Můj účet (přihlásit / odhlásit) | Zaregistrovat se | Přihlásit se jako administrátor
Hledat


Hlavní menu
· Úvodní strana
· 01) Nově přidané články
· 02) Poslat článek
· 03) Archiv článků
· 04) Fotogalerie
· 05) Kniha návštěv
· 06) Ankety
· 07) Napište mi
· 08) Doporučte web
· 09) Statistiky webu

Kdo je právě on-line
Právě je 3 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Vyhledávání na webuAnketa
Jak se ti líbí tato stránka?

Líbí, je inspirativní.
Mám některé výhrady - napíšu je do knihy návštěv.
Nelíbí se mi.
Nezajímá mě.Výsledky
Ankety

Hlasů: 119
Komentářů 0

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde.

 
Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05 Calama, Chuquicamata
Poslalpepik v Wednesday, 18. January 2006 @ 21:43:11 CET
Přispěno pepik

Noční autobus z Ariky za 9 000 pesos absolutně v pohodě. Usínáme, autobus vrčí, šupajdí svojí osmdesátkou, ráno budí teplou kávou a sušenčičkou. Pouze v noci nás policejní a celní kontrola žene ven z autobusu. Berou nám i pasy, jdou po drogách. Admirál vše absolvuje v polospánku, až ráno se dovídá, že byl v noci vystoupen....

Calama nás nepřivítala zrovna přátelsky. Ráno v šest hodin, což je pro pozdě vstávající Chilany ještě půlnoc, nás vyhodili na terminálu Pulman daleko za městem. Ale autobus do San Pedra odtud nejede, musíme hledat terminál buď Foerstera nebo Bus Tour. Obojí daleko, není koho se zeptat, pochodujeme, pak se ptáme, zuříme. Nakonec nás zachraňuje taxík a pak už jen vše dobré.

Calama je menší hornické městečko, které nám i po těch všech peripetiích připadá přívětivé a pohostinné. Nikdo tu nikam moc nespěchá, plno obchodů, restaurací – pohoda. My zde stavíme hlavně proto, že v okolí Calamy, jež se nachází uprostřed pouště, se těží měď. Je tu několik povrchových i hlubinných dolů, největší mezi nimi pak Chuquicamata (čti čukikamata). A do tohoto dolu je možné se v rámci exkurze podívat. Naše chytrá kniha píše, že návštěvy jsou od 9.00 hodin, ale je třeba tam čekat dříve, protože zájemců je hodně. Skutečnost je však nyní jiná. Ráno v osm nikde nikdo, jen slečna u počítače. Prohlídka je pouze ve 14.00 hodin, ale zájemců opravdu mnoho. A tak rezervujeme místa a hurá zpět do Calamy na snídani. Přestože jsme absolvovali dvě půlhodinové cesty colectivos (jedna za 900 pesos) z centra do vesnice Chuquicamata a vyjednávali exkurzi, Calama pořád ještě spí. Na pěší zóně otevřená pouze jediná malá pekárna, kde se naštěstí vaří i káva. A tak s čerstvou houstičkou a horkou kávou usazeni pod slunečníkem (brrrr, tam byla zima) pozorujeme probouzející se město. A možná proto, že jsme Calamu zastihli v nedbalkách, nám tak přirostla k srdci. Přestože pondělí, nikdo nespěchal, lidé v pohodě, usměvaví, pouliční umělci měli velkou tržbu, prostě na první pohled pohoda. Měli jsme půl dne času, ovšem na žádnou pamětihodnost nenarazili. I tak se nám líbilo. Narazili jsme pouze na jeden zajímavý úkaz. Maminky se po pěší zóně procházejí s hodnými a usměvavými dětičkami, jakmile však minou jeden obchoďák, táhnou za ruku rozeřvané spratky. Tomu musíme přijít na kloub! Bylo to sice snadné, o to víc však šokující. Pouliční očkování – nikoli psů, ale dětí. Náhodně odchytávali kolemjdoucí děti a očkovali je proti spalničkám a zarděnkám. Když je Vašek fotil, ještě mu zapózovali!

Samotný povrchový důl Chuquicamata je obrovitý. Velikánská díra v zemi o rozměrech 4, 5km x 5, 3km, hloubka 850 metrů. Odtud 110 obrovitých aut vyváží denně 360 tun horniny bohaté na měď. Pracuje se ve třech směnách, tedy 24 hodin denně, zaměstnání zde nalezlo přes 22 000 lidí. Takové náklaďáky jako tady jsme zatím nikde neviděli. Vedle nich každý vypadá jak mraveneček. Aby ne, když je každé vysoké přes 26 metrů a váží 54 tun. Za 8 hodin spořádá každé auto 1 000 litrů nafty, a to víc jak 60km/hod. neudělá. No, živit bych ho nechtěla, a šatit už vůbec ne. Jedna pneumatika stojí 12 000 dolarů!

Po exkurzi, když nám ještě pořád v makovicích rotují tato neskutečná čísla, našel stále někam lozící Pepík typickou dělnickou hospodu. Pokecané umakarty, uřvané televize, voda na toaletě neteče. Ale jídlo, to si přečtěte stejně jako ostatní menýčka u Vaška. Prozradím jen: bylo levné a vynikající.

Doporučení Do Chuquicamaty se z Calamy dostanete colectivos (myslím, že číslo 8), žádný problém, stanoviště mají v centru hned u náměstí. Jezdí pořád dokola, tam a zpět. Jediná nevýhoda je, že auto vždy nacpou, aby místečko nebylo volné. Kluci si přáli vždy dozadu nějakou mladou pěknou pasařérku, ale těch je v Chile, natož v hornickém městě, opravdu málo! Jeďte co možná nejdřív do Oficina de Relaciones Publicas v Chuquicamatě, abyste si na odpoledne rezervovali místo. Těch pár hodin zdržení stojí opravdu zato.


 
Příbuzné odkazy
· Více o Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05
· Novinky od pepik


Nejčtenější článek o Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05:
El Calafate, El Chalten


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.75
Hlasů: 4


Prosím, hlasujte pro tento článek, zabere Vám to jen vteřinu:

Výborný
Velmi dobrý
Dobrý
Obyčejný
Špatné


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým Poslat tento článek známým


Podobná témata

Argentina,Chile,Patagonie,Velikonoční 05

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se

Stránky zprovoznil TomasHoly.com.
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Generace stránky: 0.06 Sekundy