Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Mexiko 2003 Monte Albán
PoslalPepik v Thursday, 14. October 2004 @ 19:00:16 CEST
Přispěno Pepik

Taxíka jsme sehnali na celý den. Šofér je velmi milý, bez problémů se srovnává s našimi několika španělskými slůvky a živě konverzujeme. Albánie (Pepíkovo komolení mexických jmen ve Vaškovi vzbuzovalo zpočátku záchvaty smíchu, později jsme je všichni z pohodlnosti přejímali), dostala jméno podle stromů, které když na jaře kvetou, promění vrchol na bílou horu.

Monte Albán založili a obývali Olmékové v období 800 – 300 let př.n.let. Pravděpodobně oni vytvořili vysoko nad Oaxacou nedobytné chrámové město. Vrchol hory zarovnali do velké plošiny, na které potom vystavěli terasy a opěrné zdi. A tak na plošině 200x300 metrů vznikl vysoko nad Oaxacou neobvyklý městský útvar, který si svůj půvab zachoval až do dnešních dnů. Jen jsme v údivu zírali, jak to tehdy mohli zvládnout, kam přišel veškerý materiál, kde vzali kameny na stavbu. Tajemstvím obestřený vznik města, nádherný křišťálový vzduch, okolní prstence hor, na travnatých kobercích zbytky pyramid. Toto vše činí z Albánie jedno z výjimečných mexických historických míst. Díky nadmořské výšce a sousedství hor tu ani není žádné velké horko. V době největšího rozmachu na Monte Albán žilo až 25 000 lidí. Město vedlo a kontrolovalo vysoce organizovanou společnost. Později se zde usídlili Zapotékové a ještě později Mixtékové. Město bylo opuštěno a zpustlo mezi lety 700 až 950 n.l. Centrum nyní tvoří asi 20 staveb, mezi nejzajímavější patří observatoř, za nejstarší je považován tzv. Dům tanečníků, nazvaný podle kamenných desek s reliéfy. Desky představují lidi v podivných postojích. Tančí, nebo se kroutí bolestí a hrůzou? Je pravda, že z míst, kde jim byly uřezány genitálie, kape krev? To vše jsou jen dohady, celá historie, stejně jako historie pravěkého Mexika, je obestřena velkým tajemstvím. Dobyvatelé, kolonizátoři a poslové křesťanství důsledně a nezvratně vymýtili veškeré dějiny, záznamy, tradice, vše, co by pomohlo objasnit vznik, vývoj, život a zvláště zánik mexických pravěkých civilizací. Dohadů a doložených vědeckých teorií je na každém historickém místě v Mexiku mnoho. My se dávnou historií příliš nezabývali, všude jsme nasávali atmosféru a sami v sobě hledali odpovědi na otázky, které tolika vědcům nedávají spát. Mayové, Zapotékové, Mixtékové, Olmékové, Aztékové ....... Byli to lidé jako my, se svými starostmi a radostmi, měli pouze tu smůlu (to štěstí?), že se narodili ve zcela jiné době než my. A zůstaly tu po nich jen ruiny a velké množství nezodpovězených otázek. 
Příbuzné odkazy
· Více o Mexiko 2003
· Novinky od Pepik


Nejčtenější článek o Mexiko 2003:
Závěr - Mexiko 2003


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 3


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Mexiko 2003

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy