Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 9 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Praha - Vihorlat na kole 08 11. den: Moldava nad Bodvou
Poslalpepik v Friday, 04. July 2008 @ 09:16:18 CEST
Přispěno pepik

Gemerská Horka – Moldava nad Bodvou

Dnes nás čeká jedna z nejkrásnějších etap. V ubytovně továrny na vložky pořádáme obvyklou homérskou snídani, krámek s čerstvým pečivem otevřen i v neděli ráno, prádlo krásně uschlo, topí se tu pořád.

Ještě fotka a vyrážíme do Chráněné krajinné oblasti Slovenský kras. Kluci z mapy vyčetli, že musíme do kopce, ale byla to spíše hrůza než kopec. Naštěstí v neděli ráno po nestvůrně se klikatící silničce žádná auta, a tak makáme a nabíráme do plic čistý silný vzduch. Na vrchol dofuníme asi za hodinu a odměna je sladká: dolů sjíždíme skoro dvě hodiny. Pravda, občas se zastavujeme a obdivujeme okolní krásu: ocitli jsme se ve vojenském prostoru, kam auta nemají přístup - silnička asfaltová, nikde nikdo, jen rozkvetlé stromy, nádherné vůně a sytá zeleň. Sluníčko svítí jak na objednávku, tak tohle si opravdu zasloužíme. Přemítáme o tom, kdy sem vtrhnou turisté: zatím pro ně žádné velké služby přichystány nejsou, v Silické Brezové jedna otevřená hospoda, navíc se ještě opravuje (ale kafíčko dobré), jinak nic moc. Uchvátila nás Silická Jablonica se svým starým krásně opraveným kostelíčkem, z evropských peněz, jak jinak. Když sjíždíme, pochopíme proč Jablonica – všude kolem cesty voní rozkvetlé jabloně. Ale co nás překvapilo, všude samé jmelí, a to i na těch ovocných stromech. Zkrátka vojenský prostor - daří se tady všemu.

Sjíždíme do Jablońova nad Turnou, kde nás zarazí pod lesem obrovitá moderní továrna, která neustále vrčí, sténá a brumlá. Zapomněli jsme se místních zeptat, co jim to hyzdí okolí, ale hrůza to tedy je. Z Jablňova požehnání - vedle nové silnice nechali starou a my tak máme pohodlnou cyklostezku, na které sice občas raší tráva, jak se prokousává asfaltem, ale to nás neruší. Dále potom Turňa nad Bodvou s krásným hradem a už vjíždíme do Moldavy nad Bodvou. Tady původně jen oběd, ale nějak se to všechno semlelo a najednou jsme vysprchovaní a máme před sebou příjemný teplý večer.

Ale nepředbíhat! Moldava je pro nás jedno z nejpříjemnějších míst na naší cestě, a tak se jí budu věnovat podrobněji. Nejprve vjíždíme do města s cílem vybrat vhodnou hospodu na oběd. Po několika neplatných pokusech zakotvíme v hotelu Hilton. Tedy Hilton mu říkají místní, ale Paris by se určitě divila… když například chcete z restaurace jít na toaletu, musíte si v recepci vyžádat klíče. Vaří tu ale skvěle, Vašek si libuje: poprvé v bývalé vlasti mu uvaří těstoviny al dente – přesně dle Italů a dle jeho chuti. Kuchař se později přizná, že v Itálii delší dobu vařil. My ostatní také jíme dobře, ještě kafíčko, zákuseček a už se ptáme po ubytku. V hotelu Bodva, jak zní správný název zařízení, je na půli ubytovna, na půli hotel. Obojí se na první pohled liší pouze televizí, na druhý pak i cenou. Hotel má dablovku. Problém je v tom, že v ubytovně je jen jeden pokoj. Co dělat? Kdo bude večer koukat na televizi? Kluci, nebo holky? Recepční nás nenechá se rozhodnout: je tak milá, že zavře recepici a jde nám druhý pokoj z ubytovny uklidit. A takoví milí lidé jsou v Moldavě snad všichni. Nebo aspoň my zde jen milé lidi poznali.

Vysprchovaní v povznesené náladě prohlížíme město. Přijde nám jako z cukru: náměstíčko lemované stromy, prostor vyhrazený pro bruslaře, uklizeno, lavičky, pomníky a pamětní desky na zdech připomínají slavné rodáky. Tady musejí mít opravdu skvělé zastupitelstvo. A jak si tak pochvalujeme a přemýšlíme, kam zajdeme na pivo, kráčí proti nám zajímaví dvojka – starší (no, starší, později se ukázalo, že jsou mladší než většina z nás) rozjásaní manželé. A hned že jsem určitě cudzinci a čo že to zde robíme…. když přišlo na „Ako, na bicykle? Odkial, z Prahy?“ skoro strnuli. A že tedy to musíme zapít a že nás musí pozvat. A už sedíme v nějakém obskurním lokále, kde se aňuci a apuci, jak se oba něžně maďarsky oslovovali, cítí jako doma. Slečna sice chtěla už zavírat, ale místo toho s úsměvem začala nalívat. Skoro dvě hodiny povídání, zábavy a smíchu. Dozvídáme se historky z jejich soukromého i intimního života, Pepíka omračuje informace, že paní by si s ním ráda zapálila, ale že kouří jen cigarety s mokrým koncom. Rundy se otáčejí, pivo se pije …. Na aňuci a apuci asi jen tak nezapomeneme.

Loučíme se a ještě dlouho za námi mávají. Ale to není z Moldavy všechno. Jak tak máme rozjitřené smysly z alkoholu, kluci nasajou vůni čerstvého pečiva a jako Vinetou a Old Shaterhand se nechávají vést smysly. A už buší na okno pekárny. Pekařky nejenže je nevyhodily, ale ochotně nám (i holkám) ukazují noční provoz, vysvětlují jak se co peče a na cestu si můžeme vybrat čerstvé koláče. Na závěr se Pepík se sličnou pekařkou přetahuje ohledně placení, ona se brání. Pod falešnou záminkou vnutit jí peníze se pak k ní ten padouch dlouze vine. Nebo to bylo naopak? 
Příbuzné odkazy
· Více o Praha - Vihorlat na kole 08
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Praha - Vihorlat na kole 08:
5. den: Záhorská Ves


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 3


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Praha - Vihorlat na kole 08

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy