Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 9 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05 Putre
Poslalpepik v Wednesday, 18. January 2006 @ 21:46:11 CET
Přispěno pepik

Na cestu do Národního parku Lauca se vydáváme malým mikrobusem s dvojicí Francouzů ze Štrasburku. Kluci jásaj. Frantíci sice neumějí anglicky, ale zato vládnou němčinou, na které se nakonec všichni shodneme, a tak si pánové (hlavně Pepík) vyrovnávají svůj konverzační absťák. Pro mne je to malé peklíčko, neb průvodce a řidič v jedné osobě – příjemný starší Fernando – mluví pouze španělsky, což Frantíkům moc nejde. Takže s ním španělsky, překládat česky a francouzsky a ještě se do společného hovoru zapojovat německy. Ať si šedé mozkové buňky zamakají, že?

Ale cesta to byla příjemná, zvlášť tím, že bylo pořád co vidět a obdivovat. Jestli si myslíte, že když se jede pouští a kolem dokola je pořád jen samý písek, že není na co koukat, tak to se dost mýlíte. Zvlášť pro nás, kteří za malou fůrku písku musíme dát přes tisíc korun, jsou pohledy na nekonečné písečné duny naprostým potěšením, a to samozřejmě nemluvím o spoustě dalších zajímavostí. V mikrobuse byly i kyslíkové bomby, protože není zvláštní případ, kdy se mlaskounům jako my udělá z rychlé změny nadmořské výšky špatně. Pohybovali jsme se na silnici č. 11, jež je takovou kultovní silnicí. Táhne se v pustině, zakusuje se do hor. Je úzká a dobře udržovaná. Provoz na ní sice malý, zato vydatný. Přestože prochází přímo přírodní rezervací, jezdí po ní spousta naložených a přetížených kamionů. Řekla bych, že jich je víc než osobáků. Jedná se totiž o důležitou spojnici s Bolivií, po které se bolivijské zboží dostává do chilských námořních přístavů. Proto tolik nákladů, proto tolik váhy.

A co všechno jsme tedy během cesty viděli? Podél silnice lamy huanaco a občas i zajímavý kaktus candelabros, kaktus-svícen. Protože tady skoro vůbec neprší, berou si kaktusy vláhu z občasné mlhy. Každý rok candelabros poporoste jen o 5 -7mm, kvete jednou ročně pouze po dobu 24 hodin. Na silnici se také čaruje. V místě, kde je značení „zona magnetica“, náš šofér zabrzdil, pustil volant a zařadil neutrál. Auto pomalu začalo couvat do kopce. Fakt. Nemohli jsme uvěřit, že by nás nějaký magnet přitahoval, ale auto pořád zrychlovalo. Až Pepík, který má rád ve všem pořádek a každé záhadě chce vždy přijít na kloub, zařval „stop!“ Přestože se to řidiči nelíbilo, donutil ho zastavit a vystoupil. Samozřejmě, byl to optický klam. Slunko a horký vzduch v určitém místě způsobily, že posádka auta nezpozoruje, že auto stojí v kopci. A jakmile do kopce nejedete a máte zařazený neutrál, co se děje? Auto couvá! Označení zona magnetica jsme pak viděli ještě víckrát, ale nikde už efekt nebyl tak markantní. Po cestě bylo ještě několik zastávek, různé pozoruhodnosti, pevnost, kostel, hřbitůvek...Nejvíce na nás zapůsobila malá úhledná vesnička Socoroma, kde se obyvatelé živí pěstováním oregana. Báječně voněla i vesničanka, která pole obdělávala. Na upraveném náměstí s kostelem ze 17. století jsme si dali s Frantíkama maté de coca (pozornost cestovky) a už jsme uháněli dál.

Do Putre, vesnice s 2000 obyvateli a nadmořskou výškou 3 500m nad mořem, jsme přijeli brzo odpoledne. Už pro nás měli připravený oběd – maso z lamy-alpaky s rýží a salátem. Ubytovali nás velmi dobře, na dvorku byla dokonce možnost na sluníčku usušit prádlo. Takže vyprat a už nás čeká sladké nicnedělání. Jen jsme bloumali po vsi a potkávali se s vyšňořenými mladými lidmi, kteří se sjeli na folklorní festival z celého okolí. Na velkém jevišti se střídala jedna skupina za druhou, všechny barevné, nápadné – hráli, zpívali, tančili. Nádhera.

Ještě jeden zajímavý zážitek. Vystoupíme z auta a hned se nás místní povaleči jako obvykle ptají: odkud, odkud? Po odpovědi se začnou děsně smát a plácat do stehen. Takovou reakci jsme ještě nezažili! Všude máme díky naší zemi spíše respekt a úctu. Ale vše se hned vysvětlilo. Chvilinku před námi k nim dorazili dva kluci, a také z Čech! Radostně jsme si pokecali, nadšení, že po dlouhé době si s někým můžeme vyměnit česky zkušenosti. Největší překvapení nás ale čekalo po návratu domů. Jeden z těch mladíků byl synovec naší známé Vlaďky!! Jak je ten svět malý.....

Doporučení Do Putre můžete dojet i linkovým autobusem z Ariky a průvodce na cestu parkem si můžete najmout až tady. Cestovek je tu dost, i když vesnice je malá. Ubytování také určitě seženete, pokud ovšem zrovna není festival. Každopádně to vyjde levněji. Ale ubezpečte se, zda autobus jede až dolů do vesnice. Čeští kluci, které jsme zde potkali, byli dost zdrchaní po asi hodinovém pochodu s těžkými bágly. A nakupte tady suvenýry, blízkost bolivijských hranic zaručuje nízkou cenu. Úplně stejné věci vás pak v Santiagu vyjdou minimálně jednou tolik. Fakt.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05:
El Calafate, El Chalten


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 1


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.07 Sekundy