Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Kuba 2006 Zátoka sviní
Poslalpepik v Tuesday, 09. January 2007 @ 21:36:34 CET
Přispěno pepik

Na naší cestě na jih se také stavujeme na Playa Larga, překrásném místu na odpočinek. Jemňoučký píseček, vlahá voda, ticho, klid a dost málo turistů. Rozbalíme svůj skrovný oběd – vejce natvrdo, banány a sendviče. Protože nefouká vítr a moře je jak rybník, nic mě nezadrží, abych se nekoupala. A mám recht, je to moje nejlepší koupání celého našeho pobytu. Rochním se ve vodě po celou dobu, kdy Pepík navazuje kontakty s holandskými turisty. Dva starší manželé – tedy starší, určitě o dost mladší než my, jedou po Kubě na kole. Vybavené bicykly je to, co poutá Pepíkovu pozornost. Všemožná hejblátka a nastavovátka jsou ukryta za dvěma velkými brašnami, které obalují každé kolo. Věcí mají určitě hodně, ale jídla asi moc ne, když s radostí pořádají naše vajíčka. Cykloturistika je na Kubě ostatně dost oblíbená, viděli jsme hodně cyklistů ať již samotných, či ve skupinách. Nevím, nevím, zda by mi takové putování právě zde vyhovovalo, i když jinak na kole jezdím moc ráda. Pohybujete se většinou po rovině, což je nuda, navíc tu dost pálí sluníčko. Provoz sice malý, ale cesty také nic moc. Takže suma sumárum, vůbec jsem jim nezáviděla.

Playa Larga leží v ústí Bahía de Cochinos, česky Zátoky sviní. Už jen český název nás nutí se na ta místa podívat. Pánové znalí vojenské historie a zvláště doby 60. let, studené války, kdy pobývali na vojně, se jenom rozplývají. Jako vojenská ucha je ani ve snu nikdy nenapadlo, že by se na tato místa někdy podívali. Zdejší historie se začala odvíjet na začátku roku 1961, kdy Castro nařídil zrušení amerického velvyslanectví v Havaně. Spojené státy jako odvetu přerušily s Kubou veškeré diplomatické kontakty a zakázaly svým občanům na ostrov cestovat. Současně spřádala CIA plány, jak Fidela zavraždit a svrhnout jeho vládu. Tyto plány a přípravy přišly daňové americké poplatníky údajně na miliony dolarů. Konkrétní podobu plány dostaly 17. dubna 1967, kdy se ve zdejší zátoce vylodilo 1400 kubánských emigrantů. Byli vycvičeni pod dohledem CIA a měli za úkol obsadit Kubu a svrhnout Fidela Castra. Následujícího dne došlo k bombardování kubánských letišť, ale kubánské letectvo se zničit nepodařilo. Nemusím ani připomínat, že se nezdařil ani plán na zavraždění kubánského vůdce. Vylodění v Zátoce sviní skončilo nezdarem také částečně proto, že prezident Kennedy odvolal přímo v průběhu akce americké letecké složky, které měly vylodění krýt. Dodnes se vojenští odborníci přou o to, proč to vlastně americký prezident udělal, proč celá akce nebyla dotažena až do konce. Jisté je jen to, že Castrův režim přežil dodnes a že i když se v těchto dnech spekuluje o tom, že Castro umírá, v Havaně se slavily jeho 80. narozeniny a oficiální informace tvrdí, že je mu po operaci střev stále lépe. Slavné vylodění a vojenské manévry tu připomíná malé muzeum ve městě, které jsme nenavštívili, a zrezivělý vrak jedné z lodí, u kterého se kluci vyfotili a zavzpomínali, jak blízko byli tehdy coby vojáci skutečné válce. Vždyť v českých kasárnách byl při kubánské krizi vyhlášen stav nejvyšší pohotovosti!!!

Dost smutné historie. Když pojedete podél Playa Larga, uvidíte začínající turistické komplexy, kterých je proti Varaderu malinko, nicméně už i sem proniká turistický průmysl. Je tu krásná přírodní rezervace, je možnost pozorovat ptáky, na mnohých místech je značeno šnorchlování a potápění – dalo by se říct přírodní ráj. Pokud ho chcete ještě zažít, prosím, pospěšte si. Stejně jako všude na světě, i zde se hodně věcí mění, turismus roztahuje svá nenasytná chapadla a brzy zde bude jeden hotel vedle druhého. Jakmile padne tuhý režim, nedávám zdejším neposkvrněným přírodním krásám ani tři roky….

Doporučení

V malém městečku v Zátoce sviní se dejte na křižovatce doprava a dojedete k vraku lodi pod palmami. Pokud po zaparkování budete chvíli otálet, fotografovat a lelkovat, určitě na vás nastoupí mladá žena s nabídkou ubytování a večeře v podobě krokodýlího masíčka. Budete-li mít čas, pojezte i za nás a dejte nám pak vědět, jak pravé krokodýlí chutná.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Kuba 2006
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Kuba 2006:
Zátoka sviní


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 5


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Kuba 2006

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.09 Sekundy