Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webu



Anketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.



Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Jihoafrická republika - 2008 Bojiště búrských válek
Poslalpepik v Sunday, 08. February 2009 @ 21:41:14 CET
Přispěno Anonymní

Ráno vstáváme poměrně časně, abychom stačili včas dojet do Kimberley a ještě navštívit muzeum, kvůli kterému sem vlastně jedeme. Cesta je stále stejná: nekonečná silnice, jednou za deset minut potkáváme auto v protisměru, nepředjíždí nás vůbec nic, osídlení minimální.

Kdo jsou to Búrové?
Jak se však blížíme k městu, množí se upoutávky a směrovky, které jsou velmi dobře propracované, na místa, kde probíhaly búrské války. Historie Búrů, místních obyvatel, nás velmi zajímá. Búrové, převáženě usedlí zemědělci, byli původně potomci holandských, francouzských, německých a belgických protestantů, kteří v 17. a 18. století emigrovali z Evropy do jižní Afriky. Brzy se začali považovat za významnou komunitu, která je v Africe usídlena na věky.

Anglo-búrské války
To bychom tak nějak věděli, ale kdy, jak a proč se konaly búrské války, na to už odpovědět neumíme. A tak nastupuje Pepík, který tuto historii má v malíku a všechny nás poučil: anglo-búrské války probíhaly v letech 1880 až 1902. Proti Britům vedle Búrů bojovali i původní obyvatelé a otroci. Ze strany Britů to byly války útočné: bojovalo se o území, zlato i diamanty. Zpočátku místní vítězili. Byli vynikajícími střelci – mezi Brity se tradovalo, že při zapalování cigarety vždy ten třetí zemře: při prvním zapálení ho útočník zpozoruje, při druhém zaměří a při třetím následuje výstřel. Nakonec Búrové zabředli do dlouhého obléhání města Kimberley a přes sympatie celého světa podlehli obrovské přesile. Proti 80 000 Búrů stálo až 350 000 Britů. Skoro nikdo neví, že zde Britové postavili první koncentrační tábory právě pro Búry. Také zrušili červené kabáty v armádě. Ještě v roce 1900 Búrové bojovali u Pretorie až do hořkého konce, dva roky pak vedli partyzánskou válku a nakonec uznali britskou svrchovanost.

Muzeum Magersfontain
Z velké nabídky bojišť kolem Kimberley si vybíráme areál Magersfontain, kde probíhaly závěrečné válečné operace. Bojovalo se zde opravdu krutě. V muzeu nám promítají barvitě zpracovaný film – Britové jako Evropané nezvyklí zdejšímu podnebí si tedy opravdu užili. Horko, prach, stres. Film je udělaný velmi realisticky za použití zvuků i dobových fotografií, takže s nervy nevydržím a na kluky čekám venku. K vidění jsou zde různé artefakty z bojů, včetně osobních věcí vojáků. Moji pánové si vyzkoušejí i nabíjení polního děla. Ach jo, ty války, ty by měly nebýt!!!!!!



 
Příbuzné odkazy
· Více o Jihoafrická republika - 2008
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Jihoafrická republika - 2008:
První horké hodiny


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.33
Hlasů: 3


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Jihoafrická republika - 2008

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy