Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 5 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Mexiko 2003 Oaxaca
PoslalPepik v Thursday, 14. October 2004 @ 19:01:59 CEST
Přispěno Pepik

Skoro pětihodinová cesta do Oaxacy utekla velmi rychle. Poloopuštěná dálnice vedla řídce obydlenými horami porostlými lesy kaktusů. Zařezávala se do horských svahů, klenula se nad neprostupnými údolími. Pořád bylo na co se dívat.

Ubytováváme se v čisťounkém a slušně vybaveném hotelu, jehož název připomíná Vaškovi starý vtip: Co zařve moravský dělník, když mu na stavbě Transsibiřské magistrály spadne na nohu potrubí? A už víte jméno našeho hotelu!! Aurora.

Oaxaca, krásné koloniální město, je hlavním městem stejnojmenného státu. Leží v údolí obklopeném horami v nadmořské výšce 1 600 metrů. Přes den bylo příjemné teplo, večer a v noci se stejně jako už tolikrát dost ochladilo. Centrem města je zócalo, náměstí lemované arkádami, kde se nachází mnoho kaváren a restaurací. Povzbuzeni příručkami o zdejším gurmánství jsme dlouho neváhali a vybrali si tu patrně nejdražší, ale i nejlepší (jak jsme se zpětně dočetli). Připadali jsme si báječně. Barevné město plné umělců - kytaristů, zpěváků, podomních obchodníčků prodávajících rukodělné výrobky – šály, svetry, přehozy, koženou bižuterii a spoustu jiných věcí. Centrum nasvětlené, žádná auta – doprava je z náměstí vyloučena, klid, pohoda. Sedíme přímo v centru dění, popíjíme pivo ze zmrazených půllitrů – obzvláštní rozkoš - a těšíme se na papání. Radost mi kazily pouze venkovní ohřívače vzduchu. Tohle rozmařilé plýtvání mi vadí všude na světě, ale tady, kde je na první pohled zřejmé, že společnost není závratně bohatá, o to více. Kluci se nezabývali žádnými ekologickými problémy a těšili se na pravou oaxackou specialitu, kterou vyšmírovali vedle u stolu. Tlaluda – veliká křupavá tortilla, podávaná se salsou a chilli. Bylo na ní spousta dobrot: fazole, brambory, rajčaty, papriky, několik druhů masa a navrch spousta speciálního sýra. Ale bohužel i mole, Pepíkovo hnědé h..... Placka vypadala úžasně, jen nám bylo nejdřív divné, že naše sousedky ji skoro polovinu nechali. Po zahájení konzumace jsme už tak překvapeni nebyli. Krmě je to obdivuhodná, ale jiný kraj, jiné chutě. Nakonec oba seškrabali z placky přílohy, opatrně se vyhnuli omáčce mole a tiše mi záviděli nedostatek fantazie, se kterým jsem si objednala báječnou a horkou kuřecí polévku. Nepříliš vydařená večeře nám však náladu zkazit nemůže. Couráme se malými uličkami, vychutnáváme pocit milého a přátelského města a užíváme si příjemnou turistickou únavu s pomyšlením na čisťounký a moderní hotel. Škoda, že na nádraží jsme hned zakoupili lístky na druhý den večer, tohle město by si minimálně dvě noci zasloužilo.

Ráno aktivní a neposedný Pepík nabitý neutuchající energií zahájil tradici, kterou pak již neporušil. Vyběhl do města za úsvitu a pro zbývající členy výpravy sháněl informace a čerstvé pečivo. Já si v postýlce užila luxusu umyté hlavy, neboť fen z Puebly opravdu fungoval (všude v Mexiku je 110V a naše přístroje jsou k ničemu) a já už nebyla za šmudlu. Vyrážíme do okolí Oaxacy na celodenní výlet, rozhodli jsme se jednomyslně. 
Příbuzné odkazy
· Více o Mexiko 2003
· Novinky od Pepik


Nejčtenější článek o Mexiko 2003:
Závěr - Mexiko 2003


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.25
Hlasů: 4


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Mexiko 2003

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.10 Sekundy