Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Jihoafrická republika - 2008 Střelkový mys
Poslalpepik v Saturday, 07. February 2009 @ 14:07:19 CET
Přispěno Anonymní

Z Knysny odjíždíme brzo, ještě varováni šéfem, ať si dáme pozor na radary. Policie fotí a v půjčovně aut nám to pak všechno pěkně podtrhnou a sečtou. Hm, cenná rada, ale přichází trochu pozdě. Na poloprázdných silnicích kluci pokaždé závodili: rychlé a velké auto, pěkná silnice, malý provoz – no, jak byste jeli vy? Nicméně po varování jezdíme podle předpisů. Ve značení už se vyznáme, navíc tady na jihu je orientace podstatně lepší a provoz menší a přehlednější.

Co je to za nápad?
Střelkový mys Cape Agulhas je natolik populární, že ho i dobře označili. Náš průvodce sice z dané lokality není příliš odvázán: „Když je zataženo, oplývají nízké útesy, o které se zběsile tříští mořské vlny, podmanivou atmosférou. Jinak ovšem Střelkový mys není příliš zajímavý.“ A dnes je krásně sluníčko, navíc ani nefouká, takže o vlnách a podmanivé atmosféře nemůže být ani řeči. Naposledy zkoušíme Pepíka i Admirála přesvědčit. Cesta na nejjižnější výběžek afrického kontinentu je pro nás cca 150km zajížďka a náš intinerář nemá zrovna dvakrát kilometry na rozhazování. Již včera se pokoušíme oba naše námořníky zlomit, abychom těch 150 kiláků ušetřili. Pepík je nalomen, Admoš zocelen.
Svůj boj si nakonec oba vybojovali, a tak za pálícího slunce a s velkou nechutí zdoláváme asfaltku, po které žádný bláznivý sběratel mysů samozřejmě nejede. Jsme tu sami, stejně tak jako v malém provinčním městečku Bredasdorp. Tankujeme, kávičkujeme a užíváme nudu nedělního poledne. Že jsme se na ten mys nevykašlali, myslím si nasupeně. Ani v supermarketu tu nemají žádné dobroty - avokado vypadá jako kus skály a posléze i tak chutná.

Na své nasupené myšlenky okamžitě zapomínám a klukům-námořníkům se v duchu omlouvám v okamžiku, kdy dojedeme na místo určení. Přestože se vlny zběsile netříští, atmosféra podmanivá je. Obdivujeme maják, prohlížíme informační centrum a konečně se fotíme u kamene označující bod, kde se střetává Indický a Atlantický oceán. Paráda. Nemůžeme se nabažit místa, které se neodmyslitelně zapsalo do námořních dějin. My, kteří jsme na plachetnicích strávili pár strachů a pár více či méně neposlušných moří, si umíme představit, jak asi bylo mořeplavcům, kteří se dostali až do těchto míst a vůbec netušili, co je čeká dál. Fascinující představy se nám honí hlavou. S nimi ale vůbec nekorespondují nové výstavné vily s obrovskými prosklenými stěnami, kde se nechají fascinovat snílci s naditými bankovními konty. My si tak akorát smočíme ruce, sebereme pár mušliček a smutně se loučíme.

Je to opravdu ono
Cestou se ještě stavujeme na Tip of Afrika, což je zajímavý kousek země. Jedná se vlastně o nejjižnější bod Afriky. Většina lidí si bláhově myslí, že nejjižnějším místem afrického kontinentu je Mys Dobré naděje, ale to je velký omyl. Nejjižnějším místem je již výše zmíněný výčnělek pevniny, kde se hypoteticky dělí Atlantický a Indický oceán. Jako většina takových míst a že už jsme jich na zeměkouli pár viděli, je to vlastně hromada kamenů s mohylou a nápisem, že je to opravdu ono. Nicméně má to zvláštní kouzlo.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Jihoafrická republika - 2008
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Jihoafrická republika - 2008:
První horké hodiny


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 1


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Jihoafrická republika - 2008

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy