Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 9 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Praha - Mnichov a zpět na kole 09 1. den - Noc čarodějnic
Poslalpepik v Tuesday, 11. August 2009 @ 12:11:33 CEST
Přispěno pepik

Přední Kopanina – Hostivice – Hájek – Úhonice – Nenačovice - Chrustenice – Loděnice – Svatý Ján pod Skalou - Srbsko – Koda - Měňany - Malkov

První den našeho putování začal opravdu šokem. A to takovým, že dámská část expedice si dokonce zahrávala s myšlenkou povolání motorizovaných záloh a stažením se do základního domovského tábora.

Protože čas vymezený na cykloputování byl letos značně omezen vzhledem k dovoleným pracující části naší party, zvolili jsme netradiční variantu. Holky jdou ráno do práce, odpoledne se rychle převléknou, osprchují, hupsnou na připravená a nabalená kola a svačí již za jízdy. Kdybych to nevymyslela já, asi bych nadávala. Takhle jsme se s Jolanou sice stresovaly, ale už po dvou šlápnutích do pedálů jsme byly šťastné.

Tak tedy vyrážíme odpoledne ve tři z domova, povinné focení, loučení, zastávka u našich v Hostivicích, kde dáváme první becherovkový doping, abychom snadněji zahnali hrůznou představou, že musíme dojet za Berounku a tam překonat hnusně strmé stoupání do Kody. U maminky jako překvapení čeká Honzík, máme radost. Fotí a spolu s našimi mává.

Svatý Jan pod Skalou

Další fotky pořizujeme až ve Svatém Jánu pod Skalou. je to naše oblíbená výletní destinace, kudy jezdíme každoročně a zvědavě vždy pokukujeme, co je v této malé vsi zase nového a pro turisty atraktivního.

První zmínky o obci pocházejí z 11. století. Podle legendy zde v 10. století sídlil poustevník svatý Ivan. Uprostřed obce je dnes kostel svatého Jana Křtitele, kde se vedle bohoslužeb pořádají i koncerty vážné a duchovní hudby. Jedná se o raně barokní stavbu s bohatou vnitřní výzdobou. Uprostřed kostela najdete náhrobek svatého Ivana, kde je umístěna schránka se světcovými ostatky. Kostel je propojen se starým skalním kostelem, jeskyní svatého Ivana. V části skalního kostela je zachována přirozená travertinová jeskyně, zdobená původní krápníkovou výzdobou. Hned vedle kostela, pod oknem Ivanovy jeskyně vyvěrá silný pramen léčivé vody, Pramen svatého Ivana. V kostele se nacházejí jeskynní prostory, v nichž podle legendy žil a byl pochován v 9. století poustevník Ivan, syn polabského knížete Gostimysla (zkoumání kosterních pozůstatků potvrdilo, že kostra je opravdu tisíc let stará, i to, že muž žil dlouho ve vlhku a živil se jako vegetarián. Místními lidmi byl od začátku považován za Svatého Ivana a prvního českého světce (i když neoficiálně) ještě před svatou Ludmilou a svatým Václavem.

Nejkrásnější ve Svatém Janu je impozantní vápencová Svatojánská skalní stěna, která se vypíná do výšky 210 m nad okolní terén a dominuje tak celému okolí. V obci je hřbitov s kaplí postavenou v neogotickém slohu. V kryptě kaple se nachází rodinná hrobka Bergerů. Kapli s rodinnou hrobkou nechal postavit v polovině 19. století Judr. Maxmilián Berger, předseda spolku pro postavení Národního divadla v Praze.

Toto místo s více než tisíc let starou historií bylo za komunistického režimu utajované, protože v bývalém benediktinském klášteře fungoval od padesátých let tábor nucených prací a věznice pro lidi, kteří se postavili totalitnímu režimu. Později speciální škola pro vyšší velitele STB. Název Svatý Jan pod Skalou byl dokonce pro důvod utajení úmyslně vymazán z map. Jeho kulturní bohatství začalo chátrat. Ve Sv. Janě je registrováno celkem 14 státem přísně chráněných historických památek, které zejména v dobách totalitního režimu mnoho utrpěly. V roce 1989 se všechny tyto památky nacházely v žalostném stavu. Tato malá obec, která měla tehdy pouze 71 obyvatel a neměla ve svých finančních možnostech tyto památky zachránit či alespoň je zabezpečit před dalším poškozováním a chátráním. Z těchto důvodů byla příznivci tohoto místa v roce 1991 založena „Svatojánská nadace“, nyní fungující pod novým názvem „Svatojánská společnost“. Od té doby bylo do záchrany svatojánských památek investováno již přes 6 000 000.- Kč (230 000.- EUR). Co všechno se v této malé, ale významné a krásné obci nyní děje, to se můžete dočíst na internetu. My tudy často projíždíme a jen zíráme…

Blonďaté neštěstí

Na Kodu jsme pak opravdu funěli jak blázni - kolo tlačili všichni, ale vytlačili. Vysmátí a ve správném časovém limitu dorážíme na ranč do Malkova. Těšíme se, a to hodně. Dneska je svátek čarodějnic, na ranči připravená hranice, spousta lidí, kytary, veselo. Odpadáme z kola přímo do náručí blonďaté a velmi zaměstnané servírky, která o nás nejeví sebemenší zájem. Její všimné formou „Ubytování? To máte smůlu, my jsme plně obsazeni,“ bereme s humorem, neb s panem majitelem jsem před tím třikrát telefonovala a měla jsem tedy několikanásobné ujištění, že nás nejen čeká, ale prý se na nás i těší. To naši blonďatou hlavičku trošku znejistilo a běžela se podívat na rezervace. Při výkřiku „Jó, vy jste ty cyklistí,“ nám spadl kámen ze srdce. Ale bohužel rovnou na kuří oko. „Tak vás tedy čekáme pozítří,“ triumfovala blondýna s objednávkou knihou v ruce a ukazováčkem nesmlouvavě zabořeným do nějakých čáranic. A hned se k nám otáčí zády a obsluhuje řádně ubytované hosty.

Azyl ve stájích

Unavení, upocení a se soumrakem za krkem se samozřejmě nevzdáváme. Přivolaný pan vedoucí nic nevysvětluje, jen se krásně chlapecky nevinně usmívá (je opravdu tak pěkný, jak milý byl do telefonu). Jen se posaďte, dejte si něco k jídlu, samozřejmě vás ubytujeme, vše se vysvětlí. A jako vánek mizí opět v kuchyni. Má frkot. Kluci v poho, dávají pivo, Jolana se shání po sprše a po chvíli mizí ve stájích, já situaci řeším horkým čajem a velkým rumem.

Každý po svém se tedy uklidníme a očekáváme řešení. Spát budeme nahoře na sále: pivo, rum i sprcha sice už udělaly své, přesto zde je moment, kdy s Jolčou obě tajně myslíme na telefon. Vždyť jsme tak blízko od své postýlky ….. a ráno by nás zase někdo odvezl na start druhé etapy….. Poprvé a ne naposledy litujeme, že s námi není Šárka. Ta by jednala jistě rázněji - než by vypila pivo, Láďa by tu už byl.

A proč jsme tak obě zmalomyslněly? Sál velký, tmavý, špinavý, zakouřený a navíc průchozí. V rohu se krčí nějaké blešné prosezené gauče, nedoléhavými okny proniká řev opilců. Tak tady???? Jediná útěcha byla, že jsme si sem mohli po strmých dřevěných schodech natahat kola.

Ale na telefon domů nedošlo, žádná z nás nechtěla udělat první krok a kluci byli s přibývajícími pivy a blížící se večeří stále více v klidu. Tak tedy nakonec rezignuju i já a odhodlám se do koňských sprch. Ale ouha, stáje zamčené (v nich nic netušící Jolana) a klíčnice se na mne zle otáčí: co tu chcete? Po vysvětlení situace jen usykne: Já ho snad zabiju!!! Na mysli má svého muže, milého majitele, který nejenže jí nic o nocležnících navíc neřekl, ale dokonce nakázal den před tím použít všechny spací rezervy, neb ubytovací prostory přebukoval. Tak naráz zblednout jako mne jste jistě ještě nikoho neviděli. I ta špinavá podlaha nahoře v sále se nám vzdaluje…… „Nebojte, to nějak udělám, dám vám něco z vlastních zásob,“ ukazuje paní svou velevlídnou tvář.

Tajemná Kohoutová

A to už jsem smířená se vším. Vysprchovaná pozoruji, jak se na sále roztahuje blešák, na zemi vrší matrace divného původu a konzistence, povlékají se spacáky z minulého století a potichu se nadává… Náš anděl strážný se ale najednou zjevil v oné nevlídné servírce. „Helejte, je tady rezervace čtyř lůžek pro paní Kohoutovou a ta ještě nepřišla,“ snaží se nám nevímproč vlichotit. Čtyři lůžka? To byla naše původní rezervace, než mi pan vedoucí zavolal s příslibem pokojů pro všechny!! To musí být naše!! Ale zas až tak servírka milá není. Nenene, vy jste paní Kozáková, to není vaše! A neskočí ani na falešné hry kluků, kdy na mne pokřikují Kohoutová, objednej nám ještě pivo!!! Dle pokynů strážného anděla musíme čekat do desáté večer, jestli si nějaká imaginární Kohoutová neusmyslí se ubytovat v našem pokoji. Nejraději bych hospodu zamkla a nikoho dovnitř nepouštěla. Svorně s Jolanou hypnotizujeme dveře a postrkujeme hodinové ručičky. Když ta velká konečně dosáhne dvanáctky, svalím se do čisťounkého pokoje, vysprchovaná ze stájí zvědavě nakouknu do zrenovované koupelny a zavrtám se do voňavé postýlky. Uffff, tady jsme si mohli hovět už od sedmi hodin.

Konec dobrý, všechno dobré

Zbytek naší party si začal po desáté konečně užívat svátek čarodějnic. Tři kytary, báječný zpěv, prima parta, dost piva. Pepík nakonec dobrovolně přespal na sále na blešáku s nějakými opilci. Celkový příjemný dojem umocnila snídaně. Paní vedoucí připravila velké obložené mísy, čaj a kávu, kterou jsme si za východu slunce připravili. Svěží prvomájová ranní příroda pak bleskurychle dala zapomenout na příkoří minulého večera. Přes všechno můžeme penzion Malkov doporučit. Pracují zde milí a obětaví lidé, a chybička, ta se občas vloudí všude.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Praha - Mnichov a zpět na kole 09
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Praha - Mnichov a zpět na kole 09:
A proč ne na pivo do Mnichova?


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 4


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Praha - Mnichov a zpět na kole 09

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.14 Sekundy