Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Indonésie 2007 - Tulamben
Poslalpepik v Sunday, 20. January 2008 @ 22:07:43 CET
Přispěno pepik

Již první dny v Indonésii se toužíme podívat do Tulambenu, malého střediska na severním pobřeží Bali. Každý k tomu má jiný důvod: Václav s Pepíkem se těší, že zde budou šnorchlovat, já jsem zvědavá na středisko, které vede pan Hruška, známý z Moni na Floresu, a Láďa, ten je rád, že pozná zase další kousek Bali. Takže tento výlet byl očekáván a přijat s velkým nadšením.

Zchladila nás hned cesta. Na mapičce vypadá silnice napříč ostrovem jako brnkačka, ale naše obávaná D1 je proti ní pohoda. Není to dálnice, ale obyčejná cesta přecpaná kamiony, náklaďáky, autobusy, tranzity, osobními auty i obyčejnými motorkami. Provoz hrozný, vozovka děsná. Jsme rádi, že máme taxíka, řídit by se nám nikomu nechtělo. Cestou se stavujeme v letovisku Candi Dasa, v jednom z favoritů našeho ubytování. Chvíli váháme, zda se nepřestěhovat sem z našeho ráje. Ubytování je na břehu moře, bungalovy pěkné, výhled exkluzivní. To jsou pozitiva. Negativa však převažují: losmen se nachází u velmi rušné silnice, moře špinavé a dennodenně ubíhající, koupat se nedá. Navíc je odtud hodně daleko letiště. Dobrá, zůstáváme v našem ráji, kluci mě přesvědčili.

Samotný Tulamben je díra, kterou proslavil pouze vrak lodi Liberty, jež se tu potopila za druhé světové války. Vrak najdete snadno, všude k němu vedou cedule. Je porostlý korály, které přilákaly údajně několik set druhů ryb, žijících dnes kolem i uvnitř vraku. Záď lodi se nachází asi 2 metry pod hladinou, takže je možné si vše prohlédnout i se šnorchlem. Přesto je tady spousta potápěčských part, které se vydávají přímo dovnitř vraku. Jsou to ale takoví turističtí potápěči, na většině z nich je vidět, že mají za sebou nějaký rychlokurs potápění a celí se chvějou, než se do skafandru nasoukají. Obsluhují je místní lidé - Vašek se zanícením fotí, jak mladí a svalnatí Evropané se důležitě chystají na ponor a místní malé hubené holky jim na hlavách nosí láhve s kyslíkem….

My šnorchlovali, ryby i korály viděli, kluci si vychutnali atmosféru druhé války, ale upřímně-za moc to nestojí. Písek je černý, vlny velké, lidí spousty……… Se zážitky z podmořské říše na Travanganu se zdejší šnorchl srovnat nedá. Měli jsme tu ale zajímavé setkání s partou Čechů, které dominoval dobrodruh z Bystřice pod Hostýnem. Během dvaceti minut dokázal z rukávu vysypat celý svůj pestrý životopis, podrobný profil naší politické scény spolu s výčtem všech svých přátel na nejvyšších politických i mafiánských postech. Dozvěděli jsme se dokonce, že zatím procestoval přes sto zemí a nachytal tisíce, či statisíce brouků …..

Pospícháme, neboť ještě chceme stihnout oběd u Hruškovců. Hledat Deep Blue Studio nebyl žádný problém, každý je zde zná. Bohužel, pan Hruška přítomen není. Přesto však obrovský údiv, když ze snědých indonéských úst slyšíme: Ahoj, jak se maš? Vedro jako prase, co? A tak tedy zůstáváme na oběd. Jídelní lístek v češtině, trochu zaraženi porovnáme české názvy jídel s našimi běžně používanými anglicko-českými novotvary, na které jsme si již zvykli. Najíme se, zasmějeme a hurá dále.

Ještě nás čeká zastávka v domorodé vesnici Tenganan. Dle chytré knihy je to vesnice unikátní svým lpěním na tradičním způsobu života zachovávající původní rituály a obřady. Domorodci dnes již nepracují, živí se prodáváním rukodělných (snad) výrobků a suvenýrů. Pořádají často folklorní festivaly, jezdí sem spousta turistů. Platí se dobrovolné vstupné. Trochu jsme se do této „fabriky“ báli, ale nakonec dobrý. Turisti žádní, rituály žádné. Někteří znudění domorodci při pohledu na nás obživli, jiní si hleděli svého a předstírali řemeslnické dovednosti a rukodělné práce. Přišlo nám to jako takový českomoravský Veselý kopec. Přesto kupujeme nějaké suvenýry, my s Pepíkem košíky na pečivo. Nutno poznamenat, že jsou kvalitní, pěkné a po porovnáním cen jinde na Bali také velmi levné.

A pak už jen „katastrofa“ na silnici. V jedné vesnici opravují vozovku a připravili miniobjížďku. Na druhou stranu vidíte, čekat musíte. Na každém konci objížďky „živý semafor“ - mužik s vysílačkou snažící se koordinovat pohyb aut. Kdybych napsala, že to ani jednomu nejde, byl by to moc velký eufemismus. Katastrofa, hrůza. Auta se hromadí, v obou směrech jezdí motorky zákaz – nezákaz. Čekáme, troubíme, fronta na obou koncích nesnesitelná. Vedro, prach, hluk, stres. Ti největší pitomci z vesnice mají vysílačku a nevědí si s ní rady!!!!. Nakonec to dopadlo přesně tak, jak Václav věštil: pustili obě strany naráz proti sobě. Uprostřed objížďky se nákladní auta srazila čumáky, za nimi další zoufalci. Absolutně neřešitelná situace, nikdo nemůže ani dopředu, ani dozadu. Jak to vyřešit? Jednoduše. Objížďka se zrušila, auta vycouvala a začalo se opět jezdit po staré vymleté a nespravené silnici. Tak taková je taky Indonésie …..


 
Příbuzné odkazy
· Více o Indonésie 2007
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Indonésie 2007:
Čísla a fakta o naší cestě


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Indonésie 2007

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy