Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Mexiko 2003 Hierve El Aqua
PoslalPepik v Thursday, 14. October 2004 @ 18:58:43 CEST
Přispěno Pepik

Asi po třech hodinách strávených v Albánii nasedáme zpět do taxíku a začíná jedna z nejnáročnějších lekcí španělštiny. Musíme pochopit, že náš José má rozbité auto – kluci diagnostikovali prasklou trubici s brzdovou kapalinou a že nás odveze zpět do města. Po vyčerpávající konverzaci jsme docílili toho, že nám sehnal jiného taxíka a oba se rozdělili o původně stanovenou cenu na celý den. Trocha zdržení a neklidu se vyplatila. Náš nový José je fantastický společník, dobrý řidič a milý a poctivý člověk.

Cesta na minerální prameny Hierve El Aqua je dlouhá a vede přes vysoké hory. U cíli cesty nás však čekal šok a Vaškovo velké zadostiučinění. Vašek totiž ráno zjistil, že tato destinace je zavřená. Jen jsme se shovívavě pousmáli: „Jak jsi to španělsky rozuměl? Copak můžou být zavřeny minerální prameny a jezírka?“ Správně, nemůžou. Ale může být zavřená cesta k nim. V tomto případě v jedné vesnici kopou kanalizaci a cesta je prostě rozbagrovaná, auto neprojede. Vašek souhlasně kývá hlavou, náš José bledne a zblednul ještě více, když trváme na tom, že těch zbývajících 7 km dojdeme pěšky. José nás totiž má na triku. Policii nahlásil, že veze 3 Čechy a musí nás zase dovézt zpět. A my se mu cukáme. Nakonec co mu zbývá, jde s námi. Cesta vesnicí, kde mezi hliněnými domky vykukují satelity a kde se děti báječně stydí a staří nás okukují, je nesmírně zajímavá. A co teprve, když na konci rozkopané vesnice je přistaven minibus, který zajišťuje dopravu místním i několika málo odvážným domorodým turistům z města. Starý Indián vybírá jízdné – na délku jízdy to byl náš nejdražší poplatek vůbec – rádio samozřejmě řve a mladý šofér jede po úzké prašné cestě jak o život. Ale to je opravdu každodenní mexický život, nic nahraného.

Na místě samém tečou minerální prameny do teplých jezírek, ve kterých se dá koupat. Rozprostírají se v horách s báječným výhledem. Útes a některé skály kolem jsou pokryty zkamenělými minerály, což jim dodává vzhled obrovských zmrzlých vodopádů. José se pochlubil, že tyto ledové kaskády běží momentálně v televizi jako reklama na pivo Superior. Takže vykoupat se, vyfotit se u kaktusů a už na nás starý Indián volá, že jede zpět poslední minibus.

Na zpáteční cestě nám José ještě zastaví ve výrobně mezcalu. Tato kořalka z agáve se prý v okolí Oaxacy vyrábí nejlepší z celého Mexika, a tedy nejlepší na světě. Technologie výroby je velmi podobná jako u tequily, na rozdíl od své sestry se však mezcal do Čech nedováží. Třešničkou na dortu nejlepšího mezcalu je na dně láhve pěkný červ. Přivezli jsme jednu láhev domů a ještě dlouho u nás znělo: chceš ochutnat červa? Dle mého názoru je to fakt spíš jen na ochutnání, na pochutnání znám kořalky jiné. Ale ochutnali jsme tam specialitu, která by určitě chutnala i doma – kávový likér. Mocca káva se smísí s kondenzovaným mlékem a do toho mezcal. Chutná lahodně a pije se samo.

S blížící se tmou ještě rychle do El Tule, mini městečka, které svou slávu založilo na starém stromě. El Árbor del Tule je údajně největším živým organismem na světě. Obrovský cypřiš má obvod 58 metrů a je vysoký 42 metrů. Místní si ho ohradili a vybírají vstupné, pokud chcete blíž. Dotknout se ho nelze. Je však kolem něho pěkná Matějská – suvenýry, pohledy, dobroty, ovoce, pití, občerstvení. Prostě jeden strom živí celou obec. I když lidé škudlí na vstupném, přesto si každý něco koupí. A tak to má být, tak je to správné.

Zpět do Oaxacy za úplné tmy a totálního vyčerpání z nabitého dne. José nám vysvětluje (po společně stráveném dni si už docela dobře rozumíme), že na něho již 20 minut čeká kolega – byl pěkně naštvaný – který ho na autě střídá. Stejně jako jindy má náš taxíkář strach, abychom my neměli strach. Nutí nám svou licenci i licenci kolegy, kterého přibírá do auta. Už jsme se obav z přepadení docela zbavili, i když tento kolega byl pěkný a velmi zamračený poříz a všude kolem pořádná tma. Najednou však hotel a rychlé a přátelské rozloučení. A teď teprve je nám pořádně líto, že už máme koupené lístky na noční autobus. Takže umýt, obléci se do teplejšího – bágly máme od rána na recepci – a rychle do města na večeři. Po včerejší luxusní zkušenosti dáváme přednost lidové tržnici. Spoustu jídelniček pro chudší lid, spousty dobrot, masa, chutí a vůní. Rozhodujeme se sice dlouho, ale zato opět blbě. Baba uvařila nechutně. Máme v Oaxace prostě kulinářskou smůlu. A přitom je v bedekrech místní kuchyně vynášena do nebes. Pepík si ještě chce spravit chuť na grilu, ale jsme upospíchaní, unavení a nervózní z rychle plynoucího času a rychle se blížícího odjezdu autobusu. Ale abych byla spravedlivá: Vašek se najedl dobře. Je však pravdou, že neznám místo, kde by kdy Vašek pojedl blbě. I kdyby mu na talíř dali kdovíco, byla by to jistě velká delikates. Šťastný to muž, dokonce pro ty z vás, kdo ho neznají, musím dodat, že vůbec není obézní. 
Příbuzné odkazy
· Více o Mexiko 2003
· Novinky od Pepik


Nejčtenější článek o Mexiko 2003:
Závěr - Mexiko 2003


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.5
Hlasů: 4


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Mexiko 2003

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.13 Sekundy