Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Indonésie 2007 - Kelimutu
Poslalpepik v Wednesday, 12. December 2007 @ 23:06:13 CET
Přispěno pepik

Ráno máme naplánováno vstát v půl páté a vydat se na sopku Kelimutu, kvůli které jsme se sem trmáceli. Vstává však jen Pepík, šoféři, kteří nás mají popovézt na úpatí, mají ještě v půl šesté půlnoc. „Obyvatelstvo zde měří čas v jiných jednotkách,“ podotýká Václav. A tak východ slunce nahoře nevidíme……. I přesto je zážitek z kráteru nezapomenutelný. O Kelimutu, přestože je vysoká pouze 1 620 m, se hovoří jako o jednom z nejpřekvapivějších přírodních fenoménů v Indonésii. Na vrcholu se totiž rozkládají tři přírodní různobarevná jezírka. Ano, čtete dobře. Každé jezírko má jinou barvu. Voda v jednom jezeře je zářivě zelená, v druhém červeno-hnědá a třetí je tmavé. Zabarvení hladiny je způsobeno přítomností určitých minerálů, které se ve vodě rozpouštějí. Na úpatí sopky je přehledná tabule, kterou ocení zejména přírodovědci nebo chemici. Je možno se tady dočíst, kolik jednotek je v kterém jezeře obsaženo. Pro nás laiky bylo zajímavé zjištění, že barva vody se v každém jezírku postupně, v závislosti na složení, proměňuje. Dočetli jsme se, že například v 60. letech minulého století byla jezera jako naše trikolóra – tedy červené, bílé a modré. Je tu dokonce vypracovaná prognoza, jak budou vody zbarvené za 5 i 10 let. Takže pokud sem zajedete později, nepodezírejte nás, že jsme barvoslepí ))

V chytré knize jsme se dočetli, že zdejší vesničané věří, že vody jezer jsou místem posledního odpočinku duší. Mladé duše odpočívají v červeno-hnědém jezírku, starší v zeleném a duše zlodějů a vrahů jsou samozřejmě v tom tmavém.

Vyplácali jsme zde hodně čísel na digi kartě, popřáli všem duším klid a odpočinek a jali se sestupovat. Původně jsme chtěli jít až do vesnice pěšky, ale hladoví, žízniví a unavení ….. volili jsme opět auto.

Cestou si necháme zastavit mezi rýžovými políčky u domorodé vesnice. První dojem tedy nic moc. Úzké blátivé uličky oddělují chatrče postavené na kůlech, je zde přítmí, slunce sem moc nezabloudí. Ale po bližším ohledání: kůly slouží tropickým přívalovým lijákům, voda zde má dost místa se rozeběhnout a hladce zase vyběhnout, a chatrče vedle sebe brání horkému spalujícímu slunci. Je zde čisto, nikde žádné odpadky, naopak skoro všude jsou vidět košťata a různé metly. Jo, máte pravdu, jsem baba, která si všímá takových věcí )) Náš první kontakt se zdejšími vesničany, byl velmi povzbudivý. Jsou to milí, přátelští a otevření lidé. Hodně se smějí a jsou pracovití, všude mají čisto a pořádek. Tento první dojem se nám pak naštěstí nepodařilo vyvrátit a my si Indonésany – místní folk, jak je Pepík nazval, doslova zamilovali. Za celou dobu nikdo nežebrá, nikdo se na nás nevěší, každý je přívětivý a rád navazuje kontakt. Před všemi domy i chatrčemi mají zameteno, pořád něco kutí a vyrábějí. Stejně jako v Indii i tady se s námi chtějí lidé fotografovat, mají radost, jen když nás vidí. Pepík je ve svém živlu, žlutí andílci, na ty nedá dopustit. Toto ovšem samozřejmě neplatí o společnosti, která se pohybuje kolem turistů. Pro lidi pracující v cestovním ruchu na celém světě jsme vždy jako starší bílí jen chodícími peněženkami.

Ve vesnici navazujeme kontakt s pravděpodobně manželskou dvojicí. Sedí na zápraží a společně velkou tyčí tlučou do jakéhosi hmoždíře. Po spíše mimické než anglické komunikaci se dozvídáme, že uvnitř je káva. Aha, tedy mlýnek na kafe. Káva je ostatně v Indonésii úžasná. V některém cestopise na internetu jsem se dočetla, že jak je zde káva drahá, tak je nechutná. Možná, že jsem nepochopila nadsázku, a jako velký kafař s sebou vlekla pražský pytlík. Chyba, velká. Zdejší káva je jemňounce umletá (nemyslím, že vždy jen tyčí )), spařená jako turek a silná. Báječně voní, úžasně chutná, mléka ani cukru netřeba. Suší se většinou na kraji silnice, igelitové plachty pokryté hnědými boby jsme potkávali všude. Dostávali jsme ji ke každé snídani a i v té největší špeluňce ji uměli uvařit. A nikdy s ní nešetří. Pro kofeinové závisláky je Indonésie ráj na zemi.

A už jsme dole ve vsi, snídáme banánovou omeletu na otřískaných talířích a poprvé pijeme z ušmudlaného hrnku ten zdejší černý zázrak. Naprostá pohoda, kdyby..…. Kdyby nepřišel náš šofér s utrápeným výrazem. Problem!! Volal boss (každý tady vždy má svého bossa!), že potřebuje auto a že tedy se dnes nikam nejede. Ach jo, to už známe. Ale přeci nestrávíme v téhle díře, kde je jen sopka a pár přívětivých domorodců celý den? Rychle se rozhodujeme a kluci vyrážejí za Hruškovcema, jestli nemají ve svém minibusu nějaká místa, abychom se svezli aspoň do nejbližšího města. S utrápeným šoférem nediskutujeme, jednáme. To je ale blbá pozice pro to, aby z nás vyrazili další peníze na přemluvení šéfa. A tak se rychle mění taktika. Auto bude, ale jiné a za příplatek. Příplatek v žádném případě!!! Dobrá, tedy bez příplatku. Kluky vedou k jinému autu, bez milosti vyhazují již naložené lidi a vůz je nám k dispozici. Ještě sepsat smlouvu (Láďa je perfektní), co za požadovanou sumu 2,5 milionu rupií dostaneme – dnešní ubytování a dva dny auto se šoféry a benzínem, už ovšem bez ubytování a bez jídla, ani pro šoféry. Napsáno, podepsáno, balíme a jedem. 
Příbuzné odkazy
· Více o Indonésie 2007
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Indonésie 2007:
Čísla a fakta o naší cestě


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.33
Hlasů: 6


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Indonésie 2007

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy