Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 6 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Praha - Vihorlat na kole 08 10. den: Gemerská Horka
Poslalpepik v Monday, 30. June 2008 @ 18:57:38 CEST
Přispěno pepik

Filakovo – Gemerská Horka

Ráno u snídaně obvyklé „Odkial…“, tentokrát v podání rusky mluvícího sympatického muže. Gemerká Horka? Tam to znám, to je krásné místo. Kouzelný název, doporučení, a tak dnešní destinace je daná. Co na tom, že na naše telefonické dotazy ohledně ubytování nikdo neodpovídá. V Praze mi Pepík předal seznam míst, kudy budeme projíždět, a já vyhledala spojení na možná ubytování. Gemerská Horka však zatím mlčí.

Ve městě ráno dokupujeme kosmetiku a ve čtvrt na deset již na trase. Projíždíme chráněnou krajinnou oblastí Cerovskou vrchovinou, pasta pro oči. Mírně zvlněná krajina, všude zeleno-žluto, čistý vzdoušek, ptáci zpívají. Oblast začíná velmi upravenou obcí Hajnačka, kde se skoro vše buduje z evropských peněz. Jakmile projedeme CHKO, dostáváme se do dědiny Šimonovce. K ní mě vážou zajímavé vzpomínky. Když jsem z Prahy obvolávala obecní úřady ohledně ubytování - nejsnazší cesta, jak něco zjistit, vždy byli úředníci milí a pokaždé dobře poradili. Tady v Šimonovcích jsem mluvila se samotným starostou. Jeho udivené:“A prečo do našej dediny?“ mne dost pobavilo. Přestože prý žádné ubytování nemá, zastavte se alespoň u mne na úřadě. Fajn. Ovšem do Šimonovců přijíždíme v sobotu v poledne a úřad, omšelý a otlučený, samosebou zavřený. A tak se tedy nasvačíme na náměstí, abychom na hodného pana starostu alespoň zavzpomínali. Ledva před zavřeným kostelem (hospodu jsme žádnou nenašli) vybalíme svačinu, hned je kolem nás živo. Lidé vybíhají z domů a okukují nás. Z každého domu burácí hlasitá hudba a všude prádlo na plotech. Teď už se nedivíme, že se pan starosta divil, že se tu chceme ubytovat. Každopádně nás jeho pozvání potěšilo a dodatečně se omlouváme, že jsme ze vsi rychle vypadli.

Jsme najedení, potřebujeme se napít. Přijíždíme do městečka Rimavská Seč. Tady všude hodně zbořených či polorozbořených domů, všude muzika a prádlo. Ptát se na hospodu je dost zbytečné, přesto zoufalý Pepík, který s sebou nikdy nevozí vodu a jezdí jen na pivo, zkouší. Samozřejmě marně. Odhadujeme, že zde bydlí několik tisíc lidí, hospoda však žádná.

Jako v jiném světě si pak připadáme o pár kilometrů dál, v městečku Číž – kúpele. Na první pohled stejná beznaděj, avšak semtam vyrabované či opuštěné stánky se suvenýry (to je napořád, nebo jen před sezonou?). Ptáme se po hospodě, máme smůlu, ze tří oslovených nikdo neví!!! Až na čtvrtý pokus nás chlapíci z nablýskaného BMW posílají do lázeňské restaurace. Jako z románu od Kafky se ocitáme zčistajasna mezi sněhobílými stoly a toaletami na fotobuňku. Zpátky na zem nás srazí číšník, který opravdu neví, co se ve zdejších jodových lázních léčí. Po chvilce pozorování a báječném obědě si to domyslíme sami: pohybuje se zde spousta dětí i dospělých o berlích, nebo dokonce na vozejčku.

A výborně napapaní ve snaze zkrátit si cestu (přece jen máme časový skluz díky hledání hospody) malinko za lázněmi bloudíme, ale pak už nenápadnou polní cestou na Tornalu. Dále Gemer, Gemerská Panica. V Panici už jsme my holky dost nervózní, protože na naše soustavné telefony ohledně ubytování v Gemerské Horce nikdo neslyší. Co když tam ubytování nebude? A tak se po postelích sháníme v malinké vsi Gemerská Panica. A jak je dnes ten den takový podivný, natrefíme tu na malý skvostný zámeček, kde je pro nás připraveno apartmá jako v pohádce: tři ložnice, kuchyň, jídelna, dvě koupelny, posilovna, hala a velký obývák s plazmovou obrazovkou. Ale když mi tak chceme do Gemerské Horky!!!!!!! Sem se určitě vrátíme, když tam ubytování nebude, slibujeme milému manželskému páru, který nám vše ochotně ukazuje.

Pokračujeme tedy dále 9km po hlavní silnici, protivný protivítr. Na tachometru 100km, když míjíme ceduli ohlašující náš dnešní cíl. První šok: ves blbá, prašivá. Dnes už jsme projížděli tisíckrát lepšími lokalitami. Šok druhý: penzion s magickým názvem Skalná Ruža sice pěkný, ale obsazený. Šok třetí: jiné ubytování tu není. Pouze obludná moderní továrna. A zde pravděpodobně ten dobrý muž, který nás sem ráno nalákal, pracoval. Ach, jo. Ochranka ve vrátnici ovšem milá a doporučuje se ubytovat ve 20km vzdálené Rožnave. Když jste ujeli 100km, tak to vás těch dalších už neporazí, ne? Jen silou vůle se bráním vzlykům a s přicházejícím šerem se začínám připravovat na devítikilometrovou cestu zpátky po hlavní silnici. Jolana je statečná.

Ale kluci nezklamali. Nevíme kde a jak, ale sehnali číslo na paní, která má na starosti podnikovou ubytovnu. A ta pohádková víla je ochotna nás ubytovat i teď, v sobotu, skoro v 8 hodin večer. Na ubytovně máme pro sebe celé patro, teče horká voda, dvoulůžkáč stojí 180 SK a když si u piva ve společenské místnosti přiznáme, že se nám všem chtělo zůstat v panickém zámečku, už se tomu jenom smějeme.

Ale máme hlad. Jídlo už náš anděl strážný zařídit neumí. A tak se po sprše neochotně loudáme do neskutečně zakouřené hospody, kde u výčepu jen brambůrky a kde místní zdejší dělníci a místní omladina zabíjí svůj čas. Z vedlejšího bufetu nějaké smažené hrůzy s kečupem - zavřít oči a rychle polknout!!!!!

Přesto se Gemerská Horka do našeho deníku zapisuje jako jedna z velkých pozoruhodností. Ve zdejší továrně totiž vyrábějí hygienické potřeby. No řekněte, kdo z vás spal někdy v továrně na vložky!!!


 
Příbuzné odkazy
· Více o Praha - Vihorlat na kole 08
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Praha - Vihorlat na kole 08:
5. den: Záhorská Ves


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 2


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Praha - Vihorlat na kole 08

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.10 Sekundy