Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Jihoafrická republika - 2008 Jak se jezdí v JAR
Poslalpepik v Thursday, 05. February 2009 @ 21:20:56 CET
Přispěno Anonymní

Po snídani nás čeká těžký den, celý bychom ho měli věnovat přesunu. Jedeme na jih stále po N2. Tato část JAR je velmi krásná a malebná, ale jak už to známe ze svých výprav: není možné vidět všechno!! A my se těšíme na velryby, na Kapské Město a na všechny mysy kolem. Takže jedeme, jedeme, jedeme. Kluci si už zvykli na poloprázdné silnice, kde se svým silným korábem mohou kralovat. Na krásném asfaltovém povrchu nás nikdo neruší. Zaznamenávám zvláštní fenomén. Na silnici jsme sami. Jakmile se v dálce objeví auto, hned šofér i my ostatní znervózníme v obavě z nějaké kolize či nestability. Jakmile auto mineme, opět pohoda. Proboha, jak budeme jezdit doma??? Vždyť my v Praze z nestabilit snad ani nevyjdeme!! Dokážeme si po zdejší zkušenosti s vozuprázdnou silnicí ještě v Praze sednout za volant?

Kult Nelsona Mandely
Zdejší krajina je posedlá osobností Nelsona Mandely. Nejprve si všímáme, že skoro v každé díře mají ulici po něm pojmenovanou, ve větším městečku je jistojistě škola N. Mandely, nemocnice nebo aspoň na náměstí památník. Když už je nám to hodně divné, v průvodci se dočteme, že Mandela zde, ve Východním Kapsku ve vesničce jižně od Umtaty strávil dětství. V Umtatě má tento bojovník proti apartheidu, který strávil 27 let ve vězení a který se později stal prezidentem, dokonce své muzeum.

Jak se jezdí vlevo
Celý den jedeme. V této souvislosti je třeba se zmínit o řízení automobilu v levostranném provozu. Jízdu vlevo zřejmě vymysleli angličtí kolonialisté, aby zmátli třídního nepřítele. Když se člověk konečně naučí jezdit v levém pruhu, řadit levačkou, koukat do zrcátka levým okem místo pravého, popřípadě přestane řadit zpátečku při jízdě vpřed, dostane se do situace, kdy místo zapnutí blinkrů pustí stěrače a to vše při průjezdu křižovatky na červenou s domorodým policistou v autě se zapnutým majákem za sebou.

Diskutujeme o tom, proč naše rasa pořád někam pospíchá. Shodujeme se v tom, že to je špatně, ale pospícháme dál. Ivo prohlašuje, že jestli to tak půjde dál, jednou zkusíme rozpažit a bouchneme se o rakev. Rozvíjím teorii o tom, že pospícháme proto, aby nám bylo teplo, ale tuto myšlenku zavrhuji už proto, že my pospícháme i v létě. Prostě furt. Vrcholem všeho pospíchání je situace, kdy dobíháme do nějakého cíle, ještě ho nemáme, ale už se rozbíháme do cíle dalšího. Snad to souvisí s permanentní nenažraností naší rasy, jež má zakódovaný každoroční přírůstek hmotných statků a v případě, že se jí to nepodaří, tak je průser. Což se ukazuje v posledních dnech.

V podvečer nacházíme ubytování u farmáře vedle dálnice N2 . Dnes to je smutné představení, co se týče večeře. Paní farmářová nám nabízí pouze sendviče, které s díky odmítáme a konzumujeme ananasy, které jsme nakoupili cestou.

Ráno na farmě opět pravá jihoafrická snídaně – vajíčka, slanina, rajčata, opečený toustový chleba (už víme, že celozrnný je nejlepší), domácí mléko a doma dělaný jogurt. Paní farmářka je velmi milá, vykládá o farmě: mají „pouze“ 1 000 krav a produkují cca 500 litrů mléka denně. Manželé zaměstnávají 10 mužů a 3 ženy. Kolem běhá spousta dětí – bílé i černé. Ale my už jsme netrpěliví, tak si ještě necháme vysvětlit cestu, uděláme pár fotek a pryč!!
 
Příbuzné odkazy
· Více o Jihoafrická republika - 2008
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Jihoafrická republika - 2008:
První horké hodiny


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.83
Hlasů: 6


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy