Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Jihoafrická republika - 2008 Kimberley
Poslalpepik v Sunday, 08. February 2009 @ 21:46:16 CET
Přispěno Anonymní

Ubytování hledáme pečlivě, neboť si zde chceme jeden den odpočinout. Nádherných 33 stupňů, turistická dřina za námi, máme nárok na drobet luxusu a pohody. Volíme hotel Holiday Inn Garden. Splňuje všechny naše parametry: příjemný pokoj, bazén, hala s velkými stoly slibující královské snídaně. Navíc mají víkendové slevy a ubytovávají nás v jednolůžkovém pokoji, kde jsou podle amerického způsobu dvě velké postele. No, neberte to!! A tak si dva dny žijeme jako králové – odpočíváme, koupeme se, sluníme, dokonce tady mají i internet. Pepík si pěkně lozí, já uklízím, píšu a třídím papíry, kluci se sluní u bazénu, koupou, povalují a likvidují poslední zásoby červeného Shirazu, kterým jsme nikdy nešetřili. Konečně zase teplo.

Zdejší diamantová historie
Samozřejmě jsme ale navštívili i muzeum diamantů, velkou díru a skanzen, kvůli čemuž jsme do Kimberley vážili tak dlouhou cestu. Město je proslulé tím, že se tady těží diamanty. Roku 1867 našel patnáctiletý kluk Erasmus Jakobs průhledný nažloutlý kamínek, který přinesl své malé sestře na hraní. Soused Schalk van Niekerk ho dal posoudit a zjistilo se, že jde o diamant o váze 21,75 karátů a hodnotě 500 liber. Velké věci se však začaly dít až za dva roky po té, co Van Niekerk za 250 liber koupil od jednoho pastevce další diamant a obratem ruky ho prodal za více než 11 tisíc liber. Kámen o váze 83,5 karátů dostal jméno Hvězda jižní Afriky a diamantová horečka propuká. Desítky tisíc hledačů z celého světa táhnou přes nehostinnou plošinu karoo a v krutých podmínkách v narychlo postavených osadách rýžují blýskavé kamínky. Až po několika letech hledání se najisto zjistí, že diamanty se nacházejí ve velkém sopečném kráteru, kde se v dávných dobách za obrovských teplot a tlaků zrodily. A tak se přestalo rýžovat a začalo se kutalo do hloubky. Následujích 20 let je Big hole, tzv. velká díra, s několika menšími doly v okolí producentem 95% celosvětové těžby diamantů. Nyní je Big Hole turistická atrakce, i když v okolí se diamanty stále těží a i když obchod s diamanty kvete stále. Zůstává stále nejhlubším ručně kopaným povrchovým dolem na světě, přestože 2/3 její hloubky jsou zatopeny vodou. Průměr kráteru je 450 – 500 metrů, hluboká je 800m. Dúl byl zavřen v roce 1914 a odhaduje se, že se v něm vytěžilo 14,5 milionů karátů diamantů. Všechny nejdůležitější diamanty (samozřejmě v kopiích) si můžete prohlédnout v muzeu, které je veliké a pro znalce a odborníky určitě velmi přínosné. Nám se líbilo hlavně sfárání do diamantového dolu, což byl samozřejmě pod*****, ale velmi realisticky připravený.

Součástí muzea je i rozlehlý skanzen. Byl vybudován jako rekonstrukce města Kimberley z 80. let 19. století. Celkem tu najdete 48 původních nebo napodobených budov i s ulicemi, havířskými chatrčemi, obchody i s hospodou. Za výklady můžete obdivovat tehdejší spotřební zboží i živnosti jako krejčí, fotograf nebo švec. Je tady i hotel – tam jsme se nedostali, neb recepční čuměl na nějaký sport a evidentně se mu nechtělo odlepit se od obrazovky. A tak uondáni jsme si sedli do pravé současné hospody a meditovali, jak ti dělníci top měli těžké, když museli dřít na diamantové boháče.

Pekelné zadnice
Procházíme se po ospalém a vylidněném městečku a dumáme, zda zdejší mrtvolný klid je znamením počínající celosvětové krize, či pouze prozaicky vysvětleno: je víkend. Přesto se ale pánové nenudí: dělají jim velké starosti zdejší dámy. Rajcují je obrovské zadky šourající se po ulicích. Stávají se neustálým terčem jejich zkoumání či žertování. Hamburgrové lady jsou opravdu korpulentní a zcela evidentně spokojené. Asi se to zdejším pánům líbí…. Pepík zjistil, že mít velké pozadí je pro maminky velmi přínosné, neboť na zadnici velikosti díže na chleba si pohodlně hoví jeden či dva potomci. Pysky jak kraje od vany, nevinný kvítek savany. Jak zjistit velikost zadnice? Kluci mají spoustu nápadů: chtějí poměřovat, obtahovat, fotografovat, skicovat. Boduje nejodvážnější Pepíkova teorie: zavolat a počítat, za jak dlouho se z nekonečných hlubin dostaví ozvěna. K realizaci takto invenčního plánu se však žádný z mých hrdinů neodvážilJ)

Večeře jsme zažili dvě, každá zcela jiná. U Číňana levný luxus, v drahém luxusu kulinářská bída.

Klid a mír
Dnešní den trochu opouštíme kulinářské výdobytky místní kuchyně a večer navštěvujeme čínskou restauraci přímo oproti našeho hotelu Inn. Polévka sweet & sauer; nudle na všechny způsoby tak, jak již bylo popsáno v našich předchozích cestopisech z Asie. Za zmínku stojí telecí žebírka sweet .& sauer. Dospěl jsem k názoru, že čínské restaurace roztroušené po celém světě slouží jako čínský Mc Donald, protože např. nudle Chow mein dostanete na celým světě skoro stejný. Je to taková jistota.

Dnes se rozhostil v našem cestovatelském kroužku klid a mír. Tento krásný den zahajujeme snídaní, zatím nejbohatší: mimo obvyklých anglických dobrot se zde nacházejí mísy plné pečených ryb v kokosové omáčce. Játra na cibulce s kořením piri piri. Různé druhy klobásek, rozbífky, sýry a v neposlední řadě koše s hromadami tropického ovoce, které kombinujeme s různobarevnými jogurty.

Celý den věnujeme odpočinku. Já s Ivem u hotelového bazénu, který opouštíme až v podvečer. Pepík s Květou sice chvíli někde lozí, aby nevyšli ze cviku, ale nakonec se také připojují k naší válecí skupině. Večeře v hotelové restauraci v americkém stylu již nemá cenu moc rozebírat, protože jdeme do jistoty – steaky, žebírka, pivo, víno. Prostě zdejší standard.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Jihoafrická republika - 2008
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Jihoafrická republika - 2008:
První horké hodiny


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.5
Hlasů: 2


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Jihoafrická republika - 2008

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.09 Sekundy