Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webu



Anketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.



Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Indonésie 2007 Ostrov Lombok - Mataram
Poslalpepik v Sunday, 20. January 2008 @ 21:32:13 CET
Přispěno pepik

Ostrov Lombok byl pro nás velmi milým překvapením. Jak krásně zvukomalebné má jméno, tak příjemně jsme se na něm cítili. Oblý, poměrně bohatý, alespoň z oken autobusu se nám tak zdá. Podél silnic plno obchůdků a řemeslných dílen, políčka vzorně obdělávaná a hustota obyvatel větší než na divokém Floresu, o chudé Sumbawě nemluvě. Slovo Lombok znamená pálivá paprička, a byl to na naší cestě opravdu takový životabudič, především však díky svým přilehlým ostrůvkům.

Zaráží nás, jak hodně se zde staví. Skoro na každém druhém kilometru je staveniště – co je ale nejpřekvapivější, že se stavějí v podstatě jen muslimské modlitebny. Mešity, mešity, mešity. Kam se podíváš, všude mešity. Nové, moderní a rozlehlé, obložené mramorem, skvoucí se svou novotou. Ano, všechny jen září. Pokud nejsou čerstvě dostavěné, tak určitě čerstvě opravené. Jsou to bezesporu nejhonosnější stavby na ostrově. Až chytrá kniha nás utvrzuje v našem dojmu – 90% obyvatel Lomboku jsou muslimové. Nejsou však tak radikální jako na Sumbawě, kde bylo podstatně více žen a dívek zahaleno. Přesto každé ráno trpíme, neboť ještě za tmy zní volání a pobídka k modlitbám. Jako by nám tou pálivou papričkou chtěli ten spánek pěkně okořenit )) „Meluzíni“ jsou již zmodernizovaní, používají mikrofony, a tak spát nenechají nikoho ani omylem.

Vaškovo náboženské okénko Ráno v půl páté nás budí nelidský řev. Ukazuje se, že nedaleko našeho hotelu jsou dvě mešity a muezini se předháněj, kdo víc vosolí zvukovou aparaturu, aby mohl svým ovečkám správně požehnat začátek dne. Jsem tolerantní budhista, ale kdybych měl v tu chvíli jakoukoliv střelnou zbraň, neváhal bych ji použít.

Hlavní město Mataram nás vidí jako lidské trosky, po 28hodinové cestě a prožitých dobrodružstvích dost zdecimované. A hned si na nás smlsnou místní dopravci. Jsme natlačeni spolu s našimi bágly (takhle špinavé a zaprášené ještě nikdy nebyly) do místní dopravní speciality – bema (čti bima). Větší špinavý otřískaný tranzit, kde se sedí na tvrdých lavicích podél oken. Cena nepřímo úměrná kvalitě cestování. Bemo jsme zkusili jednou a víckrát už ne.

V chytré knize vybíráme hotel, aby byl blízko letiště, neboť musíme plánovat další cestu. Po několika zklamáních kotvíme v hotelu Indradi, jenž splňuje všechny naše požadavky. Je klidný, levný (dvoulůžkáč se snídaní 90 000 rp), minimum turistů. Bleskově se dáváme do pořádku, k čemuž stačí studené pivo a teplá sprcha, vyklepeme bágly a hurá na letiště. Po delší úvaze kupujeme letenky na Jávu, abychom po pobytu na Lomboku mohli udělat další turisticky zajímavou odbočku.

Samotný Mataram je součástí velkého čtyřměstí – velká zastavěná aglomerace, která má jedinou výhodu – je tady hodně místa, tedy široké ulice, prostorné chodníky, celkem 8 km cihel a panelů podél cesty. Provoz je poměrně hustý. Jak jsme unavení, připadáme si tu úplně zbytečně a nepatřičně, i když lidé jsou tu milí a přátelští.

Dnešní večeři si zasloužíme, protože někteří z nás již cca 30 hodin nic nejedli. V centru města objevujeme restauraci See Food Aroma. Čínská restaurace nás oblažuje vybranými pochoutkami z darů moře. Jídla jsou výborná, porce veliké, ale chuť se zdá být standardní, nic výjimečného. Snad za zmínku stojí, že jako zeleninu zde používají ve větší míře květák společně s listovým špenátem /mangoldem/. Pak ještě kořalka a klid na lůžku.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Indonésie 2007
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Indonésie 2007:
Čísla a fakta o naší cestě


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.33
Hlasů: 3


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Indonésie 2007

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy