Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 6 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Praha - Mnichov a zpět na kole 09 A proč ne na pivo do Mnichova?
Poslalpepik v Saturday, 30. May 2009 @ 12:56:10 CEST
Přispěno pepik

Tak tuto otázku jsme si jednou položili po pěkné cyklotúře, když jsme hrdlem prolévali hořký mok. Z Prahy do Mnichova to přece není tak daleko, zvlášť když už za sebou máme loňskou zkušenost – po vlastní cykloose z Prahy až na Vihorlat. Tehdy jsme ujeli přes 1000 km za 10 dní, do Mnichova to nebude určitě zas až tak daleko.

A jak jsme řekli, tak jsme vykonali. Na cestu se nás vydalo pět žíznivých – dvě ženy a tři muži, řečeno diplomaticky žádní mladíci, celkem nám bylo téměř 300 let. Z loňské dálkové jízdy jsme si vzali několik ponaučení: na spaní pod stanem či širákem už skutečně nemáme věk ani morál a levné ubytování se vždy nějak sežene. Žádný doprovod na čtyřech kolech nepotřebujeme, proto s sebou na nosiče balíme jen pár kvalitních hadříků - aby moc nevážily a dobře se udržovaly v čistotě. Vylepšením, které stojí za zaznamenání, byly bezpečnostní motoristické vesty, jimiž jsme obalili batohy. Tato jednoduchá pomůcka se ukázala jako velmi praktická: na silnici jsme byli velmi dobře zpozorovatelní a sami jsme se nikde nemuseli hledat – oranžové a žluté batohy zářily v davu německých měst i ve stmívajícím se lese. Ovšem samozřejmě je také třeba na cestu připravit i tělo. Nestačí si jen udělat pěknou žízeň, je třeba po zimě ujet alespoň 500 km, jak nařídil náš šéf Pepík.

Jestli i Vy máte chuť na čerstvě natočené bavorské pivo, neváhejte nás následovat. Vyrazili jsme z Prahy směrem na Loděnice, Svatý Ján pod Skalou a Srbsko. Pak jsme pokračovali směrem na Nepomuk, Spálené Poříčí, hranice jsme překročili v Železné Rudě. Většinou jsme využívali cyklostezek nebo malých nefrekventovaných silniček. Možností je mnoho, českých cyklostezek stále přibývá a mapy i plánovače tras jsou dostupné na internetu.

V Železné Rudě jsme se najednou ale ocitli v jiném cyklistickém světě. Jednak jsou německé cyklostezky perfektně značené. Pravda, chvilku Vám potrvá, než si na jiný způsob značení zvyknete, ale poté je orientace hračka. A jednak je velmi příjemné, že cyklostezky vedou důsledně mimo veškeré komunikace. Pokud jsme v Německu najeli po veřejných silnicích za celou dobu 20 km, je to určitě přehnané číslo a to jenom proto, že jsme si občas cíleně cestu po silnici zkracovali, abychom nevyšli z našeho českého zvyku motat se pod koly motoristů….

A jak tedy v Německu? Hned za hranicí najedete na cyklostezku Regen Radtal, která Vás bezpečně dovede až do Patersdorfu. Opouštíte Šumavu a zajíždíte do Bavorského lesa, který spolu s Šumavou tvoří největší zalesněné území ve střední Evropě. Připravte se na to, že vás čeká sice krásná krajina, ale také pěkná dřina. Čekají vás vršky, stoupání, ale i pěkné sešupy. Odměnou je pohled na příkladně pěstěnou a udržovanou krajinu, malebné samoty i upravené vesničky.

V Patersdorfu si dejte pravého vajcáka, tedy kvasnicové pivo Weizenbier, které nám vždy dodalo chuti na další cestu, a pokračujte dál stezkou podél lesní vlakové dráhy, tzv. Waldbahn. I zde si něco nastoupáte a zase hloupě ztrácíte výšku, ale kopečky jsou již mírnější, nevyžadují takové nasazení. Vlaková stezka vás dovede až do Degendorfu, kde si na náměstí s klidem dopřejte velikou porci zmrzliny. To nejnamáhavější při mnichovském putování už totiž máte za sebou. Po zmrzlince se napojíte na cyklostezku podél řeky Izar, která Vás bezpečně dovede až do bavorské pivařské metropole. Jakmile se vymotáte z Degendorfu, města s velikým a krásným náměstím, které se pyšní vysokou školou, ocitáte se v pravém cyklistickém ráji. Stezka vede přírodou podél čisťoučké řeky, žádné stoupání, žádné klesání, pouze vůně přírody, zpěv ptáků a šumění vody. Ano, jste fakt v ráji. V ráji, který trvá téměř 200 km. Ale asi tak, jak si ráj přestavujete, tak takový ten izarský skutečně je. Nádhera, klídek, pohoda, ale po chvíli taky pěkná nuda. Žádná auta, žádní divocí jezdci, žádná námaha. Jen šlapete, kocháte se přírodou a po nějaké době se přistihnete, že se krapet nudíte. A to je ta pravá chvilka se ze stezky vydat do některého z městeček, podle kterých cesta vede. Všechny jsou výborně označené, u každého je velká infocedule s pamětihodnostmi i s možnostmi ubytování a stravování.

Ano, stravování, to nesmím opomenout. Hned první dny jsme objevili, že nejrychleji, nejchutněji a nezanedbatelně nejlevněji se najíme u řezníka – Metzgera. Musíte si vyhlédnout větší městečko, kde je součástí provozovny i vývařovna. Výborné řízečky, voňavý nezdravý bůček či typická játrová sekaná – Leberkase s nezaměnitelným studeným bramborovým salátem tu pořídíte maximálně do 5 eur. A když se napapaní dobře rozhlédnete, hned vedle je téměř vždy i pekař – Backerei. Tady si dáte kafíčko a sladký zákuseček, eventuálně i houstičku na cestu.

No a podél Isaru jsme raz dva v Mnichově. Většině z vás toto město přestavovat nemusím. Nejprve rychle na ono slíbené pivo, které se stalo záminkou naší expedice. A kam jinam než do Hofbrauhaus, obrovitánské a nejvyhlášenější mnichovské pivnice, kde se prý denně vytočí až 10 000 litrů piva a kde je místo pro 2 000 hostů. Pivnice se nyní stala spíše fenoménem než hospodou. Chlubí se 550 štamgasty, kteří zde mají své privátní schránky na vlastní půllitry, jež si zamykají speciálními zámky. Pokud chcete také pít ze svého, musíte si ale nechat zajít chuť. Takové schránky jsou totiž velmi prestižní záležitost, která se prý v rodinách dědí a na kterou se čeká pořadí. Nevadí, stejně se nám líbí obrovské tupláky, s nimiž je povinnost se vyfotit. Pivo vás tu sice přijde podstatně dráž než celý oběd u řezníka, ale jste v cíli, tam už se tolik nepočítá….

Na zpáteční cestu vyjíždíme odpočinutí, protože v Mnichově, ve městě, které je cyklistům více než nakloněno a které cyklistiku miluje, se rekreačně můžete projíždět po parcích, po centru, po pamětihodnostech. Všude narazíte na stezky pro kola, cyklistické semafory, přechody, podchody a nadjezdy – paráda. A korunou všeho jsou typické Biergarteny, pivní venkovní restaurace, kde bez problémů kola zaparkujete a občerstvíte se přineseným jídlem – ano, v těchto zahradních restauracích se zcela veřejně a legálně konzumuje přinesené jídlo. Ovšem pokud s sebou nic nemáte, o hladu vás rozhodně nenechají. Tak tedy odpočinutí vyrážíme zpět domů. Cestu načasujeme tak, abychom nocovali a odpočívali zase v jiných místech.

Celkem jsme za 11 dní najeli 823 kilometrů, spořádali nepočítaně piv a zaplnili tři CD disky fotkami. Báječně jsme si užili a v neposlední řadě jsme si dokázali, že ještě zdaleka nepatříme i přes náš důchodcovský věk do starého železa. Pokud máte jen trošku chuti si dálkovou cestu zkusit, neváhejte, vydejte se po našich stopách. Ten pocit volnosti a svobody na kole stojí opravdu za to.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Praha - Mnichov a zpět na kole 09
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Praha - Mnichov a zpět na kole 09:
A proč ne na pivo do Mnichova?


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.25
Hlasů: 4


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Praha - Mnichov a zpět na kole 09

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.09 Sekundy