Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Praha - Vihorlat na kole 08 5. den: Záhorská Ves
Poslalpepik v Thursday, 29. May 2008 @ 21:28:13 CEST
Přispěno pepik

Hevlín - Záhorská Ves

Tak dnešní etapou už regulérně opouštíme vlast a vstupujeme na Slovensko. první z velkých cílů bude dnes dosažen. Ale abych nepředbíhala….

Ranní snídaně trochu nevyrovnaná, neboť nemáme ani pět židlí, abychom mohli snídat společně. O hrncích a talířích nemluvě. A tak si holky přenesou štědrou Pepíkovu snídani do postele a kluci se najedí tak nějak nastojáka. Snídaně je ovšem grunt, a tak ten ranní nelad se krapet promítá do celého rána.

Startujeme jako většinou v půl deváté. Ranní velitelský čas byl každý večer stanoven na osmou, ale minimálně půl hodina navíc se k nám pokaždé tak nějak přichomejtla.

A rovnou zpátky do Rakouska. Náš navigační smysl a pozornost si může dát pohov, protože systém rakouských cyklistických tras je tak dobře vypracovaný, až o cyklostezkách mluvíme jako o přeznačených. Ze začátku máme problém se vůbec orientovat, protože vše je velmi důkladně až zbytečně pečlivě vyznačeno. Jako byste četli knihu, někdo ji zároveň předříkával a ještě vám k tomu pouštěl zfilmovanou verzi.

Jedem venkovskou krajinou, krásně obdělanou, čistou a udržovanou. Několikrát narážíme na cedule Kulturlandschaft. Václav nám vysvětluje, že se jedná o oblast, kde pěstují vzorky plodin, kde je krajina výstavní, vzorná, aby si lidé udělali představu, jak to má opravdu vypadat.

Ráz krajiny ale zcela stejný jako o pár kilometrů severněji – na jižní Moravě. Vinná réva, sklípky na kraji vsi. Projíždíme městečko Laa, které nás zaujme náměstím i snadno zapamatovatelným jménem. Ovšem vesnici, kde jsme si dali oběd, to jsem si už nezapamatovala, ba co víc, ani nezapsala. A přitom to nebyl oběd ledasjaký: menu skládající se z výborné zeleninové polévky, bavorského bramborového salátu, vepřového řízku přes celý talíř (Vácínek si musel nechat půlku zabalit s sebou, neboť maso nešlo sníst) a ještě zeleninového salátu. A to vše za neuvěřitelných 4.90 euro!!!

A už zase dál na ty krásné rakouské cyklostezky. Po obědě se napojujeme na Traminweg, stezku s velmi sympatický jménem. Vinařská stezka je nyní mimo sezonu opuštěná, sklípky zavřené, nikdo s otevřenou náručí bohužel nečeká. Ale to je dobře, nejsme tady přeci proto, abychom se zdržovali ve sklípcích. Ale přesto moje malá drobná rada: pokud nás chcete následovat, chtělo by to podzim, kdy už se sklípky otevřou. Doba heurrige nebo burčáku, to zde musí být hukot!!!

A jak tak smutníme, že sklípky zavřené, ani nepostřehneme, že déšť, který nám hrozil denně, se uchýlil k variantě akce. A prší. A hodně. Co teď? Schovat se někde na zastávce, nebo hrdinně dojet? Volíme variantu hrdina. Ale zase ne tak velký, abychom promokli až na kůži. Na vysmívané zastávce se balíme do všeho nepromokavého, co s sebou vláčíme, a vyrážíme bojovat s živlem. Není to tak drastické, ale přesto dnešní den byl jediný za celou dobu, kdy nás voda opravdu dostala. Zjistili jsme, že naše narychlo zakoupené neoprenové návleky sice v dešti báječně hřejou, ale boty pod nimi stejně promoknou. Jinak ale ztráty suchého minimální.

Do slovenské Záhorské Vsi se dostáváme po 78km úplně snově: voda nad námi, s námi i pod námi. Rakouská krásná asfaltka končí v řece. Naštěstí je zde přívoz, a tak se spolu s auty plynule nalodíme a za pár minut a třicet korun jsme na druhé straně. Ale jako bychom se ocitli v jiném světě!!! Je pravda, že své udělalo již příšeří, zima, mokro a hlad, ale přesto se nám zdá slovenská část města špinavější, rozbitější i šedivější. Ale abych obyvatelům příliš nekřivdila: v některých oknech zářily kytičky a lidé tu na nás byli opravdu milí.

Spíme v ubytovně místního úřadu (nutno se na úřadu nahlásit předem) za velmi lidových 150 Sk. Příslušenství na chodbě sdílíme se železničáři, které sice nevidíme, ale tušíme, že jsou velmi čistotní - ve čtyři ráno nás budí jejich a naše společná sprcha. Skromné poměry – jakákoli absence kuchyně – i společné příslušenství odpouštíme, neb topení hřeje a v povlečení spíme stoprocentně jako první.

Obrovské plus má u nás Záhorská Ves díky nenápadné pizzerii. Tak dobré a velké pizzy – sezamovou, brynzovou, česnekovou nebo Žabu (okraje plněné sýrem) jsme už dlouho nejedli, jestli vůbec kdy. A k tomu báječné suché rozlívané bílé víno a velmi příjemná a hezká servírka. Slovensko nás přivítalo vskutku skvěle!!!


 
Příbuzné odkazy
· Více o Praha - Vihorlat na kole 08
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Praha - Vihorlat na kole 08:
5. den: Záhorská Ves


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.4
Hlasů: 5


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Praha - Vihorlat na kole 08

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy