Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 5 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Jihoafrická republika - 2008 Kapské Město I
Poslalpepik v Saturday, 07. February 2009 @ 14:26:08 CET
Přispěno Anonymní

Ráno Hermanus pláče, že ho opouštíme. Moře je rozbouřené, provazce deště nemilosrdně bičují auto, které se aspoň konečně umyje. Vašek dostal večer pochvalu, že vypral, ale prádlo nechal přes noc na šňůře na zadní terase. Nemá sice usušíno, zato pořádně vymácháno. Podezírám našeho strážného andělíčka, že vichřici a nečas nadělil schválně, abychom nesmutnili, že se musíme rozloučit. Vyprovází nás SMS od Dáši, která přeje šťastnou cestu a věští, že se brzo vyčasí. Zatím to ale tak nevypadá, a proto měníme plán a místo vyhlídkové jízdy po pobřeží se snažíme co nejrychleji dostat do Kapského Města. Po cestě opravdu přestává pršet, i když vítr stále sílí. Naším velkým a dočasným druhým domovem vichr dost cloumá, kluci, kteří se už naučili bezpečně jezdit po levé straně, si musí dávat čím dál větší pozor.

Hledáme ubytování
Navigace v Kapkáči, jak důvěrně nejjižnější útočiště naší cesty přezdíváme, je velice jednoduchá. Z počátku se ale krapet motáme, pomáhá nám vlídný a přátelský taxíkář (původní informace doporučují se každému místnímu obloukem vyhnout), jenž nás dovede až k místu, kde se dle naší dobré duše Ivy chceme ubytovat. Penzion Big Blue vypadá velmi dobře – spousta mladých lidí, podnětné cestovatelské prostředí, příjemné ceny. Bohužel je obsazeno. Ochotný recepční nás posílá do sousedního a spřáteleného ubytovacího zařízení. Baba zde je velmi strohá, až arogantní. Ubytování sice nemá, ale protože je také z Evropy, ze Švýcarska, jak hned zdůrazňuje, posílá nás o pár domů dál. „V Kapském Městě je nyní spousta turistů, nemáte šanci se ubytovat, všechno je plné,“ pere nám do hlavy a my jí moc děkujeme, že nám sežene ubytování v soukromí, „protože jste také jako já z Evropy“. A už nás pakuje pryč. Na ulici na nás mává dědek. Hurá, jsme zachránění, jednomyslně se shodujeme s Pepíkem a Vaškem, když Ivoš obětavě hlídá auto. Jo, zachránění!!! Dědek jako vystřižený zločinec z béčkového bijáku nabízí za přemrštěnou cenu vybydlené dva pokoje, přičemž postele nepřevlečené a koupelnu sdílet s nějakými jinými nešťastníky. Navíc parkovat máme na nehlídané ulici. Tak na to jsme přece jen dost zkušení cestovatelé, abychom se nechali lapit na takovouto lživou vějičku. Sice unavení a krapet znejistění, (Ivoše necháváme stále tvrdnout v autě - ani si slůvkem si nepostěžoval – pochvala) vydáváme se do víru velkoměsta pěšky hledat ubytko. Párkrát nepochodíme – buď je obsazeno, nebo draho, až narazíme na krásné doupě.

Tady se čas zastavil. Marjánka ve vzduchu by se dala krájet, líné pohyby pohodového personálu jak ve zpomaleném filmu. Pokoje velmi levné, ale také obsazené. Sem se nestěhuju, křičí ze mne spořádaná dáma. Škoda, že mají plno, lituje free Vašek. Od pohodového dlouhovlasáče s rozepnutou košilí a širokým úsměvem se nám ale dostává dobré rady. Neklesejte na mysli, na Main Road je spousta ubytování, určitě se někde chytnete.

Guest hous Dale
A tak posilněni na duchu vyrážíme do dalšího boje. No a hned za rohem máme kliku. Ňadratá mladá a života lačná blondýna, na kterou Pepík okamžitě vytahuje provázek, aby mohl navázat pevný a ničím nerušený vztah, nám nabízí útočiště. V Guest housu Dale získáváme nový krásný a voňavý byt. Opět máme k dispozici tři ložnice, velký zařízený obývák, velkou terasu, kuchyň i příslušenství. Za 1 090 randů denně si žijeme jak v bavlnce. Auto nám před domem hlídá 24 hodin denně černoušek, každý den neviditelná ruka uklidí, doplní kávičku, čajíček i uklidí nádobí. Jenom uklidí, protože na to, abychom nechávali v kuchyni špinavé nádobí, na to jsme zatím stále ještě málo jihoafričtí. A tak denně poctivě myjeme.

Fascinující zabezpečení
Musím vás ale upozornit na fenomén, který mne v Kapském Městě úplně odrovnal. Mříže a bezpečnostní zařízení. V našem apartmánu ve velkém bytovém domě sídlíme za dvěma mřížemi a když odcházíme, musíme odemknout a zamknout čtvery(!) dveře. Díky tomu se cítíme bezpečně, ale přesto nás bezpečnostní opatření dovedená téměř k dokonalosti krapet děsí. To je tady opravdu tak velká kriminalita? Dáša nám říkala, že i na farmě byli jednou přepadeni, a proto i tam mají mříže, ale přesto ….. Zpětně si uvědomujeme, že když jsme hledali ubytování, každá brána byla na bzučák, nikde jsme nemohli zaklepat a normálně vejít.

Ubytujeme se, radujeme ze střechy nad hlavou a skoro okamžitě má navrch naše nepokojná povaha. Vyrazili jsme na Waterfront, starý a citlivě zrekonstruovaný přístav. Je přeměněn na kulturní a obchodní centrum s restauracemi, hotely a velkým nákupním potenciálem. Podle Ivy ho najdeme nedaleko. Hm, my starší ročníky si nedaleko představujeme trochu jinak…. Motáme se dle mapičky, ptáme se, zaskočeni stavbou silnice i nových domů. Na Waterfont jsme mířili poté ještě víckrát, ovšem pěší túru jsme již nikdy neopakovali.

Muzeum dvou oceánů
Nejlepší orientace je podle Aquarium, jinak zvaného Muzeum dvou oceánů. Co budeme ztrácet čas. Když už jsme sem jednou došli …. Pepíkovi, protože se z nás narodil nejdříve, dává paní u poklady milou slevu, a tak prohlížení a pozorování nejrůznějších druhů rybiček je pro něj o něco příjemnější. Přesto i nám se tady líbí – velké množství akvárií, v nichž plavou nejrůznější mořští živočichové.

Na závěr nás čeká bonus: velikánská průhledná vodní nádrž - té snad ani nelze říkat akvárko, ve které žijí žraloci. Chudáci se tady motají jako nudle v bandě, krouží stále dokola. Obrovití, ale za sklem zbavení charisma dravé zvěře. Ani vám nepovím, kolik jich tam je. Najednou gigantické akvárium nepřehlédnu a oni (nebo on ??) se motá stále dokola.

V akváriu můžete zůstat celý den, můžete vyjít na vzduch a zase se vrátit zpět, protože mladý usměvavý zřízenec vám hned u vchodu nezřízeně a bez ptaní vysmaží na ruku neviditelné razítko, podle kterého prý pozná, jestli můžete či nemůžete po druhé vstoupit.
 
Příbuzné odkazy
· Více o Jihoafrická republika - 2008
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Jihoafrická republika - 2008:
První horké hodiny


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.5
Hlasů: 2


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.09 Sekundy