Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 5 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Liparské ostrovy - 2009 Lipary – ostrov Vulcano
Poslalpepik v Sunday, 21. February 2010 @ 18:24:38 CET
Přispěno pepik

Vyplouváme 14 hod., kotvíme 16 hod.

Dopoledne užíváme město a ostrova. Vašek a Ivoš se prohánějí na čtyřkolce, Pepík s Květou objedou ostrov na motorce (cca 45 km). Chudá země, žádní turisté, žádný otevřený bar cestou. Obsidián, pemza. Ostatní lenoší, odpočívají, kávičkují, vínečkují. Konečně vytoužené tiramisu. Luděk s Petrou vaří kuře na arabský způsob.

Cestou fotíme a obdivujeme skalní vyvřelé útvary. Koupeme se. Jirka krájí dobroty, Marcelka vytahuje sladkosti ke kávičce.

Na ostrově Vulcano kotvíme v malé zátoce (mladí ve velké). Máme blíž k centru, ale musíme několikrát překotvovat - sopečné dno není pro kotvu ideální. Rozbije se motor u záchranného člunu. Hřebíky na palubě došly, náhradní díly hledáme už na souši.

Do bahenních lázní (prasečího chlívku) vstup za dvě eura včetně sprchy. Jako skupina máme slevu. Bahníme se – horké bahýnko občas žahne vyvěrající fumarolou, vydržíme tak 15 minut a rychle do moře se ochladit. Zde hrajeme oblíbenou hru ruských bohatýrů na medvědici. Nedohrajeme. Neumíme. Zajímavé zjištění: z lodi, tedy z moře, můžeme do lázní zadarmo. Sirné prameny v prasečím smradlavém chlívku léčí vše: kožní problémy, dýchací ústrojí, pohybové ústrojí, prostě vše. Pepík si bahýnko cpe do trenek. Blázínek. Pozor na stříbrné šperky: Marcele zčernal i perleťový lak na nehtech.

Vybahýnkovaní a vysušení doplňujeme tekutiny u baru, večeříme na lodi. Jirka opět krájí dobroty, Marcelka stále vytahuje sladkosti ke kávičce. Poté se vydává odvážná průkopnická trojka (Jirka, Marcela, Květa) nahoru na vulkán. Údajně půldruhou hodinu zvládáme za 40 minut. Babě na úpatí se platí 3 eura. Nahoře jsme během západu slunce. Nádhera. Strach. Sirné výpary nás dusí, stmívání ohrožuje. Vulkán doslova obíháme, sestupujeme již za tmy. Operací handicapovaný Pepík a Ivoš nám jdou naproti. Stálo to za to. Ostatní se opět bahní. Tentokrát už zadara.

--------------------------

Vulcano je třetí největší ostrov archipelu. Skalnaté pobřeží a mohutný kužel sopky jsou to první, co spatří většina přijíždějících cestovatelů. Všudypřítomné vulkanické plyny nenechají příchozího na pochybách, že sopka je stále živá. Řekům byl ostrov znám pod jménem "Hiera Hephaistou", neboli Hefaistova svatyně, Římané mu později dali jméno Vulcania podle římského protějšku boha Hefaista - Vulcana. Odtud pochází i výraz pro sopku ve většině západních jazyků: vulkán. Pomyslnou vstupní branou ostrova, a vlastně i celého souostroví, je přístav Porto di Levante na severním pobřeží. Jižně od městečka leží Gran Cratere, Velký kráter, 391 m vysoký kužel aktivní sopky, ze kterého se stále valí oblaka sirných plynů. Centrální část ostrova představuje náhorní plošina Vulcano Piano, lemovaná prstencem vysokých skalisek. Nejvyšším z nich je 500 m vysoká Monte Aria, nejvyšší vrchol ostrova. Pod strmými svahy jižního pobřeží je bývalá rybářská osada Gelso. Severně od Porto di Levante vybíhá směrem k ostatním ostrovům 123 m vysoký okrouhlý poloostrov Vulcanello. V městečku Porto di Levante, jehož dominantu tvoří dvě bizardní pestře zbarvená skaliska, se soustřeďuje většina domorodého i turistického života. Jsou zde dvě největší pláže ostrova, obchody, pizzerie, restaurace, půjčovny kol a motocyklů. V těsné blízkosti Porto di Levante se nachází velké lákadlo - přírodní, neustále bublající sirné jezírko, které má velmi blahodárné zdravotní účinky. Sopečné plyny vyvěrají z mořského dna i na přilehlé pláži a činí z koupání nezapomenutelný zážitek.

Největším lákadlem je ale na ostrově bezesporu Velký kráter - Gran Frátere. Samotný kráter vysoký 291 metrů, ležící na vrcholu sopky, má tvar mísovité prohlubně hluboké asi 80m a až 500m široké. Na jeho jižním okraji je velké fumarolové pole, neboli pás výronů sopečných plynů. Jejich teplota se pohybuje mezi 350 a 500 °C, a celá oblast je pokryta vrstvou jasně žluté usazené síry. Celý ostrov Vulcano vznikl hromaděním sopečného popela a lávových proudů během posledních asi 100 000 let. Od konce doby ledové vznikal v několika fázích dnešní kužel sopky. Erupce se opakovaly velmi často, v historické době přibližně každých sto let. Proto také nebyl ostrov nikdy v prehistorické době trvale obydlen, protože život na ostrově byl příliš riskantní. Poslední velká erupce se odehrála v letech 1888 -1890. Obyvatelstvo muselo uprchnout. Prudké erupce, při kterých byly vyvrhovány i veliké kameny, se střídaly s relativně klidnými obdobími unikání plynů. Kameny, které sopka vyvrhovala, zasypaly domy, lodě i rostlinstvo. Sopečná činnost se v různých stupních intenzity udržela až do r. 1890. Období aktivity skončilo 22. 4. 1890. Spící sopkou je i poloostrov Vulcanello, který vznikl v roce 183 př. Kr., podmořským výbuchem mezi ostrovy Vulcano a Lipari, a dlouho existoval jako samostatný ostrůvek v průlivu mezi ostrovy Vulcano a Lipari. K jeho spojení s ostrovem Vulcano došlo až v 15. stol. výbuchem na ostrově Vulcano. Sopečná aktivita na Vulcanellu utichla v 16. století, poslední výdechy plynů byly zaznamenány v polovině minulého století. Ačkoliv je Vulcano již dlouhou dobu klidné, je stále pod kontrolou odborníků. Tým složený z expertů civilní obrany a Národní vulkanologické skupiny ve spolupráci s univerzitami v Catanii a v Palermu neustále sleduje procesy na sopce, změny chemického složení a teploty plynů, změny tvaru kužele, drobné otřesy způsobené pohybem magmatu a řadu dalších parametrů. Tak je možné předvídat znovuoživení sopky a v případě potřeby zahájit preventivní opatření.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Liparské ostrovy - 2009
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Liparské ostrovy - 2009:
Vulcano – Stromboli


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.5
Hlasů: 2


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Liparské ostrovy - 2009

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy