Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 4 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Kuba 2006 Kuba Pepíkovýma očima
Poslalpepik v Tuesday, 09. January 2007 @ 21:10:59 CET
Přispěno pepik

Na Kubu jsme se chystali dlouho. Okrajová destinace, jasně, ale letos se to zrovna šiklo. Jednoduchá ekonomická úvaha řekla jasně necestovat s baťohem, jak umíme, ani s našimi cestovkami, ale s Rudolf-Reisenem, který nabízí totéž, někdy až za polovinu. Náš zájezd stál 1000 Eur na 16 dní, ale mohl stát i 800, kdybychom měli pevnější nervy a dovedli se zručněji pohybovat po internetu.

Čtyři noci v Havaně stačily až až. Havana je 3 milionové město, které se stavělo v době zhruba jako Pařížská. Paláce jsou srovnatelné, jenže jich je mnoho a každý rok jich cca 300 spadne, ostatní jsou bez balkonů, bez střech a oken, někdy jen obvodové zdivo, ale v noci svítí světla, žijí tam lidé. Lidé, kteří to krásné město nestavěli a nic nevlastní, nemají k němu sebemenší vztah. Jako kdyby opice obsadily opuštěné město. Nikde se neválí hladoví lidé, válí se lidé, kteří jsou bez jiskry, naděje, zájmu o život. Nikdo se nesměje ani neusmívá. Všude jsou pomníky různým vrahům se šavlí, samopalem, ale ne lidem, kteří tvořili.

To neplatí o lidech, kteří jsou ve styku s turisty, ti jsou živí až moc. Neexistuje směnárna - banka , restaurace, obchod, taxík, kde by se turistu nesnažili ošidit nebo přímo okrást. V bance při vyžádáni účtu automaticky doplácejí - a to je všude.

Čtyři nejkrásnější náměstí v turisticky zajímavém centru jsou opravené, město paláců nedá dohromady nikdo a nikdy.

Platům a způsobu placení jsme přesně neporozuměli. Pro nás je o dost dráž než v Evropě, malé pivo v restauraci stojí kolem 2 Euro, půjčit auto na den asi 50 Euro. Kubánec vydělá za měsíc 10 Euro, ty dostane vyplacené v měně, která platí v obchodech, kde jsou na pultě vajíčka, zápalky, mýdlo - a to je vše. Potom jsou tu obchody normálně zásobené, kde se platí convertabilními pesos.Ty ovšem místní nedostanou, tak jako cizinec nesmí vlastnit jejich.

USD je možné směnit s velkou ztrátou pouze při příletu a pak je zákaz jejich používání . To je poslední novinka, možná od Fidelova bratříčka. Jednu soudružku jsme obdarovali dolarovou bankovkou v očekávání, že zavře sama sebe. Nezavřela. Lid dostává poukázky na jídlo, jakési knížečky, třeba dítě do 7 let má nárok na 1 litr mléka týdně. Ani chléb není běžně na pultech.

Doprava také těžko pochopitelná. Autobusů je minimum, žluté školní stojí nebo jezdí prázdné. MHD v Havaně vyřešili namontováním podivných karosérií na vyběhané kamiony, z kterých se hulí a které se pomalu sunou mezi zříceninami. Na venkově mezi městy doprava neexistuje, na výpadovkách stojí chumel lidí. V čele koordinátor s notesem, který určuje, kdo skočí na korbu náklaďáku, jenž musí zastavit. Na krátké vzdálenosti běhají koníci s dvojkolkou, těch je požehnaně.

Jídlo: jedli jsme dobré pečené vepřové, langusty, krevety a to je vše. Ostatní neumí dokořenit, ani osolit.

Lidé v Havaně nás nenadchli, o to příjemnější byli lidé na venkově a malých městech. O politice se nebaví nikdo. Fidelovo jméno se bojí vyslovit, používají neutrální označení „ strýc“.

Zatím to byla samá negativa, ale Kuba v každém případě stojí za návštěvu, rozhodně patří mezi vzdělání cestovatele, uvidíte tady, co jinde k vidění není. 
Příbuzné odkazy
· Více o Kuba 2006
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Kuba 2006:
Zátoka sviní


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 3.5
Hlasů: 4


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Kuba 2006

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.08 Sekundy