Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Liparské ostrovy - 2009 S. Vincenzo – Lipary
Poslalpepik v Sunday, 21. February 2010 @ 18:30:36 CET
Přispěno pepik

Odplouváme v 9. 30 hod., kotvíme v 17 hod.

Ráno část posádky ve městečku kupuje vody, brambory a pivo. Jedeme kolem ostrova Panarea, hodně se koupáme. Jirka krájí dobroty, Marcelka vytahuje sladkosti ke kávičce. Kotvíme u městečka Canetto, kde se těží nejlepší pemza na světě. Krásná azurová voda, ale bohužel žádné slávky.

V Liparech tankujeme 100 litrů nafty. Kotvíme v maríně-nemaríně: krátká mola, která jsou pravděpodobně pronajatá, neboť na každé nahání a vybírá někdo jiný. K dispozici po zaplacení máme jen proud a vodu.

Městečko moc pěkné, živá ulice se spoustou obchůdků, restaurací, kaváren, cukráren a barů. Dáváme zmrzku, kávičku, baví nás pan Dvořák. Tiramisu opět nemají, do náhražky už nikdo nejde. Nad městem stará pevnost, muzeum. Odkryté základy antických staveb. Malebný starý přístav. Večeře na hlavní v pizzerii – jedna z nejlepších pizz. Kluci opět plody moře. Kupujeme pivo. Hodně. Motor u záchranného člunu se tentokrát nerozbil - člun nebyl na vodě.

-------------------

Lipari

Hlavní a největší ostrov
, podle něhož bylo pojmenováno i celé souostroví, se nazývá Lipari. Počtem 10 000 stálých obyvatel je zdaleka nejlidnatější, a je i správním střediskem ostatních ostrovů, s výjimkou Saliny. Pobřeží ostrova je silně rozeklané a skalnaté, takže pláže jsou většinou oblázkové a tvoří jen úzký pruh podél pobřeží. Vnitrozemí ostrova je hornaté, nejvýraznějšími vrcholy jsou Monte Chirica (602 m) a Monte S.Angelo (594 m). Jako všechny sousední ostrovy je i ostrov Lipari vulkanického původu. Vznik ostrova předpokládají geologové před přibližně 150 000 lety, k zatím poslednímu výbuchu došlo na severu ostrova na sopce Monte Pilato před 1500 lety. Dnes se vulkanická činnost projevuje jen ve formě horkých pramenů. Pozůstatkem po sopečné činnosti jsou však i mohutná ložiska obsidiánu, využívaná v prehistorii, a pemzy, těžená na severu ostrova dodnes. V jižní části východního pobřeží ostrova se nachází město Lipari - hlavní město celého souostroví se 4500 obyvateli. Toto malebné biskupské sídlo je navštěvováno jako klimatické lázně a přímořské letovisko. Jádro města tvoří citadela, vystavěná v průběhu věků na skalním ostrohu nad mořem. Součástí citadely je i katedrála, založená Normany v 11. století, ale v 17. století kompletně barokně přestavěná. Severně od hradu se rozkládala rybářská čtvrť, jižně odtud se nacházela skladiště obchodníků se zbožím na export - pemzou, vínem, kapary a fíky. Dnes městečku dominuje turistický ruch, který ovšem nijak neubírá typicky středomořského půvabu malebným úzkým uličkám s četnými balkóny, rušnému korsu i klidným zákoutím.

Cca 3 km severně od města Lipari leží, oddělená 239 m vysokým poloostrovem Monterosa, vesnička Canneto se 400 m dlouhou oblázkovou pláží. Je to centrum těžby, zpracování a vývozu pemzy, které bylo vybudováno již v době antiky na úpatí sopky Monte Pelato. Liparská pemza patří k nejlepším na světě. Kromě kosmetiky se používá i v průmyslu jako leštící prostředek. Dříve byla těžba obstarávána trestanci a vyhnanci, kteří prašnému vulkanickému svahu dali jméno "L infermo Bianco" (Bílé peklo). Nedaleko od Canneta se nachází Forgia Viechia, starý proud skleněné lávy - obsidiánu. Za ní se zdvihá hora Monte Sant Angelo (594 m), tvořící střed ostrova. Další malé vesničky na ostrově Lipari jsou Pirrera východně pod Monte Sant Angelo, Pomiciazzo a Porticello na severovýchodě, Acquacalda na severu pobřeží, Quattropani na západě a Pianoconte a jižním úpatí Monte Sant Angelo. S výjimkou Pirrery a Pomiciazza jsou všechny obce dosažitelné po silnici.V jednom z údolí na západním pobřeží u Pianoconte vyvěrají 62 °C teplé prameny San Calogero, které se využívají při léčbě kožních onemocnění a artritidy. Pevnost je dominantou celého městečka Lipari. Vystoupit je k ní možno od severu z trajektového přístavu Marina Lunga skrz bránu, nebo od západu z Via Garibaldi po schodech přímo na hlavní náměstí. Opevnění pochází většinou ze 16. století, ačkoliv na některých místech se dochovaly i zbytky řeckého opevnění ze 4. a 3. století př. Kr. Ústředním bodem celého návrší je katedrála San Bartolomeo. Tu založil Roger Normanský na konci 11. století, dnešní podoba je však barokní. Fasáda pak pochází z roku 1861. Interiér je zdobený četnými malbami. Za pozornost stojí především hlavní oltář se sochou patrona ostrova, svatého Bartoloměje (18. stol.), obraz madony v pravé příčné lodi (16. stol.) a cenné skříňky v sakristii (18. stol.) Kromě katedrály jsou součástí pevnosti i čtyři další kostely - Santa Caterina, Chiesetta dell' Addolorata, Chiesa dell' Immacolata a Chiesa Madona delle Grazie. Na západní straně hlavní ulice Via Castello jsou odkryty pozůstatky řady starověkých osídlení od 7. století př. Kr. až do 2. stol. po Kr., překrývající se podle dějinné posloupnosti. Na jižní části návrší je pak malé antické divadlo, a jsou zde shromážděny i ukázky sarkofágů, přivezených z rozsáhlé starověké nekropole na západní straně města.

Eolské archeologické muzeum soustřeďuje v několika budovách cenné starověké nálezy z celého souostroví. Nové město Lipari je typické středomořské město, jehož páteř tvoří rušná ulice Corso Vittorio Emanuele, soustřeďující velkou část obchodů. Klidnější je turisticky orientovaná Via Garibaldi, vinoucí se kolem citadely a spojující severní trajektový přístav s jižním aliscafovým. Tyto dvě ulice, spolu s přilehlými uličkami, nabízejí zdaleka nejlepší možnost nákupu na ostrovech, ať už se jedná o suvenýry, nebo o předměty každodenní potřeby. Naleziště obsidiánu, černě sklovitého sopečného materiálu, jakož i pěnovité bílé pemzy, se nachází severně od města Cannetta. Je dosažitelné okružními autobusy, které pravidelně vyjíždějí z Liparského přístavu.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Liparské ostrovy - 2009
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Liparské ostrovy - 2009:
Vulcano – Stromboli


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.66
Hlasů: 3


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Liparské ostrovy - 2009

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy