemůžeme se dostat na místo určení. Posílají nás od čerta k ďáblu, k řece a zase zpět od vody, do kopce, z kopce – aspoň máme tentokrát vrcholovou etapu  A když konečně penzion najdeme, spíme každý jinak: Jolana s Šárkou v garáži, ze které se vyklube sice suterénní, ale slušně zařízený byteček, my s Moravákama standardně v dvoulůžkáčích a Vašek s Kájou mají jednu postel s přistýlkou. Nu dobrá, patří nám to. Ale jsme poučení a odteď už vždy v poledne víme, kde hlavu složit.

Nevšední sportovní zážitek

Tím ale veškeré schválnosti našeho nebeského patrona končí. Čeká nás krásný teplý večer, který si každý užije po svém. Většina jde na procházku ztichlým městem, dávají si v malebném hotýlku na zámku vínečko, Pepík lozí, jak by řekl turnovský Vašek, a objevuje nepoznané, ale nejvíc si užívám já s Vaškem. Dneska večer totiž Němci hrají semifinále se Španěly. A kousek od našeho ubytka je fotbalový stadion, kde se koná velkoplošné promítání. Umíte si představit, jak to tam vypadalo? Už vám určitě napovědělo to ztichlé městečko, které objevovala druhá část výpravy – mimochodem v tom hotýlku, kde byli, se ani nevařilo, místo večeře dostali zadarmo nějaké slané pečivo. No samo sebou - kuchař byl určitě se mnou na tom stadionu. A spolu s ním i desítky trumpet, vuvuzel, píšťal, dokonce jeden veliký buben. Čepovalo se pivo, jedly klobásy. Stan před plátnem nabitý do posledního místečka, nálada slavnostní a vzduch elektrizující sportovní extází. Závidíte? Máte skutečně co. Byl to úžasný zážitek, Němci povzbuzení výhrou nad Argentinou dali do fandění vše: pomalované tváře, skandování, potlesk, pískání i bubnování. Bohužel se oslavovalo pouze tehdy, když Španělé neproměnili vyloženou šanci. A jak už víte, více radosti k oslavám nebylo. Přiznám se, ani mi to nevadilo, protože když jsem viděla ten arzenál připravený k oslavám, v případě opačného výsledku bychom se zcela jistě nevyspali.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Z Hamburgu na kole - 2010
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Z Hamburgu na kole - 2010 :
Úvod


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.66
Hlasů: 3


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Z Hamburgu na kole - 2010

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy